Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

„Krém s vysokým SPF je základ. Kůži ošetřujte i tehdy, chodíte-li na manikúru a ruce dáváte do UV lampy,“ říká dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová

Melanomem onemocní až třetina lidí v produktivním věku do šedesáti let. Jde o agresivní formu rakoviny kůže, na kterou každoročně v Česku umírá zhruba 350 až 400 nemocných. Pokud je ale nádor odhalen v prvním stadiu, znamená to pro pacienta téměř 100% šanci na vyléčení. Právě z toho důvodu je nezbytné chodit na preventivní prohlídky. Co ještě můžeme pro zdraví své kůže udělat a jak vypadá podezřelé znaménko? O tom jsem si pro Marianne.cz povídala s dermatoložkou a místopředsedkyní České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP pro ambulantní segment MUDr. et Bc. Lucií Jarešovou.

Zuzana Heralová | 30. 05. 2024

Téma melanomu nejvíce rezonuje na začátku léta. Obecně máme zažité, že rakovina kůže vzniká ze sluníčka a vyhnout se jí můžeme tím, že se budeme mazat „padesátkou“. Je tomu skutečně tak?

Rozvoj tohoto onemocnění hrozí vlastně po celý rok, ale souvislost se slunečním zářením tu samozřejmě je. Záleží také na tom, kolikrát se v životě spálíme. Jediné spálení zvyšuje dvojnásobně riziko vzniku melanomu. Kůže si navíc „pamatuje“ všechno od dětství po stáří. Pokud se spálí, dochází v ní ke změnám, které se postupně nashromáždí, až přijde moment, kdy může vzniknout nádor. Svou roli ale v celé věci hraje také genetika. Jestliže má někdo v naší rodině melanom, je vyšší riziko, že nás potká také.

Podívejte se na video: MUDr. et Bc. Lucie Jarešová radí čtenářkám Marianne, jak v létě pečovat o citlivou pleť

O melanomu se mluví jako o velmi zákeřném typu rakoviny, v čem je tak záludný?

Tento nádor může velmi rychle metastázovat. Když se vám objeví na kůži, za pár měsíců může být rozšířen po celém těle. Je ovšem potřeba říci, že melanom není jediný typ kožního nádoru, existuje jich mnohem více a ne všechny jsou zhoubné. To ovšem pozná jen lékař.

Jak můžu jako laik poznat, že s mou kůží není něco v pořádku? Jak vypadá podezřelé znaménko?

Znaménka, která jsou v pořádku, by měla být pravidelná, ostře ohraničená, většinou jednobarevná, hladká, neměla by krvácet a neměla by svědit. Ve chvíli, kdy začne docházet ke změnám ve smyslu změny barvy, svědění, krvácení a podobně, je potřeba vyhledat co nejdříve lékaře. Kůži bychom si měli kontrolovat průběžně – i ve spolupráci například s členy rodiny, kteří nám mohou prohlédnout záda a další místa, kam si nevidíme.
 

Čtěte také: „Princezna Kate může inspirovat jiné onkologické pacienty a dát jim naději,“ říká v rozhovoru onkoložka docentka Hana Študentová

Onkologická onemocnění jsou na vzestupu. Uvádí se, že nějakým typem rakoviny onemocní v průběhu života každý čtvrtý obyvatel České republiky. Nemoc přitom postihuje stále častěji i mladší ročníky a má navíc tendenci se vracet. Jaké vysvětlení má pro tento fenomén současná medicína a co pro sebe můžeme udělat sami, aby se nám rakovina vyhnula? Na toto téma jsem si povídala s doc. MUDr. Hanou Študentovou, Ph.D. z Onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci.

Vyhledat lékaře je důležité, ale co když dermatologa nemám nebo mě ten můj objedná třeba až za dva měsíce? Mám jít raději na pohotovost?

Tam určitě ne. Lékaři, kteří tam slouží, nejsou dermatologové a nemají k vyšetření ani adekvátní přístrojové vybavení. V případě melanomu ale hraje opravdu velkou roli čas, raději tedy nečekejte a vydejte se k lékaři. Některé dermatologické ambulance a nemocnice nemají objednávkový systém a pacienty ošetřují bez objednání, je potřeba ale trpělivosti, protože můžete na vyšetření čekat déle. Máte-li však nějaké podezření, určitě to za čekání stojí. Variantou pak je navštívit svého praktického lékaře, který může znaménko posoudit a vydá vám žádanku na vyšetření u dermatologa nebo vás pošle rovnou na chirurgii k jeho odstranění.

Jakým způsobem se znaménka vyšetřují?

Klasickou metodou je vyšetření pomocí ručního dermatoskopu, který by měl mít každý dermatolog ve své ambulanci. Další možností je digitální dermatoskop, například systém FotoFinder, který umí zaznamenat všechna znaménka na těle a upozornit na změny projevů při dalším vyšetření. Je také vybaven umělou inteligencí, která může pomoci v diagnostice. Pravidelná vyšetření jsou však jen součástí prevence, dalším způsobem je ochrana kůže před sluncem.

To znamená mazat se opalovacími krémy...

Ano, je potřeba používat krémy s vyšším UV faktorem, ale také je aplikovat správně. To znamená v dostatečné vrstvě, což jsou zhruba dvě čajové lžičky krému na každou část těla. Navíc asi 30 minut trvá, než krém začne působit, takže je potřeba se namazat, než vyjdete na slunce. Výjimkou jsou přípravky s minerálním faktorem (určené nejčastěji pro děti), jež působí na kůži hned. Asi po dvou hodinách je potřeba aplikaci krému zopakovat, stejně tak pokud se koupete. Ani voděodolné krémy nestačí aplikovat jedenkrát denně.

A ještě jedna důležitá věc: na ochranu před UV zářením je třeba myslet nejen na pláži. Jen málokterá z nás si maže ruce krémem s UV faktorem, když jde na doplnění umělých nehtů. Přitom světlo z UV lampy pokožku také poškozuje a urychluje její stárnutí.

Mohlo by se vám líbit

Neviditelní ochránci: Nejlepší opalovací krémy na obličej

Stále jste ještě nenašly dokonalý opalovací krém na obličej? Letošní sluneční sezona se hlásí se spoustou slibných nováčků, kteří rozšiřují už tak solidní nabídku.
marianne.cz

Stále hovoříme o dospělých. Vyskytuje se melanom také u dětí, nebo je tato nemoc vázaná na vyšší věk?

Melanom se bohužel vyskytuje i v dětském věku. Naštěstí vzácně, ale vyskytuje se. Je výhodou, když se děti naučí od útlého věku chodit s rodiči na pravidelné kontroly. Mimo jiné i z toho důvodu, že si vštípí, že to tak má být. A samozřejmě pokud se přijde na nějaké rizikové znaménko, je třeba jej sledovat nebo vyříznout.

Spousta maminek řeší, zda mazat děti přírodními, nebo konvenčními krémy. Jaké je vaše doporučení?

Je třeba myslet na to, že dítě by nemělo být během prvního půl roku života vystaveno žádnému slunečnímu záření. Pokud tomu nelze zabránit, je nutné děti třeba i v kočárku namazat dětským opalovacím krémem. Určitě bych používala přípravky, které se dají zakoupit v lékárně. Jedná se o krémy s minerálními faktory, jež se nevstřebávají do kůže, ale vytvoří na ní film, který odráží UV záření.

Info ikona
Lucie Jarešová

Kdo je MUDr. et Bc. Lucie Jarešová

Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, bakalářský studijní program – obor zdravotní výchova a magisterský studijní program – všeobecné lékařství. Své zkušenosti získala na Dermatovenerologické klinice FN Motol a ve FN Královské Vinohrady. Jejím hlavním cílem je poskytovat vysokou kvalitu v oboru dermatologie, dermatochirurgie a estetické, korektivní medicíny. Vede centrum pro podávání biologické léčby. Pravidelně přednáší a publikuje pro odbornou i laickou veřejnost. Mimo jiné je místopředsedkyní České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP pro ambulantní segment.

Zdroj článku
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články

Zdraví
Menstruace během dovolené: Víme, jak ji zvládnout i co si sbalit, abyste si užila volno na maximum

Menstruace během dovolené: Víme, jak ji zvládnout i co si sbalit, abyste si užila volno na maximum

Zdraví
Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy