Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Chata Šedivka: Kouzelné místo skoro na konci světa

Když jedete úzkou cestičkou v obci Trotina v Podkrkonoší, najednou skončí asfalt a začíná polní cesta, máte pocit, že jste se museli ztratit. Opak je ale pravdou. Kamenná polní cesta vedoucí podél potůčku, který před mnoha lety poháněl starý mlýn, vás dovede až k místu, kde stojí nově zrekonstruovaná chata manželů Šedivých.

Jana Kantorová | 1. 02. 2024

Místo, kde se chata nachází, se právem nazývá Končiny. A proč právě Končiny? To proto, že takový název dokonale vystihuje celé prostředí kolem zrekonstruované chaty s poetickým názvem Šedivka. Jedná se totiž o krásné a klidné místo na okraji lesa, kde lišky dávají obyvatelům dobrou noc.  

Dětství s babičkou Věrkou 

„Chata byla vystavěna v roce 2001 jako projekt mojí babičky Věrky, která měla ke končinám vztah už od svého dětství,“ říká Kristýna Šedivá, nynější majitelka chaty Šedivky, a dodává: „Náš příběh začal přibližně před pěti lety, kdy se naším snem stalo vlastnit objekt, kde budeme moci dělat něco, co nás oba baví a naplňuje.“ Majitelé, manželé Kristýna a Jakub, tak nějaký čas v okolí svého bydliště hledali místo, kde by svůj sen mohli realizovat. Delší dobu ale nemohli na nic narazit. „Někdy prostě hledáte něco dokonalého, nemůžete nic najít a přitom to máte doslova na dosah ruky,“ usmívá se Kristýna s tím, že myslí místo, které mají s rodinou tak blízko a ke kterému měli vztah už od dětství. „Ráda vzpomínám na doby, kdy jsme na chatu s babičkou jezdívali. Na borůvky, lesní jahůdky, sbírat houby nebo si zahrát noční bojovky,“ vypráví Kristýna zálibu k místu, kde i v dospělosti trávila čas s kamarády nebo blízkými.   

Galerie: Místo, kde lišky dávají dobrou noc
Mohlo by se vám líbit

Tato nová chata v Jizerských horách vám vyrazí dech

Modrý šindelový obklad a elegantní bílé rámy oken vytvářejí kontrast, který nemůžete přehlédnout. Architektka Markéta Cajthamlová a její tým se postarali o každý detail, ať už jde o interiér plný dřeva nebo promyšlenou dispozici, která nabídne vše, co potřebujete.
marianne.cz

Vdechnout chatě nový život  

„Bohužel jak babičce ubývaly síly, ztrácel se i lesk naší chatičky.“ Chata tak pod tíhou času pomalu chátrala. Proto se Kristýna s manželem rozhodla, že chatu koupí a pokusí se jí vdechnout nový život. Původně zamýšleli místo zvelebit pro sebe a svou rodinu, ale nakonec se rozhodli, že by byla velká škoda neumožnit i dalším lidem užít si nepopsatelný klid na krásném místě na okraji lesa. „Jen tak si sedět a poslouchat šumění stromů, zpěv ptáků nebo bublající potůček kousek pod chatou,“ říká zasněně majitelka Šedivky. A proto se vrhli do rekonstrukce. „I když to byly občas nervy a večery byly dlouhé, dokázali jsme to.“  

Tip redakce:  

Chatu a její atmosféru můžete nasát na Instagramu nebo Facebooku.  

Mohlo by se vám líbit

Lesní chata dokonale zapadla do okolní přírody

Ve vysokém, hustém a prastarém endemickém lese stojí jednoduchá dřevostavba, která dokonale ctí okolní přírodní rezervaci. Nenápadný domek může být skvělým příkladem, jak postavit moderní jednoduchou chatku, která poskytuje absolutní pohodlí a přitom je citlivá k životními prostředí.
marianne.cz

Od začátku až do konce  

Kristýnin manžel Jakub je velmi šikovný a celou chatu zvládl zrekonstruovat úplně sám a dát jí nynější podobu. „Když říkám celou chatu, myslím tím opravdu celou, včetně veškerého vybavení, jako je kuchyň, postele, skříně nebo vnitřní dveře,“ vyjmenovává Kristýna a dodává, že v jejích rukách bylo pak doladění jednotlivých detailů. „Pokud spojíte síly dvou lidí, kteří jsou po svém boku již 15 let vznikne něco krásného a trvanlivého jako jejich dlouhodobá láska.“ V nově zrekonstruované chatě lze nyní pohodlně ubytovat čtyři osoby a dokonalému odpočinku nic nebrání. V plně vybavené kuchyni můžete chystat jídlo pro vaše nejbližší a přitom pozorovat dechberoucí přírodu nebo pasoucí se srny. „Načerpat energii můžete v každém zákoutí, ať už jím je balkon, terasa nebo každý kousek okolní přírody.“ Jediné, co majitelům zbývalo, bylo vymyslet pro chatu jméno. „I když jsme si tím dlouho lámali hlavu, nakonec to bylo jednoduché, chata i my jsme Šediví.“ 

Mohlo by se vám líbit

Bydlení: Poslední chalupa na kopci

Místo, kde stojí nový domov rodiny strojního inženýra, se historicky nazývá Winterflur. Jakási „zimní pláň“. Na kopci v Čermné pravda protahuje, v zimě je frišno, ale z horské chalupy nevyzařuje chlad, nýbrž útulnost. Od jara do zimy.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Byt
Přikoupili si kus půdy a vytvořili z malého bytu rodinné bydlení

Přikoupili si kus půdy a vytvořili z malého bytu rodinné bydlení

Dobrý nápad
Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Zábava
Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Kvíz: Představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe slaví narozeniny. Jak dobře znáte postavu mladého čaroděje?

Tradice
Kdysi měly dožínky důležitý význam. Mnohé symboly a rituály už jsou ovšem zapomenuty

Kdysi měly dožínky důležitý význam. Mnohé symboly a rituály už jsou ovšem zapomenuty