Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Brno se dočkalo opravdového pokladu, který mu mohou ostatní města tiše závidět

Art Design Fashion a Uměleckoprůmyslové muzeum. Nová koncepce a úchvatný genius loci dostaly nejlepší výstavní prostor Moravské galerie v Brně na designovou mapu Evropy. Muzeum je pro návštěvníky všech generací atraktivní od přízemí až po střechu, v každém svém koutě.

Terezie Benoni | 18. 08. 2023

Budova Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie získala s rekonstrukcí nový koncept ART DESIGN FASHION. Předesílá jím, že muzeum se věnuje nejen samotnému designu, ale také módě a vztahu designu a umění. Návštěvníky čeká stálá expozice, výstavy i nové zázemí, které exkluzivně pro Moravskou galerii připravili přední čeští designéři. Uměleckoprůmyslové muzeum založené v roce 1873 postupně plnily doklady historické a dobové produkce.  Stavba s velkorysým prostorem prezentovala aktuální zručnost a úroveň řemesel, na což upozorňovalo i dobové výtvarné cítění, které se inspirovalo florentskou renesancí. V 19. století zažívalo muzejnictví rozmach; éra rozvoje průmyslové výroby a technologie předznamenala rozvoj uměleckoprůmyslových muzeí, která reagovala na úpadek uměleckého řemesla vytlačovaného strojovou výrobou. První celková rekonstrukce budovy proběhla až v roce 1945. Opravila válečné škody a současně přidala ve vnitřních prostorách řadu vestaveb a dostaveb. Tyto zásahy se později ukázaly jako necitlivé. Další rekonstrukce se Uměleckoprůmyslové muzeum dočkalo na přelomu tisíciletí (1999–2001). Sbírky do té doby narostly natolik, že z muzea s výstavním prostorem udělaly pouhý depozitář předmětů.  Při dalších rekonstrukcích odborníci „vyčistili“ vnitřní dekorativní prostory a citlivě do nich instalovali moderní techniku. Znovu tak vyniká původní velkolepost vizuálně zajímavého interiéru.

Galerie: Rekonstrukce Moravské galerie
Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Poznáte deset největších českých přehrad?

Slouží energetice, rekreaci, ale především jako bezpečnostní prvek, aby nedocházelo k nežádoucím záplavám. Znáte ty největší a současně i nejkrásnější české přehrady?
marianne.cz

Unikátní výstavní prostor je zpět

Vzdušný dojem prohlídky umocňují nové průchozí lávky, které mezi jednotlivými patry vytvořilo architektonicko-designérské studio Olgoj Chorchoj. Vznikly v dosud nevyužitém vertikálním prostoru pod světlíkem. Toto pomyslné nebe designu je ideálním prostorem pro site-specific instalace od „stars“ v tomto oboru. Podařilo se vypořádat i se sbírkovým depozitem, který obsahoval množství nevystavovaných předmětů. Vše vyřešilo unikátní rozčlenění prostoru, navrženého jako sada depozitárních vitrín umístěných od podlahy po strop, do nichž je možné nahlédnout z prostorové plošiny. To podporuje badatelskou činnost, která se dosud odehrávala ve skladech a depozitech. Přízemí patří popartovým výstavám, eventům, studentským akcím a menším projektům. Z velkolepé dvorany se vchází do jednotlivých částí expozice ART DESIGN FASHION. Ta pokračuje v prvním patře, ze kterého je možné shlédnout dolů do dvorany. Obě tato místa jsou prostorově i tematicky propojená. Respirium podle návrhu Davida Karáska tvoří plynulý zajímavý přechod z interiéru muzea na terasu. Designově promyšlenou relax zónu je možné uspořádat dle potřeby do více konfigurací. Respirium se promění v kavárnu, event room nebo třeba prostor pro workshopy. Do druhého patra muzea nově lákají návštěvníky aktuální výstavy předních českých tvůrců. A je na co se dívat. Vyniknou zde velké projekty, které ještě zvyšují kredibilitu muzea.

Info ikona
BoysPlayNice

Expozice, ve kterých to žije

Uměleckoprůmyslové muzeum dnes není pouze statickou paměťovou institucí, ale stává se vlivným artiklem tržního mechanismu, u něhož se do popředí ochrany sbírek současně dostává i veřejný aspekt muzea. Aktuální koncepce sbírek si zakládá na práci s kolekcemi uměleckého designu, které současně kultivují estetická kritéria široké skupiny návštěvníků. Muzeum dává vědět o historických kořenech, umění, kultuře i civilizaci, a zároveň je živým organismem, který vedle své muzejní specializace přisuzuje stejnou důležitost i doprovodným programům. V atraktivním prostoru se pořádají koncerty, projekce či konference. Uvnitř je také unikátní laboratoř DESIGNLAB, kde si zájemci podle vlastního návrhu vytvoří nebo ušijí na nejnovějších technologiích nášivky, oblečení či módní doplňky. V muzeu nechybí ani Designshop od Evy Eisler, kde si lidé koupí díla věhlasných tvůrců a firem. Moravská galerie ve spolupráci s předními tvůrci vypilovala Uměleckoprůmyslové muzeum do nejmenšího detailu. Každý nábytek, osvětlení či tapeta jsou od českých designérů a firem, ale rovněž jsou vyrobeny z tuzemských materiálů. Moravská galerie v Brně je muzeum umění a designu. Ve svých sbírkách má přes 200 tisíc uměleckých děl. Sbírky prezentuje formou stálých i krátkodobých výstav. Svou šíří sbírek je druhou největší institucí svého druhu v České republice. Věnuje se výtvarnému umění a designu od středověku po současnost. Moravská galerie sídlí v šesti budovách.

Info ikona
BoysPlayNice
Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
Utekli z hektického města za klidem: Dnes mají prosluněný byt s krásnou terasou

Utekli z hektického města za klidem: Dnes mají prosluněný byt s krásnou terasou

Lidé a místa
Chata postavená s láskou a péčí: Jirka s Hankou vytvořili dokonalý relax uprostřed beskydské přírody

Chata postavená s láskou a péčí: Jirka s Hankou vytvořili dokonalý relax uprostřed beskydské přírody

Lidé a místa
Zázrak ve Varnsdorfu: Nová mateřská školka přináší dětem magické prostředí plné harmonie

Zázrak ve Varnsdorfu: Nová mateřská školka přináší dětem magické prostředí plné harmonie

Lidé a místa
Mladí manželé se rozhodli opravit zahradní domek: Jejich skromné plány se zvrtly v ohromující projekt, který sklízí obdiv

Mladí manželé se rozhodli opravit zahradní domek: Jejich skromné plány se zvrtly v ohromující projekt, který sklízí obdiv