Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

„Preventivní vyšetření kůže by měl každý podstoupit alespoň jednou ročně,“ říká lékařka

Slunečné dny se blíží a to znamená jediné – právě teď je poslední šance si nechat zkontrolovat a případně odstranit nežádoucí kožní znaménka nebo podstoupit různá laserová ošetření pleti a kůže. Jak postupovat?

Eliška Vrbová | 29. 04. 2023

Kontrola znamének je důležitá nejen u dospělých, ale i u dětí. Umožňuje včas odhalit například počínající melanom – jeden z nejzhoubnějších nádorů vůbec. Dermatolog prohlédne celé tělo pacienta a vyhodnotí si vše, co na kožním povrchu nalezne. Nejsou tam totiž jen znaménka, ale i různé nezhoubné cévní a vazivové útvary nebo stařecké či virové bradavice,“ vysvětluje Jitka Chaloupecká, korektivní dermatoložka a vedoucí lékařka Laserového centra Anděl v Praze. „U znamének, která se vyhodnotí jako riziková, se provede ještě kontrola dermatoskopem, což je osvětlená lupa, která umožňuje zvětšení ložiska a prosvícení povrchových vrstev kůže,“ popisuje lékařka.

Mohlo by se vám líbit

Rakovina prsu je nejčastějším nádorem u žen a její výskyt stoupá

Říkám to při každé prohlídce: A nezapomeňte si jednou za měsíc prohmatat prsa. Většinou pacientky jen přikývnou. Nedávno ale jedna z nich odpověděla: Ano, paní doktorko, prohmatám, ale už jen to jedno.
marianne.cz

Moderní metody

K upřesnění diagnózy u sporných znamének, která je třeba sledovat, pak následuje vyšetření digitálním dermatoskopem s kamerou umožňující až stonásobné zvětšení. Předností je i automatická počítačová analýza, možnost znaménko sledovat v čase, a zjistit tak případné změny. U znamének se sleduje jejich symetričnost, okraje, barva, velikost a růst. Vyšetření jednoho znaménka trvá pár minut, ale pokud dermatolog vyšetřuje celý kožní povrch a více znamének, jsou to desítky minut.

Pokud se rozhodnete nechat si znaménka odstranit, proces a doba hojení se liší podle toho, co přesně se odstraňuje a jakou metodou. „Pokud budeme odstraňovat například nezhoubné kožní vazivové výrůstky, stařecké veruky nebo pigmentové skvrny, je nejvhodnější metodou laser, který je velmi šetrný,“ říká Jitka Chaloupecká. „Ošetření lasery netrvá dlouho a zákrok je pouze mírně bolestivý, hojení trvá asi týden. Na ošetřené místo aplikujeme antibiotický zásyp do utvoření strupu a následně antibiotickou mast. Zpočátku byste se měli vyhnout kontaktu s vodou – sprchovat se můžete, ale na plavecký stadion to není,“ radí a dodává, že ošetřené místo je třeba chránit před sluncem.

Důležitá prevence

Preventivní vyšetření kůže, potažmo znamének, by měl podle Jitky Chaloupecké každý podstoupit alespoň jednou ročně. „Pokud ale budete mít podezření, že se znaménko mění, je vhodné navštívit dermatologa hned. Většina znamének není nebezpečná, ale varovným signálem by měla být jakákoliv změna tvaru, ohraničení, barvy, velikosti a vyvýšení, či naopak poklesnutí. Ideální je podstoupit vyšetření ještě před létem, než začneme svoji kůži vystavovat slunečnímu záření.“

Po laserovém ošetření, ale třeba i po depilaci voskem, chemickém peelingu nebo používání krémů s exfoliačním účinkem, je totiž pokožka ke slunečnímu záření vnímavější minimálně měsíc. U větších zákroků, kdy se pokožka poškozuje do hlubších vrstev, je nutná ochrana před UV zářením dokonce až půl roku. Pokud bychom ji vystavili slunečnímu záření, mohou ošetřená místa nepravidelně zpigmentovat. Proto se po laserových ošetřeních doporučuje používat krémy s ochranou proti UVA i UVB záření s SPF 50. „Ochranný krém před slunečním zářením, který aplikujeme na pokožku celého těla, by měl být v dnešní době samozřejmostí, ať už jsou znaménka přítomna, nebo ne,“ dodává dermatoložka.

Mohlo by se vám líbit

Většina Čechů zanedbává preventivní prohlídky. Na které je dobré nezapomínat?

Mnoho lidí vyrazí k lékaři, až když je něco trápí. V tu chvíli ale může být již pozdě. Preventivních prohlídek, které by se měly navštívit jednou za rok či za dva, přitom není mnoho. Přesvědčte se sami.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno