Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 znaků, že jste perfekcionista a návod, jak z toho případně udělat vaši silnou stránku

Perfekcionismus může působit jako dar, ale když mu člověk propadne příliš, je spíše prokletím. Zjistěte, zda chcete být ve svém životě perfektní natolik, že se řadíte do této škatulky, a jak s tím případně naložit.

Tereza Čaladi | 5. 09. 2023

Když je někdo perfekcionista, znamená to, že chce mít vše dokonalé. Člověk si tak může říct, že to je vlastně úplně skvělé, protože pro něj není tak snadné udělat chybu a vše má do posledního puntíku promyšlené. Ale to sebou nese velké břemeno. Perfekcionisté mají na sebe velmi vysoké nároky a když je nesplní, bičují se za to. Tento způsob života je tak často následně spojen s úzkostí a depresemi.

5 znaků perfekcionismu

Spoustu lidí chce, aby jejich výsledky byly co nejlepší. Ale čeho je moc, toho je příliš. Zjistěte, zda se i vy řadíte mezi perfekcionisty neboli puntičkáře, či nikoliv, pomocí následujících znaků perfekcionismu, které sepsali odborníci na Psychology Today:

1. Jste extrémně kritičtí k sobě i k ostatním. Perfekcionisté mají tendenci fixovat se na nedostatky. Spíše kritizují dokončený úkol, než aby ocenili, že je úkol splněn. Problém neustálé kritičnosti spočívá v tom, že paralyzuje ostatní. Mohou kolem vás chodit po špičkách ze strachu, že budou kritizováni. Je jen otázkou času, než se vzdálí a zanechají své snahy být nápomocní.

2. Dokončení úkolů vám trvá dlouho. Zahájení projektu může být zdrcující, když cítíte tlak být dokonalý. Tato úzkost vám může zabránit v zahájení úkolu, protože kopec působí jako hora. Navíc to může bránit kreativitě a zpomalit váš pokrok při práci na projektu.

3. Nenecháte si s ničím pomoct. Nakládáte si toho na sebe příliš, nebo víte, že byste potřebovali na nějaký projekt více času a že by bylo efektivní, kdyby vám někdo pomohl splnit vaše další úkoly, které máte před sebou. Ale přesto je pro vás těžké přijmout pomoc, protože nedůvěřujete ostatním, že dokončí úkoly podle vašich představ.

4. Těžko se rozhodujete. Znakem vašeho perfekcionismu může být i to, že bojujete s rozhodováním, jelikož hledáte neustále perfektní řešení. Očekáváte, že vaše rozhodnutí přinese maximální výsledky. Problém s tímto přístupem je, že pokud vaše rozhodnutí nesplní vaše vznešená očekávání, zůstane vám lítost, zklamání a sebekritika.

5. Jste soustavně nespokojeni. Perfekcionisté se zaměřují na nedokonalosti, ať jsou sebemenší. Mohou se zafixovat na malém kousku suché trávy na jinak svěžím, úhledně střiženém trávníku. Je těžké se spokojit s tak kritickým pohledem.

Mohlo by se vám líbit

Nahraďte „nechceš“ výrazem „chceš“: Jak naši psychiku ovlivňuje negativní formulace otázek

Když použijete negativní výraz v otázce, tak se na něj jednak špatně odpovídá, druhak může naznačovat, že si sami sebe dostatečně nevážíte a další psychická trápení. Pokud tedy patříte k těm, kteří mají tendence to dělat, je načase zjistit proč a změnit to.
marianne.cz

Jak udělat z perfekcionismu vaši silnou stránku

Pokud jste zjistili, že se i vy řadíte mezi perfekcionisty a namísto zbytečného tlaku na sebe samé chcete, abyste svůj cit pro dokonalost udrželi ve zdravé míře, máme pro vás tipy pro překonání perfekcionismu...respektive Kristina Mänd-Lakhiani je má. Autorka knihy Becoming Flawsome: The Key to Living an Imperfectly Authentic Life (v překladu Stát se bezchybným: Klíč k nedokonale autentickému životu), která má za sebou 20 let zkušeností v odvětví osobní transformace, poskytla konkrétně tři následující rady:

  • Soustřeďte se více na to, co se vám podařilo.

Spíše než se zaměřovat na své nedostatky a snažit se je napravit nebo odstranit, povzbuďte se k tomu, abyste identifikovali své hlavní silné stránky, které vás dělají výjimečnými, cennými a zapálenými pro vaši práci. Zaměření na oblasti vaší síly kultivuje silnější pocit naplnění a pokroku. Pokud tedy splníte nějaký úkol, například vytvoříte svou pracovní prezentaci, zaměřte se na to, že je opravdu dobrá, ne na to, že byste mohli najít ještě lepší font a pozadí.

  • Cvičte pozitivní přerámování negativních myšlenek.

Zkuste se naučit rozpoznávat negativní vzorce myšlení a posunout je vpřed. Spíše než na fixování se na negativitu se zaměříte na pozitivní myšlenky a řešení. „Vytvoření nových podpůrných přesvědčení bude nějakou dobu trvat,“ upozorňuje Mänd-Lakhiani. Je ale důležité si pamatovat, že jste to vy, kdo má své myšlenky pevně v rukou a když přijdou ty negativní, jste to vy, kdo je může přerušit,“ dodává. Časem a praxí začnete snadněji rozpoznávat, když negativní myšlenky přicházejí a bude pro vás snazší přerámovat je na zdravější myšlenky.

  • Oddělte svou vlastní hodnotu od své práce.

Pokud je vaše sebehodnota svázána s tím, co děláte, pak všechny výsledky ovlivní vaše vnímání sebe sama. Toto je ústřední konflikt pro lidi, kteří spojují svou identitu se svou prací. „Lidé usilují o úspěch, protože si myslí, že když ho dosáhnou, stanou se hodnými uznání, ale pravdou je, že už ho hodni jsou,“ vysvětluje Mänd-Lakhiani. Vaše hodnota totiž nezávisí na vašich bezchybných výsledcích a vaše identita a sebehodnota nezávisí na vaší schopnosti nikdy neudělat chybu. Klíčem k překonání perfekcionismu tak je usilovat o kvalitní práci, která je odvedena pečlivě, nikoli dokonale.

Mohlo by se vám líbit

Kouzlo nedokonalosti aneb Proč nechtít perfektní děti

„Jee, Vy máte ale krásnou holčičku, a jak je šikovná! A ty šatičky, jak jí sluší!“ Snad každá maminka malé dcerky by se nad takovými slovy začala rozplývat, kdyby je slyšela. Klíčovou otázkou je ale PROČ? Proč by se měla rozplývat nad hodnocením své holčičky od někoho, kdo o ní mluví, jako kdyby tam nebyla. Přitom právě podobné věty a hlavně pocity, které v rodičích vyvolávají, mohou snadno sklouznout k prokletí jménem perfekcionismus. Prokletí pro vaše děti a vnoučata.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?