Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Zvládněte premenstruační syndrom přírodními způsoby

Sedm dní, během kterých jsou vaše hormony jako na horské dráze. Zhruba 168 hodin plných napětí, vzteku, smutku i špatné nálady. A v neposlední řadě týden, který svědčí o tom, že menstruace pomalu ale jistě přichází. Řeč je o premenstruačním syndromu, který dokáže znepříjemnit život každé ženě.

Přichází nenápadně, potichu, a především nečekaně. Někdy za doprovodu neutuchajícího a bezdůvodného pláče, jindy s sebou přinese vztek a naštvání. Pokaždé si ale dokonale pohraje s naší náladou a promění nás v ženy, které samy sebe nechápou. Premenstruační syndrom (PMS) jednoduše dokáže v našem životě nadělat pěknou paseku. O to horší je skutečnost, že nám dělá společnost pravidelně, tedy každý měsíc zhruba týden před menstruacíNadvládu hormonů sice nedokážeme zcela zpacifikovat, avšak na záludné PMS můžeme alespoň zčásti vyzrát.

Mohlo by se vám líbit

Kreativita podle menstruačního cyklu? Nová studie ukazuje, kdy jsou ženy nejkreativnější

Každý den není posvícení, a dvojnásob to platí ve chvíli, kdy pracujete v kreativním oboru. Možná jste sama zaznamenala, že zatímco během některých dnů je múza vaší nejlepší kamarádkou, jindy vás naprosto ignoruje a přehlíží. Možná vás ale překvapí, že kreativita jde ruku v ruce s určitou fází menstruačního cyklu.
marianne.cz

Vyměňte dortík za zdravou stravu

Známe to všechny! Jakmile se cítíme pod psa, dieta – nedieta sáhneme po čokoládovém bonbonu, dozlatova usmažené koblize nebo alespoň sušence. Energie sice v tu ránu vyletí do nebeských výšin, avšak poměrně brzy zase opadne a my jsme tam, kde jsme byly. Navíc sacharidové opojení zhoršuje nadýmání, se kterým mnoho žen během PMS bojuje. Mnohem lepší bude, když namísto sacharidů sáhnete po kvalitních tucích a bílkovinách. Vaječná omeleta, kuřecí maso, salát se zelenou zálivkou nebo třeba jogurt patří k ideálním pokrmům, které byste si během PMS měla naordinovat. Nezapomeňte ani na kvalitní svačinu v podobě mandlí, které jsou bohaté na hořčík. Právě hořčík hraje během PMS důležitou roli, neboť dokáže zmírnit břišní křeče, a zároveň pozitivně ovlivňuje činnost nervové soustavy.

(Ne)oblíbený pohyb

To poslední, co by většina žen během PMS chtěla dělat, je cvičit! Pravdou ale zůstává, že právě fyzická aktivita vám dodá energii a zlepší náladu. S tím souhlasí také gynekoložka Nikki Waldenová„Třicet minut cvičení denně se pozitivně odrazí na vaší náladě a navodí celkový pocit pohody,“ říká pro Health. Pokud nemáte náladu na fyzicky náročné kardio cviky, bohatě postačí, když si dopřejete dlouhou procházku. Už samotný pobyt v přírodě dokáže s člověkem hotové zázraky, což dokazuje i skandinávský koncept friluftsliv.

Spánek jako odpověď

Některé věci je nejlepší zaspat a u PMS to platí dvojnásob. I když máte rozkoukaný nový seriál nebo rozečtenou zajímavou knihu, raději si tyto kratochvíle odpusťte a oddejte se sladkému spánku. Právě spánek je přirozeným „opravářem“ nálady, a tak není nic výjimečného, když se následující den probudíte bez jediného symptomu PMS. Nezapomeňte ale na to, že za kvalitní spánek můžeme považovat sedm až osm hodin v peřinách.

Mohlo by se vám líbit

Viva la siesta! Proč bychom si neměli odpírat odpolední spánek?

Už, už jste doufali, že dneska se vám vyhne velkým obloukem. Na obranu jste si dopřáli nálož kofeinu a cukrů v podobě lahodného zákusku. Bohužel, veškeré vaše snažení přišlo vniveč. Jedno nevinné zívnutí totiž odstartovalo poobědovou únavou. Co v takový moment dělat? Odpověď se skrývá v oblíbeném španělském slovu siesta!
marianne.cz

Alkohol? Ne, raději čaj!

Patříte k lidem, kteří si večer rádi nalijou sklenku vína? Během PMS ale skleničku lahodného moku odmítněte, a raději si dopřejte bylinkový čaj. Skvělou službu vám například udělá kontryhel, třezalka, heřmánek nebo máta. V mnoha obchodech také naleznete čaj se směsí bylin, které jsou přímo namíchané pro dny ve znamení PMS. Možná vás nepotěší ani skutečnost, že byste měla omezit příjem kávy. Mnohem lepší bude, když si nalijete šálek zeleného čaje.

Čas na lázeň

Zatímco filmové hrdinky si dlouhé vany dopřávají na denním pořádku, většina smrtelnic stíhá pouze rychlou vanu. Udělejte alespoň během PMS výjimku a naplňte vanu až po okraj. Nezapomeňte do vody přisypat epsomskou sůl, která obsahuje hořčík. Ten dokonale uvolní bolavé svaly a vy se budete cítit jako znovuzrozená.

Mohlo by se vám líbit

Čas na odpočinek! Dejte šanci mořské, himálajské či epsomské soli

Rozpusťte si v koupeli solné krystalky, které z těla odplaví toxiny, uvolní namožené svaly a zklidní roztěkanou mysl.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie