Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

12 otázek, které otestují, jak komfortně se cítíte vedle vašeho partnera

Pocit pohody a bezpečí vedle partnera je jedním z nejdůležitějších rysů zdravého vztahu. Člověk ho může s jistotou cítit na začátku románku. Ale jak roky ubíhají, může se tento pocit tak nějak vytratit a vztah se pomalu proměňovat v toxický. Zjistěte, jak se vedle vašeho partnera cítíte nyní a na čem se dá případně pracovat.

Tereza Čaladi | 1. 08. 2023

Když má člověk někoho rád, je pro něj docela snadné se tomu druhému přizpůsobit. To může zahrnovat i potlačení sebe samého; chození okolo svého partnera po špičkách (pokud je výbušný); nebo přijmout, že mu nemůže všechno říct. Jednoduše kvůli lásce něco obětuje. To je do jisté míry v pořádku, vztahy jsou o nějakých kompromisech. Občas se ale může stát, že člověk obětuje i svou vnitřní pohodu. A to už v pořádku není. Může to přitom nastat, aniž by si to uvědomoval. Z toho důvodu nedávno vznikla studie, která se zaměřuje na to, jak emoční pohodlí ve vztazích měřit.

Expresivita emocí a jejich regulace hrají klíčovou roli ve vývoji a udržování romantických vztahů,“ píší autorky nové studie, která byla publikovaná v akademickém časopise Couple and Family Psychology: Research and Practise, hned na její první straně. Pouze pokud se partneři cítí vedle sebe dobře a bezpečně, je možné podle nich pěstovat zdravý vztah. Aby lidé zjistili, jak emocionálně pohodlně, neboli celkově dobře, se partneři ve vztahu cítí, vytvořili 12 položek, které jim to mohou pomoci zjistit. Níže to můžete učinit i vy.

Co dělat, pokud zjistíte, že jste v toxickém vztahu

Možná jste se jednou cítili vedle svého partnera dobře, ale pokud se nyní necítíte ve vztahu (emocionálně) pohodlně a už vůbec ne bezpečně, je neudržitelný. Zde jsou tipy, co nyní můžete udělat:

  • Promluvte si s někým

Je jasné, že teď máte mnoho smíšených pocitů – vztek, smutek, láska, úleva, deprese a mnoho dalšího. Neměli byste to držet v sobě. Svěřte se svým přátelům, rodině, případně terapeutoviVýzkumy ukazují, že podpora blízkých v těžkých situacích snižuje psychické potíže. Uleví se vám a mohou vám pomoci s dalšími kroky na cestě ven z toxického vztahu.

  • Nezapomínejte na svou hodnotu

Roky, které jste strávili ve vztahu, kdy vám bylo opakováno, že by s vámi nikdo být nechtěl a že si nikoho lepšího než dotyčného nezasloužíte, se na vás jistě podepsaly. Snižování vaší hodnoty a sebeúcty je metoda, kterou toxičtí partneři používají, aby udrželi své oběti uvězněné ve vztahu. Ale teď je čas říct si, že čeho je moc, toho je příliš a vy tohle nemusíte nadále trpět. Každý je strůjcem svého štěstí.

  • Vytvořte si konkrétní plán odchodu

Pokud jste se rozhodli vztah ukončit a osvobodit se, je potřeba svůj odchod dobře promyslet. Nejenom naplánovat, jak tomu druhému konec vztahu oznámíte, ale i kam potom půjdete, jaký majetek si s sebou vezmete a co potom budete dělat. Jedná se o velkou změnu, která vás zasáhne. Možná jste byli poslední roky odříznuti od svých přátel, znovu je zkontaktuje, nebo si najděte nové, ať nejste sami. Či pokud jste nepracovali, necestovali nebo nestudovali kvůli vašemu partnerovi, zvažte, jak si najít novou životní vášeň, která vás v tomto nelehkém období udrží nad vodou.

V případě, že vám tyto kroky nejsou dostatečnou inspirací pro opuštění toxického vztahu, doporučujeme vám seriál Sedmilhářky, kde tuto problematiku řešila jedna z hlavních hrdinek (ztvárnila Nicole Kidman). Je zastrašující ukázkou toho, kam až toxický vztah může dojít.

Mohlo by se vám líbit

Kvalita intimity v dlouhodobém vztahu klesá. Opravdu?

Tak, jak se mění v průběhu společného soužití vztah, prochází obměnou i partnerská sexualita. Počáteční chemie a jiskra novosti se časem vždy vytratí. Ovšem je opravdu milování po letech s jedním partnerem horší a horší?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?