Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Spíte v ponožkách? Pokud ne, možná byste to měli zvážit. Má to mnoho výhod

Svět je rozdělený na ty, co spí v ponožkách a na ty, co spí naboso. Nicméně pokud patříte k těm druhým a trpíte nespavostí, doporučujeme vám své rozhodnutí přehodnotit. Ponožky na noc mají spoustu benefitů. A nejen spánkových.

Tereza Čaladi | 17. 01. 2023

Když jsem byla malá, tak mi moje máma říkala, ať si na noc neberu ponožky, protože mi budou akorát škrtit nohy. Tak nějak jsem ale pořád měla nutkání to dělat. A teď už vím proč.

Ponožky regulují tělesnou teplotu, proto se s nimi lidem může lépe spát. To jsem samozřejmě jako dítě nevěděla. Ale možná právě proto se mi v nich spalo příjemně. Konkrétně jde o to, že tělo přirozeně pracuje na snížení tělesné teploty v noci, aby vám pomohlo spát. Pokud ale máte studené nohy, vaše cévy se mohou snadno stáhnout a krev poté tolik neproudí. Ponožky vám naopak zahřejí vaše nohy, což uvolní a rozšíří krevní cévy, které se při chladu stáhly. Lepší krevní oběh v celém těle pak pomáhá uvolnit více tepla přes kůži, tedy ochladit zbytek těla. „Zvýšení krevního oběhu v nohách vede k nižší teplotě celého těla. Zdá se to neintuitivní, ale je to tak,“ poznamenává psycholožka se specializací na spánek Michelle Drerupová v článku Cleveland Clinic. Navíc výzkum z roku 2006 zjistil, že lidé s ponožkami se nejenom v noci méně probouzí a spí déle než bez nich, ale zároveň i rychleji usínají. Podle National Sleep Foundation pomáhá zahřátí nohou před spaním totiž dát vašemu mozku jasný signál, že je čas jít spát.

Mohlo by se vám líbit

Kolik budíků je moc budíků aneb Jakým způsobem je nejlepší vstávat

Jsou jen dva typy lidí z rána – ti, co se probudí okamžitě, a ti, co potřebují několik budíků. Který jste vy? A jak to sladit, pokud jste v tomhle s partnerem každý jiný?
marianne.cz

Ponožky na noc ovšem mají i další výhody:

  • Snižují náběh na Raynaudův syndrom. Tato choroba se projevuje tak, že postižené oblasti kůže, obvykle prsty na nohou a rukou, ztratí krevní oběh a začnou pulzovat nebo otékat. Vzhledem k tomu, že ponožky pomáhají udržet krev v cirkulaci a nohy v teple, mohou jí pomoci zabránit.

  • Omezují návaly horka během menopauzy. Některé ženy nosí ponožky na noc zkrátka proto, aby předešly náhlým teplotním výkyvům.

  • Zvyšují šance na orgasmus. Vědci pro BBC zjistili, že nošení ponožek zvýšilo schopnost účastníků dosáhnout orgasmu o 30 %.

Co se týče nevýhod nošení ponožek na noc, moc jich není. Tou největší je pravděpodobně to, že pokud je nosíte každý večer, je potřeba dodržovat řádnou hygienu. Tedy pravidelně je měnit, abyste nedostali infekci. Zároveň zvolit takové materiály, které jsou vhodné pro vaši pokožku, nejlépe jí dovolují dýchat. Doporučuje se nosit na noc ponožky vyrobené z přírodních měkkých vláken, jako je merino vlna nebo kašmír. Kompresním ponožkám byste se měli vyhnout, nepředepsal-li je vám je přímo lékař. Odvádějí průtok krve z nohou a mohou ho celkově blokovat, když ležíte. Za jiných okolností ho zvyšují.

Pokud se vám sice líbí veškeré benefity spaní v ponožkách, ale jednoduše máte pocit, že to není nic pro vás, pak je to naprosto v pořádku. Je to čistě vaše volba. Každému vyhovuje něco jiného. A ne každý má rád nohy v teple. Nicméně pokud teď spíte naboso a máte se spánkem problém, nasazení ponožek může být snadnou cestou k zlepšení, která minimálně stojí za pokus.

Mohlo by se vám líbit

Co dělat, když jste dlouhodobě ve stresu a nemůžete kvůli tomu spát

Možná to také znáte. Máte dostatek času vyhrazeného na spánek, ale ať se převalujete, jak se převalujete, jednoduše vám nejde usnout. Pak se během dne cítíte podráždění, unavení, ospalí, ale když přijde večer, scénář se opakuje. Dá se s tím však pracovat.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno