Přejít k hlavnímu obsahu
Zahrada

KVÍZ: Nenápadný bylinný zázrak z českých luk. Jak dobře znáte mochnu husí?

Možná ji znáte z dětských her, možná jste ji přecházeli jako plevel. Ale mochna husí – tahle nenápadná bylina s drobnými žlutými kvítky – toho umí víc, než se na první pohled zdá. Roste skoro všude: u cest, na mezích, v zahradách. A přitom se už po staletí používá jako léčivka. Je odolná, houževnatá, skromná. A právě takové bylinky si zaslouží naši pozornost.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Nikola Zatloukalová | 16. 05. 2025

Když roste, skoro o ní nevíte. Ale účinky má silné

Mochna husí (latinsky Potentilla anserina) dostala své druhové jméno podle hus, které si na jejích lístcích s chutí pochutnávají. A není divu. Listy jsou jemné, stříbřitě plstnaté a rostlina samotná je doslova rozpínavý přeživší. Plazí se po zemi, zakořeňuje, kde se jí zlíbí, a kvete vesele od května až do září. Na první pohled připomíná jahodník – taky má přízemní růžici listů a dlouhé šlahouny. Ale květy jsou zářivě žluté, jednoduché a vždycky po jednom na stonku. V zahradě ji většina lidí vnímá jako plevel, ale ti, co znají sílu bylinek, si ji suší do zásoby.

Mohlo by se vám líbit

Kde sbírat jarní bylinky? Vyrazte ven, příroda s nimi nešetří

Jaro jede na plné pecky, slunce získává sílu a příroda kolem nás začíná explodovat zelení i barvami. Když se člověk pořádně rozhlédne, zjistí, že se mu pod nohama odehrává malý zázrak – bylinky klíčí, raší a doslova volají o pozornost. Právě teď je ta nejlepší chvíle vyrazit ven a začít sbírat první léčivky roku.
marianne.cz

Co mochna husí umí a kdy ji sbírat?

Nejlepší čas ke sběru je během květu, tedy od května do září. Sbírá se celá nať. Listy, stonky i květy. Suší se rychle, nejlépe ve stínu a v průvanu. A co že to vlastně umí? Mochna husí je výborná na ženské potíže, ulevuje při bolestivé menstruaci, zklidňuje dělohu, pomáhá při křečích a působí protizánětlivě. Využívá se i při průjmech, při zánětech žaludku nebo střev, ale také zevně. Třeba na výplachy nebo obklady při ekzémech. Silice, třísloviny, flavonoidy i vitamin C z ní dělají silnou rostlinu pro období, kdy tělo potřebuje zklidnit a posílit zároveň

Do čaje i do koupele

Nejčastěji se z mochny husí připravuje nálev. Stačí jedna lžička sušené natě na šálek vroucí vody, nechat 10 minut louhovat a pít dvakrát denně. Chuť není nijak výrazná, ale účinky pocítíte. Hlavně pokud vás trápí bolestivé křeče v břiše nebo menstruační potíže. Používá se ale i do sedacích koupelí – obzvlášť při hemoroidech nebo ženských gynekologických problémech. Silný odvar (cca 100 g sušiny na litr vody) se přidá do vany a pomáhá hojit i zanícenou pokožku.

Mohlo by se vám líbit

Všestranná a milovaná máta: Nenáročná rostlina, které se daří téměř všude na světě

Máta je vytrvalá bylina s velmi aromatickými listy i květy. Patří k nejoblíbenějším a obecně nejvyužívanějším aromatickým rostlinám. Pěstuje se jak na zahradě, tak na balkónech a za okny.
marianne.cz

Venkovský poklad, který nezmizel

Mochna husí je bylinka, která má v tradičním bylinkářství pevné místo. A přesto o ní dnes skoro nikdo nemluví. Možná proto, že neroste na horských loukách ani v lese, ale rovnou u cesty. Možná právě proto je tak cenná. Její síla spočívá v tom, že ji najdete za domem, nasbíráte během procházky a využijete v čaji, který vážně pomáhá. Tak až ji příště uvidíte, nesešlápněte ji. Zaslouží si místo i na vaší zahradě nebo ve vaší domácí lékárně.

Zdroj článku
×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ - MARIANNE VENKOV A STYL + FILTRAČNÍ KONVICE LAUBEN + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ - MARIANNE VENKOV A STYL + FILTRAČNÍ KONVICE LAUBEN + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit