Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Naděje pro pacienty s Parkinsonem: Malá krabička pod kůží změní pacientům život

Každý rok si 11. dubna lidé po celém světě připomínají den Parkinsonovy nemoci. Věděli jste ale, že pomocí moderních technologií lze příznaky této nemoci zmírnit?

V posledních třiceti letech se výskyt Parkinsonovy nemoci, která je po Alzheimerově nemoci druhým nejčastějším neurodegenerativním onemocněním mozku, více než zdvojnásobil. V České republice jím trpí zhruba 30 - 50 tisíci jedinců a další pacienti každým rokem přibývají. Příčinou Parkinsonovy nemoci je odumírání nervových buněk, které produkují dopamin, v mozkovém kmeni. Právě dopamin zajišťuje správnou funkci přenosu signálů v mozku. Příznaky nemoci se pak projeví ve chvíli, kdy v mozku ubude 60 až 80 % těchto buněk. Parkinsonovu nemoc nelze vyléčit, současná medicína dokáže pouze pracovat s jejími projevy, ale nemoc běží v pozadí dál.

Mohlo by se vám líbit

Kouření i nedostatek pohybu! Rizikové faktory, které ovlivňují zdraví srdce

Stres, nedostatek pohybu nebo kouření. To je jenom malý výčet věcí, které neblahým způsobem ovlivňují naše kardiovaskulární zdraví. Co tedy můžeme udělat proto, aby naše srdce bilo ve správném rytmu?
marianne.cz

Jaké jsou příznaky Parkinsonovy nemoci?

K nejběžnějším příznakům onemocnění patří pohybové obtíže, jako například zvýšené svalové napětí, zhoršená pohyblivost, poruchy chůze a rovnováhy a u některých pacientů i klidový třes. Nemoc se může začít projevovat poměrně nenápadně, například pocitem tuhnutí ramene, poruchou chování ve spánku, poruchou čichu nebo snížením přirozených pohybů rukou při chůzi. Pacienti mají problém s jemnou motorikou v běžných činnostech, jako je například odemykání dveří, zapínání knoflíků u košile nebo čištění zubů. Po rozvinutí nemoci, se objevují vůlí nekontrolovatelné pohyby nebo symptomy, které narušují každodenní život nemocného do té míry, že vyžaduje pomoc druhých. Doba od prvních příznaků po pokročilé fáze nemoci je individuální, obvykle jde o pět až deset let.

Když se objeví příznaky

V případě podezření na Parkinsonovu nemoc u sebe nebo u blízkých je důležité ihned navštívit svého neurologa, případně praktického lékaře, který vše zkontroluje a doporučí další postup. Pacient, který má potvrzenou diagnózu, pak může také zamířit rovnou na některé ze specializovaných pracovišť, která se na léčbu Parkinsonovy nemoci zaměřují. 

Mohlo by se vám líbit

Epidemie krátkozrakosti: Podle oční lékařky bude v roce 2050 polovina populace krátkozraká

Kolik hodin denně „žijete“ před monitorem počítače nebo displayem mobilního telefonu? A kolik času stráví před zářící obrazovkou vaše děti? Moderní technologie jsou sice skvělým pomocníkem, ale bohužel s sebou přináší i řadu zdravotních problémů – například myopii, tedy krátkozrakost.
marianne.cz

Léky sice existují, ale tělo si na ně postupně zvykne

V současné době se Parkinsonova nemoc nejčastěji řeší pomocí léků, které potlačují projevy nemoci. Jenže jak nemoc postupuje, jejich dávky se musí postupem času navyšovat. Příliš velké množství přípravků znamená pro tělo další zátěž, a navíc jejich kombinace mohou v těle dělat neplechu. Alternativou k lékům je zákrok s využitím hluboké mozkové stimulace, který v České republice mohou pacienti podstupovat už 25 let. Tato metoda však není vhodná pro každého pacienta. Proto je vždy třeba podstoupit řadu vyšetření, včetně psychologického i psychiatrického.

Hluboká mozková stimulace je terapie, anglicky Deep Brain Stimulation – DBS, která spočívá v trvalé elektrické stimulaci vybraných jader hluboko v mozku pomocí elektrod. Pacient má současně pod kůží umístěný neurostimulátor, který do elektrod vysílá impulzy. Ty v mozku ovlivní funkci motorických sítí, čímž dojde k významnému potlačení projevů nemoci. Pacient se díky tomu dokáže znovu navrátit do běžného života. „Díky DBS získávají pacienti zpět kontrolu nad svými vlastními pohyby, což pro mnohé z nich znamená zásadní průlom pro zlepšení kvality života,“ vysvětluje prof. MUDr. Robert Jech, Ph.D. z Neurologické kliniky 1.LF UK a VFN v Praze.

Parkinson je nemocí celé rodiny

Parkinsonova nemoc je záludná a její neurologické a psychiatrické příznaky jsou velmi různorodé. Některé mohou zejména v pozdějších stádiích zásadně zhoršit soběstačnost pacienta a zaměstnat celou rodinu. Řešení v podobě alespoň částečného navrácení pacienta do života z rodiny sejme část zátěže, kterou péče o nemocné blízké představuje. „Nemoc jednoho člověka doslova obrátí naruby život partnerů nemocných i celé rodiny. Je také náročná na psychiku, zasahuje i náladu či chování pacienta, které pak přenáší na své blízké,“ říká prof. Jech. Proto je pro takového pacienta důležité, aby měl kolem sebe funkční a podporující zázemí, kterému důvěřuje.

Existuje prevence?

Současná medicína nezná přesné důvody vzniku tohoto onemocnění, příčiny se stále zkoumají. Proto nelze s určitostí mluvit ani o účinné prevenci. „Víme, co se v děje v mozku pacienta s Parkinsonovou nemocí, ale nevíme, proč tomu tak je. Existují různé hypotézy, jako jsou například rizikové expozice toxinů nebo hromadění železa v mozku, ale přesné důvody zatím medicína vysvětlit nedokáže,“ přibližuje prof. Evžen Růžička z Neurologické kliniky 1.LF UK a VFN v Praze. Přesto je určitě vhodné snažit se o zdravější životní styl a pravidelně se hýbat. Fyzická aktivita je také velmi důležitá pro pacienty, kteří už Parkinsonovou nemocí trpí – jde ruku v ruce s úspěšnou léčbou.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Rakovina prsu je nejčastějším nádorem u žen a její výskyt stoupá

Říkám to při každé prohlídce: A nezapomeňte si jednou za měsíc prohmatat prsa. Většinou pacientky jen přikývnou. Nedávno ale jedna z nich odpověděla: Ano, paní doktorko, prohmatám, ale už jen to jedno.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Menstruace během dovolené: Víme, jak ji zvládnout i co si sbalit, abyste si užila volno na maximum

Menstruace během dovolené: Víme, jak ji zvládnout i co si sbalit, abyste si užila volno na maximum

Zdraví
Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy