Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Moderní rodinné bydlení, které bude v harmonii s okolní přírodou

Info ikona
Revoluční bydlení

Ve středočeské obci Krhanice se rodí revoluční bydlení. Tým architektů holešovického studia archicraft navrhl projekt, který nabídne harmonické propojení moderní zástavby s malebnou krajinou pouhou hodinu od centra Prahy. Rodinné domy zaujmou estetickým řešením, kombinací přírodních odstínů i atypickými tvary.

Jana Kantorová | 29. 01. 2024

Cílem studia bylo navrhnout krásný, proporčně příjemný prostor, který bude opakem soliterních domů volně stojících v krajině. I proto se majoritní část návrhu věnuje především koncepci prostoru vně budov: „Vždy navrhujeme s ohledem na to, aby výsledný projekt sloužil především lidem a byl v souladu s přírodou. I v tomto případě přicházíme s komplexním řešením, které nabídne esteticky příjemné a klidné bydlení s vysokým komfortem, které nenaruší ráz okolí malé středočeské obce,“ říká k návrhu architekt Jan Tomáš Cieśla ze studia archicraft.

Galerie: Projekt, který vám dopřeje moderní bydlení v přírodě
Mohlo by se vám líbit

Přirozené propojení s přírodou

Návrh pracuje se sedmi rodinnými domy situovanými na pravidelné osnově pozemků. Důraz klade nejen na soukromí obyvatel s dostatkem slunečního svitu, ale i na harmonické splynutí domů s okolím: „Všechny domy jsou lapidárně otočeny o 20 stupňů k jihozápadu, čímž vzniká výhled z obytných pater domů na daleký horizont. Přízemí těchto domů je pak díky pootočení ve výhledu kryto nízkými přístavbami garáží, a tím vznikají uzavřenější soukromé zahrady dobře zalité sluncem,“ vysvětluje Miroslav Krátký architekt studia a dodává: „Pootočením navíc dostáváme podélnou hranu domů přesně do polohy vrstevnic. Jednotlivé budovy jsou tak přirozeně osazeny do terénu. Nevznikají žádné nevzhledné násypy či zářezy do terénu.“

Díky promyšlenému situování vzniká mezi rodinnými domy „živé místo“, tedy ulice s jasně vymezeným a obyvatelným prostorem. Projekt rovněž počítá se zatravňovací dlažbou, okrasnými travinami v pásech zeleně a podél stezek, s ostrůvky se zelení nebo osazením okrasných malokorunných stromů. Klid v okolí rodinných domů navíc zabezpečuje vzrostlá zeleň a dopravní uzavřenost lokality. V místě se navíc nachází ochranné pásmo vysokého napětí na západní straně a fotovoltaická elektrárna na východě, což zaručuje nedotčenost okolního prostoru.

Mohlo by se vám líbit

Jednoduché, a přesto estetické

K harmonickému propojení s okolím přispívá rovněž jednoduchý, a přesto moderní design rodinných domů. Charakterizují ho sedlové střechy bez přesahu, neobvyklý dřevěný přístřešek a velká francouzská okna. Archicraft tak opět dokazuje, že kombinace jednoduchých návrhů, přírodních odstínů a netradičních konstrukcí skvěle funguje.

„Pro naše návrhy je typické, že rádi pracujeme s přírodními materiály a jsme otevřeni atypickým řešením, tento projekt nebyl výjimkou. Vsadili jsme na jednoduché tvary a jemnou světlou omítku. K domu jsme přidali netradiční konstrukci, přístřešek, který jsme společně s garáží obložili dřevěnými latěmi,“ říká k návrhu rodinných domů o dispozici 5+kk Jan Tomáš Cieśla, architekt a majitel studia archicraft.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku