Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Šalina, habaďůra nebo flachačka aneb Jak dobře znáte brněnský hantec?

Info ikona
turista v Brně

V různých koutech České republiky mluvíme různými nářečími a pro Brno je specifická jejich hantýrka. Zjistěte, jak tuto mluvu ovládáte, v našem kvízu.

Tereza Čaladi | 8. 09. 2023

Jako někdo, kdo v Brně strávil celou vysokou školu, bych měla hantec ovládat levou zadní. Nikdy jsem si ho ale pořádně neosvojila. Jediné, co jsem z něj v běžné mluvě používala, bylo asi slovo „šalina“ pro „tramvaj“. Doposud mám tak s nějakými výrazy problém. Otestujte, jak jste na tom s brněnským hantecem vy.

Co je vlastně hantec?

Hantec neboli hantýrka je varianta češtiny, která se používá v hovorové řeči v Brně. Tato lokální varianta češtiny je pár století stará a vznikla dlouhodobým míšením zejména němčiny brněnských Němců a hanáckých nářečí, ovlivnila ji ale také romština, italština či jidiš.

V 19. století a počátkem 20. století byla běžně používána nižšími společenskými vrstvami. Jazyk je ale jako živý organismus a neustále se mění a vyvíjí – ostatně jako všechno na světě. Časem se tak původní hantec začal vytrácet a dnes se používá jen pár jeho přeživších výrazů.

Není jich ale zrovna málo. A kdybyste se v nich chtěli lépe zorientovat, existuje i slovník brněnského hantecu.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku