Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Tipy z pozitivní psychologie, které vám pomohou žít spokojeněji, ne-li šťastně

Placeholder image

Když se řekne psychologie, spoustu lidí si vybaví hned slovo terapie a ta je často spojovaná s tím, že člověk řeší něco negativního z minulosti, aby mohl dojít ke spokojenému já v přítomnosti. Pravdou ale je, že psychologie je daleko bohatější. Jednou z jejích variant je právě pozitivní psychologie.

Tereza Čaladi | 12. 05. 2023

Jsem na vysoké a poprvé jsem neudělala nějaký předmět. Poprvé jsem selhala. Vždyť je to hrozná ostuda. Co teď?“ vzpomíná dnes pracující Viktorie, která již má titul. „Po obrovském splínu jsem si řekla, že na škole nestojí celý můj život, že to vážně třeba udělám příští rok, že takhle vysoká funguje...a hlavně že musím změnit své přemýšlení. Podívala jsem se tak do volitelných psychologických předmětů a objevila pozitivní psychologii. A to mi změnilo život,“ svěřuje se. „Naučila jsem se vážit si maličkostí. A hlavně jsem se naučila více žít,“ uzavírá s vlídným úsměvem moje kamarádka.

Pozitivní psychologie je vyloženě psychologický směr. Vznikl na přelomu 20. a 21. století a za jeho zakladatele se považuje Martin Seligman, který popsal několik vizí toho, co to znamená žít šťastně. Pozitivní psychologie totiž klade důraz na smysl a hluboké uspokojení, nejen na prchavé štěstí. Jeho myšlenkou je tak budování „nejlepších kvalit života“. Snaží se porozumět kladným stránkám osobnosti a podpořit rozvoj vnitřních sil člověka. Zaměřuje se tak na oblasti, jako jsou moudrost, odvaha, poznání, spravedlnost, pokora, vděčnost a pracuje i s lidskostí (tedy s empatií, odpuštěním, smiřováním, altruismem či tolerancí).

Identifikace vlastních charakterových předností je považována za důležitý krok na cestě k dobrému a smysluplnému životu, který si představují pozitivní psychologové. Bylo totiž zjištěno, že míry smyslu života souvisí s dalšími pozitivními životními výsledky. Výzkum například naznačuje , že starší lidé, kteří považují svůj život za hodnotný, mívají lepší fyzické a duševní zdraví. Jiné studie naznačují potenciální přínos pro pocit pohody v životě. A nejlepší na tom je, že drobné praktiky pozitivní psychologie může člověk učinit sám doma.

Mohlo by se vám líbit

Jak jít štěstí naproti? Okořeňte svůj život svobodným rozhodnutím

„Co je štěstí? Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá…“ píše ve slavné básni Adolf Heyduk. Pokud by ale básník Adolf Heyduk žil ve 21. století, možná by se z nedávno zveřejněné vědecké studie dozvěděl, že ke štěstí vede poměrně jednoduchá cesta.
marianne.cz

Tipy, jak aplikovat pozitivní psychologii

Server PsychCentral doporučuje následující způsoby, jak můžete zařadit praktiky pozitivní psychologie do vašeho každodenního života:

  • Zamyslete se nad tím, za co jste vděční. Vděčnost je jedním z nejpopulárnějších přístupů pozitivní psychologie a jsou k tomu dobré důvody. Podle odborného serveru Happify lidé, kteří pravidelně praktikují vděčnost, zažívají pozitivnější emoce, cítí se živěji, lépe spí, vyjadřují více soucitu a laskavosti a dokonce mají silnější imunitní systém. Jistě jste slyšeli o vedení deníku vděčnosti, ale existuje spousta dalších způsobů, jak se na ni zaměřit. Například si můžete vyfotit každodenní maličkosti, které vám dělají radost (například dobrá káva) a večer si fotky prohlédnout; nebo se podívejte do zrcadla a poděkujte si (vašim nohám, že vás nosí; vaší pleti, že si to už rozmyslela s akné…); či běžte do přírody a oceňte její krásu. Zvolte zkrátka tu formu, která vám při projevu vděčnosti bude vyhovovat.

  • Smějte se. Ne nuceně a ne když nechcete, ale mějte na paměti, že humor je fajn. Neříká se nadarmo, že smích je dobrý lék. Potvrzují to i výzkumy, podle kterých smích snižuje fyzickou bolest, zlepšuje náladu, působí proti stresu a zvyšuje odolnost. Navíc úsměv je nakažlivý a to je na něm to kouzelné. Pokud tak nemáte chuť se smát, můžete začít trávit více času s lidmi, kteří se často usmívají; záměrně se podívejte na něco zábavného; či udělejte jednoduše něco, co vás možná pobaví (jako například skákání na trampolíně).

  • Buďte na sebe hodní. Většina lidí má tendence být na sebe tvrdá a daleko kritičtější, než je k druhým. Jenomže když se fixujete na své chyby a nedostatky, pak je posilujete. A to vede nejen ke snížení vašeho sebevědomí, ale zároveň to tlumí vaši náladu a narušuje vaši schopnost těšit se z pozitivních zážitků a událostí ve vašem životě. Sebesoucit je přirozeným lékem na sebekritiku.

  • Myslete pozitivně. Pokud vám teď věci nevycházejí podle vašich představ, zkuste se soustředit na budoucnost a vizualizujte si svůj úspěch. Každý si pod ním představí něco jiného – někdo se vidí na svém vysněném kariérním místě, někdo jiný si představí klidné ráno. Vy se soustřeďte na svůj úspěch. Vizualizační cvičení pomáhají uvolnit tělo i mysl. Vytvářejí pocit klidu a pohody, který se může promítnout do větší sebedůvěry a soustředění a méně stresu a napětí. Či pokud nechcete myslet na budoucnost, a chcete se pouze uvolnit, můžete vyzkoušet meditaci.

  • Zvyšte svůj prožitek z příjemných zážitků. Těšte se na to hezké, co vás čeká. Vychutnávejte si přítomný moment. A pamatujte si na to pěkné, co jste zažili. Vzpomenout vám může pomoci váš způsob vyjádření vděčnosti, což nás přivádí zpět na začátek. Pokud tyto jednoduché „úkoly“ zařadíte na svůj denní pořádek, snad to povede k tomu, že si budete život více užívat a uvidíte, jak krásný dokáže být.

Mohlo by se vám líbit

Pozitivní sobectví: máte právo říkat ne, využívejte ho

Nebuď sobec, posloucháme odmalička. A tak pomáháme ostatním a rozdáváme se, až z nás samotných zbyde jen malý kousek. Abychom tu ale mohli být pro ostatní, musíme být v první řadě v pořádku my. Najeďte proto na vlnu pozitivního sobectví.
elle.cz
Zdroj článku