Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Voní vám partner? Cesta do hlubin záhadných vůní a feromonů

Hledáte ideálního partnera a otce svých budoucích dětí? Pokud ano, pak pro vás máme jednoduchou radu, jak ho najít - běžte přímo za nosem!

Možná už se vám stalo, že jste potkala sympatického muže, který vykazoval všechny známky ideálního partnera. Jenže...jenže vám jednoduše nevoněl. Do vašeho seznamování totiž promluvila příroda, která vám bez příkras řekla: „Tenhle ne! Hledej dál.“ Jakou roli tedy hrají vůně a lidské pachy při namlouvání? A co jsou ve skutečnosti feromony?

Mohlo by se vám líbit

Muž vašeho života aneb Jak moc otec ovlivnil vaše partnerské vztahy?

Když se dospělé ženy baví o muži svého života, obvykle se hovoří o manželovi, příteli nebo bájném princi na bílém koni. Mužem jejich života byl, je a bude někdo zcela jiný – otec. A to dokonce i tehdy, když v jejich životě téměř nebyl, a tím spíš, když ho třeba nenávidí. Jeho role je tím ještě silnější.
marianne.cz

Po čichu

V dětství jsme při výběru „kluka“ spoléhaly na sedmikrásku a dětskou říkanku: „Má mě rád? Nemá mě rád?“ V dospělosti bychom si spíše měly pokládat otázku: „Voní mi? Nevoní mi?" Není totiž žádným tajemstvím, že ženy se při výběru partnera spoléhají na čichové vjemy mnohem více než muži. „Čich má silné, evolučně zakořeněné spojení s naším limbickým systémem. Tedy tou částí nervové soustavy, která je klíčová pro zpracování emocí a sexuální motivace. Různé vůně a pachy v nás vyvolávají zájem o jinou osobu, pocity vzrušení, nebo naopak i odpor,“ vysvětluje zakladatel online sexshopu pro zdravou sexualitu Yoo.cz Vojtěch Sláma

Bohužel, za nos (a to doslova) nás v tomto ohledu vodí hormonální antikoncepce. Skotský profesor psychologie Craig Roberts provedl ve Velké Británii, USA, Kanadě a Česku výzkum, který ukázal, že ženy jsou během ovulace přitahovány vůní mužů s odlišnou genovou výbavou. Jejich dítě by totiž díky genetické diverzitě mělo větší šanci na přežití. Jenže právě kvůli antikoncepci přicházejí ženy o hormonální výkyvy a hladina jejich hormonů se pohybuje v rovině neplodných dnů, tehdy jim mnohem více voní muži, kteří by spíše vynikli jako pečující a starostliví otcové. Samozřejmě je otázka jednotlivých dam, po jakém otci pro své děti nejvíce touží. Hormony každopádně dokáží zamíchat karty s jejich konečným úsudkem.

Info ikona
Srdce

(Ne)známé feromony

O feromonech se ve společnosti poměrně hojně hovoří. V obchodech například můžete naleznout feromonové parfémy, které jsou podpořeny leckdy velmi neestetickými popisky. Bohužel, výrobci feromonových parfémů zapomněli zmínit jednu důležitou věc – feromony nelze cítit. „Oproti klasickým vůním člověk nepřijímá a nerozpoznává feromony čichovými žlázami v nose. Feromony tedy necítíme. Místo toho je vnímá takzvaný jacobsonův orgán uložený na vrchním patře, na pomezí ústní a nosní dutiny. Když zachytí přítomnost feromonů, ihned vyšle signály do mozku a ten začne stimulovat centrum rozkoše,“ vysvětluje sexuolog MUDr. Marek Broul, Ph.D. z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

To ale nic nemění na tom, že feromony hrají při našem seznamování podstatnou, téměř hlavní, roli. A leckdy se o nich hovoří jako o X faktoru přitažlivosti a plodnosti. Nevěříte? Důkazem je studie, které se zúčastnilo osmnáct profesionálních tanečnic. Dobrovolnice si během dvouměsíčního výzkumu pečlivě zaznamenávaly svůj menstruační cyklus, pracovní směny a výdělek na spropitném. V závěru studie vyšlo najevo, že během fáze, kdy tanečnice byly nejplodnější, vydělávaly za směnu zhruba 335 amerických dolarů. Naopak v jiných částech cyklu si ženy přišly pouze na 260 dolarů. Nejméně vydělávaly během menstruace, konkrétně 185 dolarů. (Ne)překvapivé je, že tanečnice, které užívaly antikoncepční pilulky, nezažily tuto různorodost dýšek.

Také studie publikovaná v Psychological Science přišla se zajímavými závěry. Studie ukázala, že jakmile dobrovolníci přičichli k tričku, které nosila žena těsně před ovulací, došlo u nich k zvýšení hladiny testosteronu. Ano, bezesporu existuje mnoho dalších vysvětlení pro nárůst sexuální přitažlivosti, avšak potencionální souvislost mezi plodností a feromony lze jenom stěží ignorovat.

Mohlo by se vám líbit

31 otázek, které prověří váš vztah

Nalijte si čistého vína a upřímně zodpovězte jednatřicet otázek, které vám naznačí, zda žijete po boku dokonalého partnera.
marianne.cz

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky