Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Máte problémy se spánkem? Vyzkoušejte techniku 4-7-8 a usnete do 60 sekund

Info ikona
Spánek

Dali jste si na začátku roku předsevzetí, že budete žít zdravě? V tom případě jste jistě zjistili, že jeden z pilířů zdravého životního stylu je i spánek. Pokud nebudete dostatečně a kvalitně spát, veškerá vaše ostatní snaha přijde vniveč. Říkáte si, že se to snadněji řekne než udělá? Poradíme vám, jak se zase vyspat do růžova.

Karolína Peřinová | 19. 01. 2022

Nejdříve je dobré si uvědomit, jak vypadá vaše spánková hygiena. Koukáte před spaním do telefonu, dáváte si k večeři kávu nebo jíte chvíli před tím než jdete do postele? To jsou možné příčiny, které vám nedají spát. V případě, že jste alespoň na jednu otázku odpověděli ano, zaměřte se na to, zkuste to změnit a uvidíte, jaký to bude mít vliv na váš spánek. Pokud ale máte pocit, že vaše spánková rutina je v pořádku, a přesto se vám občas stane, že v noci nemůžete znovu usnout, zkuste techniku 4-7-8.

 

Mohlo by se vám líbit

O co jde?

Metodu 4-7-8 vyvinul Dr. Andrew Weil, specialista na integrativní medicínu na univerzitě v Arizoně. I když název zní možná trochu složitě, ve skutečnosti se jedná o techniku, která je založena na starověké meditaci a technikách zaměřených na dýchání. „Je to nejlepší metoda, jak znovu co nejrychleji usnout, když se probudíte uprostřed noci," řekl Dr. Weil webu MedicalNewsToday a dodává, že správný účinek spočívá hlavně v pravidelnosti a cviku.

Nenechte se ze začátku odradit, když návrat ke spánku bude trvat déle. Technika sice slibuje, že do šedesáti sekund budete opět spát jako mimino, chce to ale trochu trénink. Pokud trpíte respiračním onemocněním nebo onemocněním, které ovlivňuje vaše dýchání, poraďte se nejdříve se svým praktickým lékařem.

Mohlo by se vám líbit

Jak na to?

  1. Zaujměte pohodlnou pozici a uvolněte tělo.
  2. Nadechněte se nosem po dobu 4 vteřin.
  3. Zadržte dech na 7 vteřin.
  4. Vydechujte pusou 8 vteřin.
  5. Opakujte až čtyřikrát.

I když je třeba provést více studií, aby se zjistila klinická účinnost této metody, dosavadní pokusy ukazují, že technika rytmického dýchání může pomoci zvýšit pocity relaxace a snížit úzkost. A jako bonus - pokud se soustředíte na svůj dech, nemyslíte na ostatní věci, které by vás mohly od spánku vzdalovat (jako je přemýšlení nad pracovními e-maily nebo tvorba seznamu úkolů na další den).

Tak sladké sny!

Mohlo by se vám líbit