Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Chvála procházkám aneb Proč je chůze leckdy lepší než běh?

Info ikona
Procházka

Nedokážete uběhnout ani dva kilometry? V žádném případě nepropadejte panice! Bohatě postačí, když si namísto běhu naordinujete dlouhou procházku přírodou.

Cítíte mžitky před očima ve chvíli, kdy někdo řekne slovo maraton? Je vaším největším běžeckým úspěchem sprint na tramvaj? A nedokážete si představit, že byste někdy běželi, aniž by vás bolelo na boku? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ano, pak vítejte v klubu neběžců! Nás, co se v posledních letech cítí jako menšina. Pravda, běh jako takový je spojován s mnoha benefity - od snížení stresu, zlepšení kardiovaskulárních funkcí až po posílení svalů nebo spalování kalorií. Bohužel, všichni nemůžeme být běžci, a tak je alespoň dobré vědět, že běh má poměrně kvalitního konkurenta, tedy chůzi!

Mohlo by se vám líbit

Menší riziko zranění

Možná ve svém okolí máte běžce, kteří naříkají na bolavá kolena, nárty nebo třeba lýtka. I tyto zdravotní problémy mohou být způsobeny během, neboť při vyšší intenzitě běhu je pravděpodobnější, že dojde ke zranění nebo zatížení kloubů a svalů. Studie, které se zúčastnilo 5 327 aktivních lidí, prokázala u běžců o 25 % vyšší riziko zranění než u chodců. Jako nejčastější zranění se ukázalo běžecké koleno či zánět šlach

Zajímavé výsledky přinesla také studie zveřejněná na webu The Guardian. "Ačkoliv chodci i běžci vydali stejnou energii, u chodců byly zjištěny lepší zdravotní přínosy než u běžců," zní z výsledků studie. Běh například snížil riziko vzniku srdečních onemocnění o 4,5 %, zatímco chůze toto riziko snížila o 9,3 %. 

Psychika jako korálek

Zatímco běžci sledují "tepovku", stresují se nad výkonem a touží zlepšit svůj čas, chodci nikam nepospíchají. Možná i proto je chůze jedním z "léků" na štěstí, což potvrzuje studie Vermontské univerzity. Zkuste si tedy naordinovat chůzi lesem nebo přírodou, díky které si pročistíte hlavu, a zároveň zlepšíte svou fyzickou kondici. Možná vás překvapí, že nejjednodušší pohyb může být i tím nejefektivnějším.

Info ikona
Chůze

Nemáte čas na hodinové procházky? Nevadí, chůzi můžete do svého dne implementovat i těmito způsoby:

1. Vystupte o zastávku dříve

Tato rada sice patří mezi klasiky. Zkuste ráno vyjet do práce brzy a vystupte z MHD o stanici dříve. Postupem času můžete zvýšit tempo nebo vystoupit o dvě stanice dříve. Pokud jezdíte do práce autem, zaparkujte vůz na vzdálenějším parkovišti.

2. Na procházku s kamarádkou

Domluvila jste se s kamarádkou, že odpoledne posedíte v kavárně? Co si takhle vzít kávu s sebou a důležité věci probrat za chůze? Takříkajíc zabijete dvě mouchy jednou ranou, a navíc u toho spálíte přebytečný tuk!

3. Cesty za jídlem

Co si budeme povídat, cesty za jídlem patří k těm nejpříjemnějším! Pokud nemáte v práci kantýnu, pak rozhodně objevujte podniky nejen v blízkém okolí práce, ale i v tom vzdálenějším. To samé platí i večer. Už žádné objednání jídla před dveře bytu. Raději si jídlo předobjednete a vyzvedněte sami.

4. Aktivní procházky o víkendu

Víkendy jsou ideálním časem na dlouhou a svižnou procházku. Vezměte děti, partnera a pejska, a vyrazte na příjemnou procházku parkem nebo vaším městem. Obzvláště během nedělního odpoledne jde o hotový balzám na duši, který vás připraví na nadcházející pracovní týden.  

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku