Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Trápí vás diastáza? Zatočte s ní pomocí speciálního cvičení

Diastáza neboli rozestup přímých břišních svalů bývá přirozeným jevem po porodu. Většinou se ale po určité době srovná. Pokud to chcete urychlit, můžete využít principy ideomotorické terapie. Ta pomůže vyřešit i nefyziologickou diastázu, která vznikla v důsledku svalové disharmonie. V čem je síla nové terapie?

Jana Kantorová | 16. 07. 2023

Je nutné řešit rozestup přímých břišních svalů pouze operativně? Rozhodně ne. Téměř vždy je to možné zvládnout neinvazivní cestou. Je ovšem nezbytné změnit přístup ke cvičení a vrátit se k úchvatným pohybovým vzorcům z raného dětství, kde diastáza není jeho součástí.

Pravděpodobně jedinou možností k odstranění diastázy, která přesáhla fyziologickou mez, je využití vrozených souher – princip ideomotorické terapie. Základem je vyvolat vrozený vzpřimovací program – ten zajistí propojení celého těla s cílem pohybovat se vpřed, tzv. lokomoční funkci.

„Pro harmonizaci břišní stěny a celého těla je zcela zásadní provádět pohyby s konkrétní ideou, představou nějakého cíle. Tím zaktivníme vrozený vzpřimovací reflex a naše břišní svaly pak táhnou smysluplně v celých řetězcích. Různé směry tahu těchto řetězců a jejich změny pomáhají vytvářet opěrné a kročné končetiny v optimální koordinaci s cílem splnit naši představu,“ vysvětluje Václav Rázl z fitcentra Gymstory a Fyziofitness Černošice.

Galerie: Jak zatočit s diastázou?
Mohlo by se vám líbit

S cvičením po porodu by se mělo začít zlehka. Máme pro vás tipy, jak na to

Těhotenství je pro ženské tělo obdobím velkých změn a jeho návrat do „původního stavu“ jednoduše chvíli trvá. Především je ale nutné vědět, že se nedá hned začít cvičit jako předtím a zejména na posilování břicha se musí opatrně. Vybrali jsme pro vás tedy několik základních forem cvičení, se kterými je dobré po porodu začít.
marianne.cz

Důležitý je úmysl, ne vědomé zatnutí břicha

Doposud se na odstranění či zmírnění rozestupu přímých břišních svalů, diastázy, často využívala tzv. cvičení ve vývojových řadách. Jejich nedostatkem je ale fakt, že ve většině případů probíhá bez představ pohybu, tedy naprosto odlišným způsobem, než je činí dítě. Ideomotorická terapie se tedy vrací k počátkům – k vrozeným pohybovým vzorcům miminek.

„Mimino si hraje a ochutnává svoje prstíky na ručičkách i nožičkách. Jinými slovy používá končetiny k provedení konkrétní pohybové situace. Vše činí s jasným záměrem a tělíčko na to reaguje celotělovými souhrami, které vedou ke splnění jeho myšlenky. Břišní svaly se na tomto procesu spolupodílí a jejich činnost vede k souladu v oblasti středu těla. Ani batole nic nezatíná, chová se naprosto spontánně, což je velmi důležité. Jedině tak mohou pohyby probíhat v harmonii,“ pokračuje osobní trenér.

Mohlo by se vám líbit

Tak trošku jiné cvičení aneb Už jste slyšeli o józe smíchu?

V posledních dnech nám do smíchu příliš není. Přesto bychom neměli na malé radosti a úsměv rezignovat. A s tím druhým nám může pomoci tzv. jóga smíchu!
marianne.cz

Svaly by měly táhnout ke končetinám, ne ke středu těla

Zpevnit svaly na břiše víceméně není problém, dojde k tomu téměř u každého pohybu. Důležité je ale fakt, jak k tomu došlo, s jakým směrem svalového tahu a s jakou koordinací s ostatními svaly těla. „U kojence břišní svaly netáhnou ke středu těla, nýbrž ke končetinám. Navíc způsobem, kdy vnitřní břišní sval jedné strany táhne v souladu a stejným směrem jako vnější břišní sval druhé strany s cílem opřít, či uvolnit konkrétní končetinu. Chceme-li tedy trénovat jako děti, musíme to provádět stejně jako ony. Pak se můžeme těšit na pozitivní výsledky. V Gymstory působí mnoho trenérů, kteří u nás absolvovali vzdělávací kurzy a dokáží s tělem pracovat bez přetěžování jednotlivých partií,“ dodává Václav Rázl.

Mohlo by se vám líbit

Navrhli místa pro cvičení jógy v přírodě, ale v maximálním pohodlí

Zadáním bylo navrhnout univerzální objekt, který bude umisťován v krajině, bude jedinečný, konstrukčně jednoduchý a umožní využívání i za nepřízně počasí. Vytvořit lehkou strukturu, která poskytne plochu pro cvičení jógy či pro jiný způsob cvičení a relaxace. Jak se s tímto úkolem architekti popasovali?
marianne.cz

Tipy na závěr:

Pokud chodíte k fyzioterapeutovi nebo na nějaké zdravotní cvičení, dejte si pozor na následující pokyny:

  • „Vytlačte si zevnitř prsty zapíchnuté pod spodní žebra nebo do oblasti nad třísly…“. V tomto případě totiž nelze očekávat spontánní, tedy harmonickou odezvu těla.
  • · „Dýchejte do břicha…“. Tento pokyn způsobí vytvoření nitrobřišního tlaku bez trojrozměrného pohybu žeber směrem k páteři, tedy s dominantním zapojením břišních svalů, které se začnou stahovat přímo do středu těla (ne ke končetinám). Tím se velmi omezí funkce hlavního dýchacího svalu bránice. A s minimální činností bránice a bez opěrné funkce končetin bohužel nemůže dojít ani k napřímení páteře, což je stěžejní pro vrozené pohybové vzorce.
Mohlo by se vám líbit

Jóga, pilates, barre. Víte, jaké cvičení je pro vás nejvhodnější?

Přiznejte se, kolikrát se vám stalo, že jste se nemohla rozhodnout mezi jógou, pilates nebo barre? Všechny tyto metody se praktikují ve studiu, potřebujete k nim podložku, protahujete se a zároveň zapojujete i posilovací cviky. Všechny tyto skutečnosti se dají snadno zaměnit, ale každé ze zmíněných cvičení má jiný dopad na vaše individuální zdravotní potřeby.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Tohle byste měli vědět, než vyrazíte na samosběr jahod. Jen tak vám déle vydrží

Tohle byste měli vědět, než vyrazíte na samosběr jahod. Jen tak vám déle vydrží

Dobrý nápad
KVÍZ: Vyzkoušejte, kolik toho víte o zvířatech, která žijí v našich lesích

KVÍZ: Vyzkoušejte, kolik toho víte o zvířatech, která žijí v našich lesích

Dobrý nápad
Městský byt s venkovským šarmem. Takový může být i váš domov

Městský byt s venkovským šarmem. Takový může být i váš domov

Dobrý nápad
Doba opékání! Buřty ale nejsou jedinou dobrotou, kterou si na ohýnku připravíte

Doba opékání! Buřty ale nejsou jedinou dobrotou, kterou si na ohýnku připravíte