Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Sportovci v karanténě: Kliky v obýváku nebo běhání v přírodě

Vrcholoví sportovci zažívají zatím nepoznanou situaci. Kvůli omezením pohybu a shromažďování v důsledku šíření virového onemocnění Covid-19 se nemůžou věnovat plnohodnotnému tréninku. Jsou odkázáni jen na svůj byt, les nebo park. Berou to ale s chladnou hlavou a snaží se hledat pozitiva.

Karolína Peřinová | 21. 04. 2020

Olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda je zvyklý doma cvičit stejně, i bez vládních restrikcí. „Kliky, dřepy posilování trupu, břicha a zad. Na tyhle cviky stačí vlastní váha a dají se cvičit i doma v obýváku,“ nabádá Svoboda.

Podobně je na tom i nejlepší český skateboardista Max Habanec. „Snažím se co nejvíce hýbat doma. Pokud je to možné, sám běhám v přírodě. Můj oblíbený cvik je klik. Dá se dělat na mnoho způsobů. Stačí trochu změnit pozici rukou a hned je to něco jiného. Inspiraci pro cvičení hledám ale i na internetu,“ dodává Habanec, který měl být jednou z tváří Olympijského festivalu pořádaného Českým olympijským výborem a jeho partnery, kam patří i automobilka Toyota. Kvůli posunutí her se ale celá akce odkládá na příští rok.

Bývalý skikrosař, nynější manažer Evy Samkové a ambasador značky Lexus Tomáš Kraus doporučuje vyběhnout do parku nebo do lesa. „Máte-li v okolí vyhlídku, pak si jen sedněte si a chvilku se dívejte do kraje. Je to neskutečná terapie. A pak taky pravidelné koupání ve studené vodě. Je to skvělé na imunitu,“ říká. 

Eva Samková: Chybí mi jen kontakt s lidmi

Krausova svěřenkyně Eva Samková už má po sezóně, takže narozdíl od tréninku nejvíc postrádá kontakt s rodinou a kamarády. „Myslím, že to nám chybí  nejvíc. Deskové online hry jsou taky super, když nemůžete být s někým u jednoho stolu. Ale je to třeba celé brát jako možnost se zklidnit, i jen si tak posedět v tichu a popřemýšlet si o všem, co chceme,“ říká. 

Bára a Maki: Skákací panák, internet a kliky v přírodě

Plážová volejbalistka Bára Hermannová ve cvičení doma také problém nevidí. Podle ní není na internetu těžké najít si zajímavé tréninky pro každého. 

„Spolehlivé je zahřátí při klasickém skákacím panákovi, kterého všichni známe. Výdrže trénuju v prknu a výpady na všechny možné strany. Zaleží ale, na jakou část těla se člověk chce soustředit. Navíc tady jde jednoduše využít sociální média. Vyrojilo se velké množství trenérů, kteří vás provázejí cvičením ve vašem domově. Lidi tak nemusí vymýšlet nic sami a můžou si udělat celý trénink pod kontrolou trenéra a připadat si jako ve fitku,“ radí Hermannová. 

he
Barbora Hermannová

Její „dvojče“ Markéta Nausch Sluková trénuje venku pravidelně. „Příroda je tu pro všechny, tak proč toho nevyužít. A vždycky když potkáte cestou lavičku, můžete na ní udělat deset výstupů na každou nohu a pár kliků. Spojíte příjemné s užitečným.“

A také se snaží doma nezbláznit. „Zkuste být kreativní a něčím zaměstnat hlavu. Naučte se něco nového, vařte, čtěte, skládejte puzzle, meditujte a nebo doma cvičte,“ radí.

m
Markéta Nausch Sluková

Plavkyně Seemanová: Místo bazénu běhání nebo jóga

Sportovci kvůli přísným karanténním omezením ale bojují také s psychikou. Například nejlepší česká plavkyně Bára Seemanová si kvůli uzavření všech bazénů jen tak nezaplave. A bazén si do obýváku přenést nejde. Bere to ale sportovně. 

„Udržuju se spíš v psychické pohodě, kondice jde trochu stranou kvůli všem těm opatřením. Když mám náladu, jdu běhat. Někdy si doma zacvičím posilovací cviky na zpevnění středu těla nebo jógu. Ale momentálně jde spíš o dobrý pocit než vyloženě o kondici,“ popisuje Seemanová.

Kanoista Fuksa: Konečně máme čas na sebe

Téměř všem sportovcům opatření kvůli šíření koronaviru překazilo plány, ale neztrácejí optimismus. Mohou se alespoň věnovat aktivitám, na které v době přípravy nemají čas. 

Martin Fuksa se snaží zachovat chladnou hlavu. „Hlavně, aby lidé nepanikařili a používali svůj zdravý rozum. Teď je ta chvíle, kdy se můžou rozvíjet v něčem, na co třeba neměli čas v normálním režimu. Každý máme ve svém životě něco, co neustále odkládáme a nemáme na to čas,“ říká nejúspěšnější český kanoista. 

Akrobatického pilota Petra Kopfsteina nejvíc potěšil fakt, že si lidé nezapomněli pomáhat. „Vidím kolem sebe ohromnou solidaritu a to, jak se opět národ semkl dohromady. Čas, který momentálně můžete věnovat sami sobě, své rodině a svým blízkým, je asi tím nejsmysluplnějším vůbec.“

 

Sponzorská spolupráce pokračuje, akce se ale posouvají 

V souvislosti s posunem olympiády na příští rok se posouvají i sponzorské projekty či akce, do kterých jsou sportovci zapojeni. „Je to zejména olympijská reklamní kampaň nebo partnerství projektu olympijských parků v ČR. Naše spolupráce s ČOV ale pokračuje samozřejmě nadále bez jakéhokoli omezení, v tom aktuální události nic nemění. Český olympijský výbor má celou řadu dlouhodobých projektů, jejichž jsme také partnerem a které probíhají i mimo olympijské roky,“ říká PR manažerka Toyota a Lexus ČR Jitka Jechová. 

Titulka

MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Související články

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Zábava
Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici