Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Nejkrásnější hrady a zámky, které v květnu stojí za návštěvu

Zdá se, že se počasí snad již opravdu umoudřilo a teploty venku konečně odpovídají jaru. Právě proto je ideální čas si naplánovat příjemný výlet s rodinou, partnerem nebo přáteli a objevit další krásy, které Česká republika nabízí. Společně se podíváme na ty nejkrásnější hrady a zámky, které rozhodně stojí za to v květnu navštívit.

Aneta Akgül | 8. 05. 2024

Opravdového jarního počasí jsme se po dlouhé zimě již nemohli dočkat. Příjemné venkovní teploty jsou ideální k tomu, abychom víkendy netrávili ve městě, nýbrž na nějakém výletě. Vydejte se za dobrodružstvím, objevte zatím neobjevené krásy České republiky a kulturně se vzdělejte. Přinášíme vám výčet několika hradů a zámků, které v květnu rozhodně stojí za to navštívit. Tak sbalte rodinu, přátelé, partnera nebo vyražte sama!

 

Mohlo by se vám líbit

10 knižních novinek pro jaro 2024: Vychází nový Jo Nesbø i životopis Bedřicha Smetany

Mít přehled o knižních novinkách se vždycky hodí. Milovníci čtení jich nemají nikdy dost. A doporučení na knihy ve finále ocení i ti, kteří patří mezi sváteční čtenáře a chystají se pořídit si nějakou literaturu třeba už na dovolenou. Zapátrali jsme na knižním trhu a vybrali pár titulů, které by neměly uniknout vaší pozornosti.
marianne.cz

Hrad Bezděz láká na novou výstavu

Letos si hrad Bezděz připomene 760. výročí svého založení. K tomuto milníku bude 8. května zahájena expozice pojmenovaná “Přemysl Otakar II.: Král, rytíř a zakladatel”. Na dvaceti dvou panelech bude představen život a odkaz této historické postavy, včetně replik jeho pohřebních odznaků a meče. Dále se 11. května uskuteční šermířská show a simulace obléhání hradu, zatímco 25. května proběhne noční výšlap s kulturním doprovodem. Na Bezdězu také dovrší práce na nové nákladní lanovce, která usnadní transport nejrůznějších materiálů na hrad.

Zámek Lemberk zpřístupní své středověké věže

Lemberk, původně hrad přestavěný na zámek, se nachází u Jablonného v Podještědí v Libereckém kraji. Jedinečná barokní výstavba a elegantní architektura láká návštěvníky z celé České republiky. Ve vybraných květnových termínech se chystá zpřístupnění tamní středověké věže, která rozhodně stojí za návštěvu. 18. května zde pak proběhne koncert vážné hudby, konkrétně se bude jednat o klasicistní hudbu z děl otce a syna Leopolda a Wolfganga Amadea Mozartů. Vstupné na tuto událost je dobrovolné.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Jaro je tady a s ním i jarní květiny. Poznáte je všechny podle obrázku?

Ačkoliv to tak aktuálně venku úplně nevypadá, opravdu je jaro, které se standardně nese ve znamení probouzení se ze zimního spánku. Po dlouhé zimě se probouzíme nejen my, ale také příroda. Otestujte, jak dobře znáte květiny, které v tomto ročním období rostou. Poznáte je pouze podle obrázku?
marianne.cz

Zámek Sychrov věnuje poslední květnový víkend dětským návštěvníkům

Stejně jako předchozí jmenovaný, i tento zámek se nachází v Libereckém kraji, konkrétně ve městě Sychrov. O víkendu 25. a 26. května zde totiž bude pro dětské návštěvníky připravena zámecká zahrada s pohádkovými postavami. Děti budou plnit různé úkoly a za jejich úspěšné splnění obdrží malou odměnu.

Na zámku Zákupy návštěvníky provedou historické postavy

Císařský zámek Zákupy je významným objektem letošního projektu Rok Habsburků. Kromě dvou prohlídkových okruhů, které jsou nyní návštěvníkům otevřeny, se konají i speciální akce. Bude se zde konat večerní kostýmovaná prohlídka s korunním princem Rudolfem a korunní princeznou Štěpánkou (akce se koná u příležitosti 160. výročí narození korunní princezny). Pozor si dávejte na to, že vstup je možný pouze s předem zakoupenou vstupenkou online. Na sobotu 25. 5. jsou připraveny dvě exkluzivní kostýmované prohlídky doplněné koncertem v zámecké kapli.

Mohlo by se vám líbit

10 tipů na výlety na úžasná místa, o nichž byste nevěřili, že jsou v České republice

V České republice nemáme sice moře, ale i přesto tu máme celou řadu dechberoucích míst, z nichž mnoho vypadá jako z jiné země. A spoustu z nich v zahraničí nemá ani obdoby. Přesvědčte se sami.
marianne.cz

Zámek Opočno nabízí výstavu azalek i dětský den

Prvního května odstartovala na zámku Opočno prodejní výstava azalek, která je obohacena o pravidelné komentované prohlídky zámeckého parku každou sobotu až do prvního června. Dětský den s názvem Letohrátky se uskuteční 25. května. Nově jsou v horní části parku umístěny popisky exotických dřevin a na pokladně je k dispozici brožura popisující historii zámku.

Nasajte atmosféru původních obyvatel na zámku v Ratibořicích

Exkluzivní večerní prohlídka ‘Soirée u vévodkyněs atmosférou osvětlení z doby před více než 200 lety se koná 11. května na zámku v Ratibořicích. Prohlídky začínají v 20:30 a vstupenky je nutné zakoupit předem online nebo telefonicky. Díky této prohlídce dokonale nasajete atmosféru původních obyvatel, dozvíte se zase něco nového a rozšíříte své obzory.

Nejkrásnější hrady a zámky, které v květnu rozhodně stojí za návštěvu
Zdroj článku

Související články

Zábava
Horoskop od 27. května: Ryby mají vyhledat samotu, Váhy přehodnotit záměr

Horoskop od 27. května: Ryby mají vyhledat samotu, Váhy přehodnotit záměr

Zábava
Kvíz: Od Přátel po Big Bang Theory. Jak dobře znáte slavné sitcomy?

Kvíz: Od Přátel po Big Bang Theory. Jak dobře znáte slavné sitcomy?

Zábava
Toužíte po dovolené v přírodě? Tohle je 5 nejkrásnějších míst v Bavorských Alpách

Toužíte po dovolené v přírodě? Tohle je 5 nejkrásnějších míst v Bavorských Alpách

Zábava
Kvíz: Poznáte dětské hvězdy z filmů a seriálů z 90. let podle jejich současné podoby? Některé se změnily k nepoznání

Kvíz: Poznáte dětské hvězdy z filmů a seriálů z 90. let podle jejich současné podoby? Některé se změnily k nepoznání