Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Skořápkoví rodiče: Někdy milující, jindy bezdůvodně zuřící, vždy nevyzpytatelní

Placeholder image

Vyrůstali jste s rodičem, který byl v jednu chvíli hodný, ale v další ho dokázalo cokoliv naštvat? Báli jste se, v jaké bude náladě, až přijdete domů? Cítili jste, že jim musíte přizpůsobovat své chování? Pak jste nejspíše vyrůstali s takzvaným skořápkovým rodičem. A pokud ano, pravděpodobně vás to jistým způsobem negativně ovlivnilo. Dá se s tím ovšem pracovat.

Tereza Čaladi | 7. 06. 2023

Na TikToku dnes už nejsou pouze teenageři, ale i dospělí a mezi nimi i odborníci. Nedávno sdílela na této síti psycholožka Kim Sage video, které vyvolalo obrovský ohlas. Zatímco její dosavadní videa měla okolo pár tisíců, maximálně desítek tisíců, zhlédnutí, toto video vidělo přes 4 miliony lidí. Míří přitom na dospělé, kteří vyrůstali s takzvanými „eggshell parents“ a řeší, jak se u nich trauma z dětství projevuje.

Kdo jsou „skořápkoví rodiče“?

„Eggshell parents“ by se dalo do češtiny přeložit jako „skořápkoví rodiče“. To z toho důvodu, že jejich děti mají pocit, jakoby kolem nich musely chodit opatrně, jako po skořápkách, jelikož se bojí, že když udělají špatný krok, nějaká skořápka praskne. „Pokud jste vyrůstali se ‚skořápkovou matkou‘ (či váš primární pečovatel byl ‚skořápkový‘), která byla chronicky naštvaná, hodně křičela, neměla žádné hranice a byla emocionálně nepředvídatelná a která očekávala, že budete její nejlepší kamarád/ka nebo terapeut, a přesto dokázala být bezpodmínečně milující a podporující – jak vám jde srovnávání se s úzkostí, nedostatkem důvěry a sklonem k izolaci, když se cítíte emocionálně rozhozeni?“ Napsala u svého příspěvku na TikToku Dr. Kim Sage, čímž tuto problematiku trochu přiblížila. Jednoduše se jedná o ty rodiče, kterým se mění nálada poměrně rychle, jsou v ní extrémní výkyvy a děti poté nevědí, co od nich mají čekat.

Tímto tématem se pár let zpět zabývali i odborníci z Psychology Today, kteří tvrdí, že emoční naladění rodičů děti silně ovlivňuje. Tito rodiče, i když možná ne úmyslně, totiž své děti vlastně emocionálně zneužívají podle toho, co se jim zrovna hodí. A ony v neustálé snaze obcházet jejich nepředvídatelné nálady a v naději, že se vyhnou jejich výbuchům, ponižování, kritice nebo nesouhlasným povzdechům, neustále upravují to, co dělají, což může vést k tomu, že ztratí samy sebe. Tedy ztratí určitou míru autonomie a důstojnosti.

Mohlo by se vám líbit

Dopady na děti „skořápkových rodičů“ v dospělosti

V dospělosti polovina z těchto dětí trpí úzkostí nebo depresí a většina z nich postrádá zdravé sebevědomí. Zároveň hrozí, že tyto emocionální nálady přejaly, tedy budou často naštvané, plné vzteku či urážlivé. A to všechno může pochopitelně ovlivnit i partnerský vztah dotyčného. Ale uvědomění si této skutečnosti je klíčem k tomu, aby to změnil.

Jak nejít ve šlépějích svých rodičů

Emocionální nevyrovnanost, která nutí děti chodit po skořápkách, je většinou zvyk. Je smutné, že zraňující chování bylo opakováno dostatečně často, aby si dítě vytvořilo právě tento návyk. Přesto je v tomto faktu určitá naděje. Lze jej totiž změnit, a to vytvořením nových návyků.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku