Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Má váš partner podobný obličej jako vy? Podle nové studie právě v tom tkví přitažlivost

Existuje spoustu důvodů, proč vám někdo přijde atraktivní. Podle nedávných zjištění vědců z Austrálie jsou ale rysy obličeje jedním z těch nejzásadnějších.

Tereza Čaladi | 20. 08. 2023

Když si člověk hledá partnera, hraje přitom roli spousty faktorů. Je důležité, aby byli v jistých věcech kompatibilní, zejména se shodli na pohledu na svět a na to, jak by měla vypadat jejich budoucnost. Zároveň je fajn, když mají nějaké společné koníčky, ale zároveň má každý nějaký své. A tento seznam ještě pokračuje.

Velkou roli zde hraje přitom i jakýsi pocit z toho druhého člověka. A k němu podle nové australské studie může přispívat tvar obličeje dotyčných. To se obvykle děje, aniž by si to uvědomovali.

Mohlo by se vám líbit

Studie lásky: Jak dlouho trvá, než si lidé řeknou „miluji tě“? A říkají to první muži, nebo ženy?

Romeo se do Julie zamiloval hned při prvním pohledu na ni, Jana Eyrová si svou lásku pro Rochestera přiznala v 16. kapitole a ve snímku Jeden den byli Anne Hathaway a Jim Sturgess několik let přáteli, než si uvědomili, že se milují romanticky. Jak dlouho ale trvá ve skutečném životě, než si člověk tyto pocity uvědomí a vysloví TA dvě slova?
marianne.cz

Proč si jsou partneři častokrát tak podobní?

Je to velice zvláštní, ale lidé, kteří jsou spolu v romantickém vztahu, mohou někdy vypadat téměř jako sourozenci. Důvodů existuje z psychologického hlediska mnoho. Podle Psychology Today může být na vině to, že si obvykle volí automaticky lidi stejné rasy a celkově ze stejného prostředí, s čímž souvisí i efekt známosti, tedy že hledají v tom druhém podněty, které už znají. Podle nových studií je za tím ale i něco docela jiného.

Podle letošní studie z australské University of Queensland tkví tajemství ve tvaru obličeje. Vědci realizovali experiment, v němž sledovali 682 lidí při vzájemných interakcích při aktivitách podobných takzvanému speed datingu. Účastníci následně vždy vyplňovali dotazník týkající se přitažlivost a celkově vzájemného působení na sebe s druhým člověkem. A jak se ukázalo, jako přitažlivější a vlídnější vnímali osoby, s nimiž sdíleli podobné rysy v obličeji. Podle závěru studie v nich tyto protějšky vyvolávali pocit spřízněnosti a cítili se s nimi celkově více komfortně. Což je to, kde romantické vztahy obvykle začínají.

Tato studie přitom není jediná, která k těmto závěrům došla. Již v roce 2004 jeden výzkum naznačil, že partneři mají podobné obličeje. V roce 2020 na to bylo znovu poukázáno u dlouhodobých párů. Vždy se ovšem jednalo pouze o zmínku v rámci výzkumu zaměřeného na jinou problematiku. V daném australském výzkumu se vědci prvně zaměřili specifiky na přitažlivost a rysy obličeje.

Pokud vás tedy vaše vzhledová podobnost s vaším partnerem děsí, nyní již víte, že si s tím nemusíte dělat starosti. Vlastně se jedná o dobré znamení.

Mohlo by se vám líbit

Nová studie zjistila, že všechny páry používají podobné taktiky ke zlepšení vztahu. Které to jsou?

Můžete si projít celou řadou partnerských vztahů, můžete mít jeden roky trvající partnerský vztah, a i tak v této oblasti nebude člověk nikdy odborníkem a vždy bude možné najít prostor pro zlepšení. Pokud si kladete otázku „Jak?“, vědci z Řecka pro vás mají odpověď.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Životní styl
Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Životní styl
Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Životní styl
Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?