Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Jaro jako vyšité. Naučte se s námi vyšívat podle jednoduchých vzorů

Baví vás křížkové vyšívání? Pusťte se s námi do výroby několika jednoduchých, a přitom nádherných výšivek. Motivy jara a Velikonoc zkrášlí každý domov!

Jana Kantorová | 19. 03. 2023

Zabavte se u vyšívání 

Jaro je tu a možná právě proto chcete oživit svoji dovednost vyšívání. A nebo se chcete s přicházejícím teplejším něčemu novému přiučit a díky tomu zkrášlit svůj domov. 

Křížková výšivka patří k nenáročným vyšívacím technikám, a proto se ji lze snadno naučit. Zároveň je to i důvod, proč je mezi lidmi nejrozšířenější. Máme pro vás pár jednoduchých tipů, jak s vyšíváním začít, abyste si podle našich vzorů dokázali vytvořit krásné velikonoční dekorace

Galerie: Jaro jako vyšité

Jak se naučit vyšívat? 

Vyšívání je tradiční řemeslo, které se naučíte nejlépe praxí. Dříve se právě umění vyšívání předávalo z generace na generaci. Nyní už na to mladší generace pozapomíná, přesto je to ale technika, která nejen může zkrášlit domov, být krásným dárkem od srdce, ale také skvělá relaxační pomůcka. 

Tipy, jak začít: 

 • Sežeňte si materiály: Nejdůležitější věcí, kterou budete potřebovat, je jehla, nit, látky a výšivkový rámeček. Rámeček drží tkaninu na místě, když vyšíváte, což umožňuje lepší kontrolu nad jehlou a nití.
 • Vyberte si projekt: Začněte s něčím jednoduchým, abyste se naučili základy, jako jsou různé stehy a techniky. 
 • Naučte se základní stehy: Existuje mnoho různých stehů, které se používají v různých typech vyšívaní – křížkový steh, zpětný steh, řetízkový steh nebo steh okrajový.
 • Vyzkoušejte různé materiály: Zkuste vyšívat různými materiály, jako jsou bavlna, lněná tkanina nebo hedvábí, abyste zjistili, jak se chovají a jak na nich vypadají různé stehy.
 • Hledejte návody a tutoriály: Na internetu najdete mnoho návodů a tutoriálů, které vám pomohou naučit se různé techniky a stehy.
 • Nepodceňujte praxi: Nejlepším způsobem, jak se naučit vyšívat, je praxe. Pokud se budete pravidelně věnovat vyšívaní, budete si vytvářet dovednosti a zlepšovat svou techniku.
 • Učte se od ostatních: Pokud máte možnost, učte se od zkušenějších vyšívářů, kteří vám mohou ukázat různé techniky a pomoci vám při problémech, se kterými se můžete setkat.
Mohlo by se vám líbit

Vyšívání dutou jehlou! Jednoduchá technika, díky které vytvoříte originální dekorace

Pletení je zdlouhavé, háčkování náročné a vyšívání příliš nudné? Pokud hledáte kreativní koníček, ke kterému nepotřebujete speciální nadání ani celý víkend, pak sáhněte po duté jehle! Tato technika vyšívání se opět vrací do kurzu, a nutno podotknout, že se nachází v životní formě.
marianne.cz

Jak na křížkový steh 

 1. Připravte si látku, nitě a jehlu. Látka by měla být rovná a čistá, nitě by měly být vhodné pro daný typ látky a barva by měla odpovídat vašemu návrhu. Jehla by měla být tenká a ostrá.
 2. Začněte v dolním levém rohu tkaniny a vytvořte základní linii pro křížkový steh. K tomu použijte krátké rovné stehy, které jsou stejně vzdáleny od sebe.
 3. Zjistěte, kolik nití bude potřeba pro jeden křížkový steh. Většinou jsou potřeba dvě nitě. Vytáhněte tyto dvě nitě ze svého klubíčka a spojte je dohromady.
 4. Začněte šít křížkové stehy tím, že zasunete jehlu pod látku a protáhnete jehlu přes jednu nit v horní části linie a pak přes druhou nit v dolní části linie. Opatrně zatahujte nitě, ale ne příliš pevně, aby se látky nevykláněly.
 5. Pokračujte vytvářením křížkových stehů tím, že pokračujete po linii, přičemž vždy překrýváte předchozí stehy.
 6. Pokud je vaše linie velmi dlouhá, můžete provést křížkový steh v několika úsecích, abyste se vyhnuli zkroucení nití.
Mohlo by se vám líbit

Připravte zahradu, na jaro!

Také už se nemůžete dočkat toho, až zaboříte ruce do půdy? Než ale jaro vypukne naplno, je potřeba učinit důkladnou přípravu na novou sezonu. Poradíme, na co rozhodně nezapomenout.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role