Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Skořice: tajná zbraň v boji proti Parkinsonově nemoci

Jablečný závin se skořicí? To známe všichni, ale skořice dokáže mnohem víc než jen okořenit oblíbený koláč. Dá se použít k léčbě téměř čehokoli – bakteriální infekce, normalizuje krevní tlak a pomáhá při snižování váhy. A nyní přišli vědci na další plus: chemické látky ve skořici mohou pomoci chránit mozek.

Redakce Marianne | 21. 07. 2014


Vedoucí výzkumu, profesor Kalipada Pahan, uvedl v rozhovoru pro věstník Neuroimmune Pharmacology, že skořice byla používaná po staletí jako koření po celém světě. A také řekl, že by mohla být tajnou zbraní v boji proti Parkinsonově chorobě. Vědci totiž zjistili, že skořice je zdrojem chemické látky, která může chránit mozek.

Chemická látka ve skořici chrání mozek

Játra ‚převádějí‘ tuto látku na benzoát sodný, který se používá při léčbě nervových poruch. Látka obsažená ve skořici vstupuje do mozku, chrání neurony a zlepšuje motorické funkce. Proto by častá konzumace skořice mohla být jedním z nejbezpečnějších a vlastně i nejsnadnějších přístupů k zastavení Parkinsonovy nemoci. Výzkum probíhal na Rush University Medical Centre v Chicagu na myších a zcela jasně prokázal, že chemická látka ze skořice vstupuje do mozku, zastaví ztrátu proteinů, které pomáhají chránit buňky, neurony a také zlepšily motoriku. Dalším krokem bude samozřejmě testování na nemocných lidech.

fea-michael-j-fox-01-2013

Americký herec Michael J. Fox, který trpí Parkinsonovou chorobou od svých třiceti let.

Příčina nemoci? Odborníci zatím tápou

Parkinsonova choroba je pomalu postupující onemocnění, které postihuje malou oblast buněk v polovině mozku známou jako substantia nigra. Dochází k postupné degeneraci těchto buněk, což způsobuje snížení životně důležitých neurotransmiterů, jako je například dopamin. Pokles dopaminu je jedním z klasických příznaků Parkinsonovy nemoci, což se projevuje třesem na jedné straně těla, zpomalením pohybů, ztuhlostí končetin a problémy s rovnováhou. Příčina onemocnění je neznámá, i když se spekuluje, že by mohla mít genetické příčiny. Obecně se nemoc objevuje u osob nad 60 let (postihuje 1 ze 100). Mezi známé osobnosti, které parkinsonem trpí, patří například americký herec Michael J. Fox, známý z filmu Návrat do budoucnosti. U něj se diagnostikovala tato nemoc ve věku 30 let, v roce 1998 se ke své diagnóze otevřeně přihlásil. Od té doby pracuje na výzkumu tohoto onemocnění a založil dokonce Michael J. Fox Foundation, která shání finance pro výzkum nemoci.

Související články