Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Lahůdka pro milovníky švédského rustikálního stylu

Info ikona
Lahůdka pro milovníky švédského rustikálního stylu

Jestli patříte mezi milovníky knih švédské spisovatelky Astrid Lindgren a při jejich četbě jste si představovali, jak jejich hrdinové bydlí, zveme vás na návštěvu. Domek, typický pro severský venkov, vypadá po staletí pořád stejně a nic se nemění ani na jeho útulnosti.

Terezie Benoni | 23. 05. 2022

Pouhou hodinu a půl od hlavního města Švédska Stockholmu najdete půvabnou vesničku plnou tradiční skandinávské architektury. Domek, který dnes navštívíme, byl postavený koncem 19. století. Červeně natřená stavba má obytné přízemí a podkroví, na pozemku je ještě menší domek, který slouží jako garáž a dílna. Podmínky v tomto ne zcela zrekonstruovaném domku jsou v některých odhledech sparťanské, o to autentičtější. O teplo se starají dvoje kamna a elektrické přímotopy. Voda teče studená a záchod je kompostovací. Většina vybavení je zde dobová, a právě proto má domek tak kouzelnou atmosféru. Srdcem domu je kuchyně, která byla opravená v roce 2014, aby poskytla vše potřebné. Ideálním prostorem pro celou rodinu je obývací pokoj, který je po celý den zalitý sluncem.

Galerie: Tradiční švédský domek
Mohlo by se vám líbit

Bílá, červená, tapety

V nevelkém domě najdete všechno, co je pro švédské stavitelství typické. Exteriéru i interiéru kraluje dřevo ve všech podobách. Zvenčí je dům typicky červený s bílým lemováním, v interiéru je dřevo často bíle mořené, občas ponechané v surovém vzhledu, jinde je překryté klasickými tapetami. Se zeleným vzorem a s motivy stromů je najdeme v kuchyni spojené s jídelnou. Tapeta skvěle doplňuje bílé kuchyňské skříňky a vytváří příjemnou rustikální atmosféru. Stará funkční kamna se starají o příjemné teplo, navíc je na nich také plotna a něco dobrého se dá upéct v zabudované troubě. Vařit ale můžete také moderním způsobem na klasickém elektrickém sporáku. Krb najdeme i v obývací části, kde si u něj můžete posedět na bíle potažené pohovce nebo v křesílcích. V podkroví jsou tři menší ložnice, které se dají vytopit kamny v přízemí. Na okolní zahradu navazuje les a využít se dá také menší domek ve stejném stylu, který čeká na další rekonstrukci.

Mohlo by se vám líbit