Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Máte pocit, že máte nezvykle intenzivní PMS? Možná trpíte premenstruační dysforickou poruchou

Se spoustou z nás dokáže menstruace pěkně zamávat. A to, co se děje před ní, ještě možná více. Vaše nálada je jako na houpačce, rozbrečí vás i reklama a k tomu máte pocit, že vám nic nejde a potřebujete dělat život měnící rozhodnutí. Ale pokud to doprovází i nespavost, silné úzkosti a sebevražedné myšlenky, může se jednat o premenstruační dysforickou poruchu.

Tereza Čaladi | 13. 04. 2023

Pociťovala jsem fyzickou bolest, byla jsem neustále unavená, hlavu mi zahalila jakási zneklidňující mlha, moje nálada šíleně poklesla, občas jsem měla sebevražedné myšlenky, trpěla jsem nespavostí a byla přecitlivělá a úzkostná. Měla jsem pocit, že jsem neschopná, že ostatní zvládají premenstruační syndrom lépe a že to je tím, že se málo snažím. Tak jsem se snažila,“ svěřuje se v článku pro britský magazín Glamour jedna z jeho autorek Beth McColl.

V jejím případě se ale nejednalo o to, že by špatně zvládala PMS. To zjistila jednoho dne, když si na Twitteru přečetla příběh o boji jiné ženy s premenstruační dysforickou poruchou, poznala se v něm a najednou jí roky agónie, kterou trpěla každý měsíc, začaly dávat větší smysl.

Co je to premenstruační dysforická porucha

Premenstruační dysforická porucha (PMDD) je velmi závažná forma premenstruačního syndromu (PMS). Každý měsíc během týdne nebo dvou před menstruací způsobuje řadu psychických a fyzických příznaků, které jsou někdy mylně označované jako „těžký PMS“.

Mohlo by se vám líbit

Endometrióza jako nejčastější gynekologické onemocnění žen v produktivním věku

Endometrióza. Slovo, které do svého slovníku nechce zařadit žádná žena. Přesto jsou statistiky České gynekologické a porodnické společnosti neúprosné a ukazují, že endometriózou trpí každá desátá Češka.
marianne.cz

Jaké jsou příznaky PMDD?

Příznaky PMMD jsou tedy podobné PMS, ale intenzivnější. Zde jsou vypsané nejrůznější z nich, na nichž se ženy shodly. Ale u každé dotyčné se mohou trochu lišit. Pokud tedy pociťujete před menstruací některé z nich, mějte se na pozoru.

Psychické

 • změny nálady

 • snadné rozrušení a pláč

 • nedostatek energie

 • menší zájem o činnosti, které běžně máte rády

 • pocit beznaděje

 • sebevražedné myšlenky

 • pocit vzteku nebo podrážděnosti

 • pocit úzkosti

 • pocit napětí

 • pocit přetížení nebo že je vše mimo kontrolu

 • potíže se soustředěním

Fyzické

 • citlivost nebo otok prsou

 • bolesti svalů a kloubů

 • bolesti hlavy

 • pocit nafouknutí

 • změny chuti k jídlu, jako je přejídání nebo specifické chutě na jídlo

 • problémy se spánkem

 • zvýšený hněv nebo konflikty s lidmi kolem vás

 • rozrušenost

Jak se to dá léčit?

Na premenstruační dysforickou poruchou neexistuje bohužel přímo lék, ale dá se jistými způsoby ovlivnit. A sice antidepresivy typu SSRI (selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu) a hormonální antikoncepcí, jelikož PMMD souvisí právě s kolísáním hormonů a antikoncepce tyto výkyvy vypne a zajistí pravidelný příliv umělých hormonů. Vždy je ovšem potřeba se poradit s lékařem.

„Vyhledala jsem odbornou pomoc a poté, co mi několik praktických lékařů nedokázalo poradit, jsem se konečně setkala s doktorkou, která mi rozuměla. Popsala to slovy, která jsem chápala, a řekla mi, že jsem měla zvýšenou citlivost na reprodukční hormony, které moje tělo produkovalo, až do začátku menstruace. Zanedlouho poté jsem si nechala dát nitroděložní tělísko a pomohlo to,“ uzavírá Beth. Zmínila zároveň také, že když si jej nechávala měnit, její symptomy se obnovily. V tu chvíli jí pomohlo užívání nízké dávky fluoxetinu SSRI (jinak známého jako Prozac) a také si kolem PMDD plánovala volno v práci a především byla upřímná ke svým blízkým a lidem v práci ohledně toho, co se děje. „Předstírat, že se to neděje, mi nepomáhalo a jen mě to ještě více odcizovalo, znásobovalo mé příznaky a mátlo lidi, kterým na mně záleží,“ podotkla.

Mohlo by se vám líbit

Vulvodynie: Intimní problém, který mnoho žen přehlíží

Záhadná nemoc! Tak lze jednoduše popsat vulvodynii, nepříjemnou bolest či pálení vulvy, se kterou se ve svém životě setkalo osm až patnáct procent žen. Proč vulvodynie získala přízvisko „záhadná“? A jaké jsou nejčastější příznaky této chronické bolesti?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění

Proč vyrazit ven „naostro“? Snížíte riziko kožních alergií i poranění

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení