Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Poetický a magický čas zimního slunovratu

Oslavte prodlužující se dny pod širou oblohou a neodcházejte domů dřív, než se slunce schová za lesy. Při toulkách sněžnými pláněmi se nudit rozhodně nebudete!

Eva Všetíčková | 21. 12. 2022

Jak svůdná umí čtvrtá roční doba být, když sněhovou nití zalátá poslední stopy holé půdy a všecko od skalnatých kopců po hladké kmeny buků včetně suchých dubových lupínků zalije slunečním světlem jako zlatou polevou. To se pak chce člověku samou radostí slavit.

Text: Adéla McLintock

Galerie: Procházka zimní krajinou

Atmosféra slunovratu

Kromě ledové parády nám důvod k oslavě dává svátek světla – zimní slunovrat, jenž letos připadá na 21. prosince, kdy slunce na své pouti dosahuje obratníku Kozoroha. Zima je tady a její vládnutí ukončí až jarní rovnodennost v měsíci březnu. Hovoříme však o zimě astronomické, protože podle meteorologů začíná nechladnější část roku o celé tři týdny dříve. Stromy vrhají nejdelší stíny a světlo ukrajuje z celého dne nejmenší krajíc. Navečer, jakmile se slunce dotkne obzoru, zabělená krajina lesů, luk a polí protkaných bažantími remízky něžně zrůžoví a v té chvílli, jako když utne, zklidní se nejen vítr, ale také halasná hejna úpolníků, jak se lidově říká vrabcům polním. O pár minut později panuje takové ticho, že i kdybyste upustili špendlík, bylo by ho slyšet.

Info ikona
Procházka zimní přírodou

Mystická noc

Nastává nejdelší noc roku. Zahalena je tajupnou modří a stejně jako noci před svatým Janem Křtitelem se jí odpradávna připisuje čarovná moc, která prý umožňuje nahlížet do budoucnosti. Třeba pomocí rozkrojených jablek či odlitků z olova, tak jak to děláme o Štědrém večeru. Slavnosti zimního slunovratu a Vánoc vůbec provázejí podobné zvyky a tradice, včetně věšení jmelí. Nic však nepředčí sílu plamene. Zatímco dnes zapalujeme svíčky na adventním věnci, naši předkové o magické noci rozsvěcovali mohutné ohně zářící dalejko do kraje, aby podpořili slunce, zdroj světla a tepla, při jeho zpáteční cestě k rovníku. Věřili totiž, že se s ním vrací naděje na nový život a bohatší úrodu.

Info ikona
Věneček z dubového listí

Ať už tuto mystickou noc strávíte u ohně nebo v teplé posteli, můžete si být jistí, že do nového dne vkročíte s lepší náladou. Už proto, že v něm opět přibude světla. Využijte toho a vyrazte na procházku. Mráz nemráz, s městem za zády, nejlépe po pěšině, kterou před vámi nevyšlapal člověk, ale lesní zvěř...

Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
KVÍZ: Rozmanitost motýlí říše bere dech. Zkuste v kvízu, kolik toho o nich víte

KVÍZ: Rozmanitost motýlí říše bere dech. Zkuste v kvízu, kolik toho o nich víte

Cestování
Cestujeme po Česku: Kam za chaloupkami jako z pohádky? Do Lužických hor

Cestujeme po Česku: Kam za chaloupkami jako z pohádky? Do Lužických hor

Cestování
Geocaching: Venkovní zábava, která vás vytáhne ven a děti nadchne pro procházky

Geocaching: Venkovní zábava, která vás vytáhne ven a děti nadchne pro procházky

Svět ženy
Šumava: Nezapomenutelné výlety, kam chodí jen minimum turistů

Šumava: Nezapomenutelné výlety, kam chodí jen minimum turistů