Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Dolní Morava pod stromečkem

Když jsem letos přijela do horského střediska Dolní Morava, zůstala jsem stát s otevřenou pusou. Příjemné překvapení! Třeba si ho dejte jako povánoční dárek.

Klára Mandausová | 21. 12. 2016

Byla jsem tu před lety. Dcera co by batole, zůstala u rodičů a já se tu chystala udělala dva volné odpočívací dny. Myslela jsem tehdy, že přijedu do krásné přírody, útulného penzionu, budu pít víno, kochat se a spát. Víno jsem pila, kochala se lesy, ale tím to skončilo. Jediný nocleh nabízel hotel, který měl nejlepší léta za sebou. Když jsem v něm hledala, kam odložím tašku a našla na stěně plesnivý flek, ztropila jsem na recepci srdceryvnou scénu hormony zmítané matky. „Já chci aspoň čistý zdi!“ Čáry máry, z dcery je puberťačka a z Dolní Moravy malebné moderní středisko, kde myslí na to, abyste se tu cítili romanticky, akčně, abyste se nenudili a mohli kochat, odpočívat a užívat, co to dá.

Už hotel Vista bylo úplně jiné kafe. Žádný socialistický lógr v hrnku zděděném po RaJ, nýbrž luxusní zboží v designovém obalu. Měla jsem možnost navštívit několik dobrých wellness hotelů v Rakousku a tenhle s nimi může směle soupeřit. Výtečné jídlo, to za prvé, kterého je dostatek. K snídani nabídnou domácí buchty, míchají svoje pomazánky, pečou výtečné palačinky například. Večeře je podobně mile původní a chutná. Fajn sauna s nejstudenějším ochlazovacím bazénkem, do jakého jsem kdy strčila ruku (poté co mě upozornil kardiolog Jan Pirk, že skákání v rozehřátém stavu do ledové vody je hazard se životem, zásadně se sprchuju vlažnou vodou, abych pravdu řekla, sprchovala jsem se tak už před panem profesorem…), bazén, ve kterém jsem si opravdu zaplavala a vířivka, a kterou jsem nemusela stát frontu. V pokoji byl na zdi místo plísně designový obraz a plochá televize a koupelna taková, že se mi v té naší domácí už ani nechtějí čistit zuby.

Jenže hotel není jenom pěkný, je i chytrý! Kdyby byla moje dcera menší, ztratila by se mi v dětském dřevěném světě plném prolézaček, lan, chaloupek aspol. a já bych ji tu musela nahánět v noci s baterkou (výrazná pomoc pro rodiče, kteří chtějí pít víno a spát). Mě zase přihrál (byla jsem tu na podzim) volnou jízdenku na lanovku, která má dolní stanici přímo před hotelem. Vyvezla mě až k místní raritě Stezce v oblacích, která připomíná obrovskou točitou rozhlednu a je odtud vidět daleko do kraje a na další české a moravské hory.

Dolní Morava leží pod masivem Kralického Sněžníku, má tvar podkovy a dá se pohodlně celý obejít, takže se nemusíte vracet stejnou cestou zpátky. Procházka je to velmi malebná, chvíli po široké cestě, pak stezkou podél tajemně vyhlížejícího potoka, u samého vršku kamenitá. Pro turisty ráj. I pro ty na běžkách samozřejmě. Díky Jesenické magistrále najdete v okolí padesát kilometrů upravovaných tras.

Protože na lyžaře tu v zimě myslí ze všeho nejvíc. O zdejší černé sjezdovce se mluvilo jako o nejprudší v republice (tohle tedy beru vždy trochu s rezervou, to samé jsem slyšela o špindlerovském Stohu a černé ve Svatém Petru a taky o jednom svahu v Harrachově). Ale příjemná, široká a náročná je. Sjezdovek je tu celkem sedm v délce devět a půl kilometru a mají různou obtížnost. Středisko je navíc vybavené nejmodernějším zasněžovacím systémem, který dokáže kompletně zasněžit sjezdovku za šedesát hodin.

Děti pošlete do snowparku (ty větší) a ty malé do skiparku, kde se vyblbnou dosyta. V zimě nepropásněte Adventure nights. Vždy v sobotu od osmi večer před hotelem Vista zažijete skvělý večírek, jaký možná znáte z Alp.

Když si koupíte skipas online, ušetříte patnáct procent. A pokud se tu chystáte lyžovat déle než sedm dní, možná byste měli zvážit pořízení sezónního skipasu. A jestli chcete ušetřit ještě víc, pořiďte si Resort Card, která vám zlevní mnoho zdejších atrakcí a restaurací.

Když už budete na Dolní Moravě a nebude se vám zrovna chtít lyžovat nebo sáňkovat (mají tu osvětlenou dráhu), případně jezdit na bobové dráze, vydejte se na výlet. Třeba do nedalekých Králík, kde stojí známý klášter. Nebo Jablonného nad Orlicí, městečka s pěkným náměstím, nebo se jak tak cournout k přehradě Pastviny. Hezká je i v zimě. Nebo na Suchý vrch s Kramářovou chatou a rozhlednou. Nebo… V kraji Kralického Sněžníku se zkrátka nudit nebudete, tenhle kout země má kouzlo, kterému lehce propadnete.

 

ČTĚTE TAKÉ: Vaše vyzkoušené triky proti vánočnímu šílenství

Dolní Morava pod stromečkem

Související články

Zábava
Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii