Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Komárkova nadace pomáhá seniorům

Hned na začátku pandemie spustila rodinná nadace Karla Komárka (KKFF) podporu v současnosti nejohroženější skupině obyvatel. Rychle nabízí peníze organizacím zaměřeným na péči o seniory. A také pomáhá s pozitivní osvětou pro aktivní starší lidi. Právě spustila web www.vsechnodobry.cz a s ním spojenou televizní kampaň.

Anonymous | 7. 04. 2020

„Naší výhodou je rychlost. Spojili jsme se s Životem 90 a nadačním fondem Via Clarita a rozjeli dva projekty pro seniory. Granty a osvětu. Každý den schvalujeme granty a posíláme peníze pečovatelským službám, domovům pro seniory, mobilním hospicům a dalším. Jsme s nimi v denním kontaktu. Mají náš obdiv a úctu za to, co dělají a s jakým ohromným nasazením. V této chvíli jim chybí peníze na všechno: na zaplacení roušek, respirátorů, ochranných obleků, ale i přesčasů, desinfekcí, na benzín…,“ říká Luboš Veselý ředitel rodinné nadace manželů Komárkových. Od spuštění výzvy se na KKFF hrnou dotazy a po dvou týdnech má nadace 170 žádostí, z toho téměř dvě třetiny již odbavila.

Podporu dostávají také organizace, které mají denní stacionáře a aktivizační centra. Díky uzavření těchto zařízení přišly o značnou část příjmů. Jejich zaměstnanci se často byli schopni rychle přeorientovat na to nejdůležitější: dnes nabízejí asistenční a pečovatelské služby doma, rozváží nákupy, léky, roušky, pomáhají s hygienou. Díky podpoře nadace mohou částečně pokrýt zvýšené náklady na pohonné hmoty, režii, a i na mzdy, které dřív platily z příjmů, které teď nemají. Poslední významnou část tvoří příspěvky organizacím, které pro seniory pořádají on-line aktivity nahrazující ty, na které byli zvyklí před koronavirem (divadlo, výlety, galerie atd.)

„Jsme ve stálém kontaktu s lidmi v terénu, kteří pečují o seniory. Je neuvěřitelné, jak se vyrovnávají s obtížnými podmínkami. Často slyšíme to, že jsou vděční i za to, že si na ně někdo vzpomněl. Kromě peněz má tato výzva i široký lidský rozměr,” říká Dagmar Goldmannová z nadačního fondu Via Clarita, která je do projektu zapojena. „Ví se od samého začátku pandemie, že senioři jsou tou nejohroženější skupinou. Ve skutečnosti je ale podpora státu těmto organizacím nedostatečná,” říká ředitel KKFF Luboš Veselý. Zakladatelé nadace (Karel a Štěpánka Komárkovi) počítají s tím, že podpora se bude pohybovat v řádu desítek milionů korun.

Organizace zaměřené na seniory především oceňují rychlost s jakou jsou granty posuzovány. „Denně dostáváme desítky nových požadavků, a snažíme se je vyřešit do 5 pracovních dnů tak, aby do týdne měl žadatel případně peníze na účtu.” doplnil Veselý.

Kromě grantů zahajuje KKFF ve spolupráci s organizací Život 90 osvětovou kampaň pro všechny aktivní seniory. Na webu www.vsechnodobry.cz najdou informace, které jim mohou usnadnit život v izolaci během nouzového stavu. Najdou tam nejen telefonní čísla na bezplatné krizové a konzultační linky, ale i videa s jógou a cvičením, on-line divadelní představení, výstavy či bezplatné kurzy. „Ocenili jsme rychlost, vstřícnost a okamžité pochopení současných problémů,” uvedl ke spolupráci s rodinnou nadací Karla Komárka Jaroslav Lorman, ředitel Život 90.

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde. 

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky