Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Kompatibilita ve vztahu je důležitá. Nový průzkum odhalil jejích 24 dimenzí

Info ikona
Šťastný pár

Říká se sice, že se protiklady přitahují, ale u dlouhodobých párů to je obvykle kompatibilita, která drží partnery pohromadě. A první máj, lásky čas, se jeví jako optimální příležitost pro odhalení jednotlivých oblastí kompatibility, které jsou podle nedávné studie pro páry důležité.

Tereza Čaladi | 1. 05. 2023

Dlouho se ví, že si jsou romantičtí partneři ve vztazích podobní, teď se ale ukázalo, jak moc. Doteď totiž nebyla věnovaná pozornost tomu, v jakých přesně oblastech je pro lidi důležité, aby byli kompatibilní. To se rozhodli změnit výzkumníci Zsófia Csajbók a Peter Jonason, kteří nyní odhalili své výsledky.

24 dimenzí kompatibility

V průzkumu publikovaném letos v dubnu účastníci seřadili, které ze 153 vlastností (např. morálka, humor, inteligence atd.) jsou těmi, ve kterých by si nejraději byli podobní se svými romantickými partnery. Výsledky vytvořily seznam 24 hlavních dimenzí kompatibility, které byly vnímány jako nejdůležitější pro fungování vztahu. Pokud jste tedy doteď měli za to, že se jedná pouze o společné zájmy, pak vám možná některé z nich otevřou oči. Jedná se konkrétně o následující:

 1. životní styl

 2. názory

 3. emoce

 4. původ

 5. společenskost

 6. romantismus

 7. morálka

 8. rodina

 9. jídlo

 10. vnímání senzací

 11. třída

 12. náboženství

 13. přizpůsobivost

 14. volný čas

 15. vzhled

 16. práce

 17. konflikt

 18. empatie

 19. humor

 20. bydliště

 21. mluvení

 22. intelekt

 23. entusiasmus

 24. aktivity

Mohlo by se vám líbit

Studie došla i k dalším zajímavým zjištěním:

 • Nejdůležitější charakteristikou kompatibility bylo mít podobné názory na důležité otázky, jako je sexismus, potraty, trest smrti a genderové role.

 • Obecně řečeno, účastníci chtěli větší podobnost vlastností důležitých pro výchovu dětí.

 • Lidé v dlouhodobých vztazích očekávali podobnost v charakteristikách, jako je životní styl, morálka a preference jídla. Pro ty v krátkodobých vztazích byl důležitý podobný intelekt a vzhled.

 • Muži preferovali podobné aktivity a emoce. Ženy inklinovaly k partnerům s podobným životním stylem, názory, morálkou, úrovní konformity, vzhledem a empatií.

Mohlo by se vám líbit

Rada na závěr

Doktorka Zsófia Csajbók, který se na výzkumu podílel a který působí na Karlově univerzitě v Praze, má jednu jednoduchou, ale účinnou radu: hledejte a dělejte to, co vás baví.

S větší pravděpodobností potkáte podobné a kompatibilní lidi kolem činností, které stejně děláte. To je také výhodnější z dlouhodobého hlediska, protože se nemusíte nutit dělat něco, co neděláte rádi,“ vysvětluje.

Navštěvovat místa, která se věnují vašim zájmům (jako je posilovna, knižní klub, koncerty a podobně) a najít lidi, které baví to, co baví vás, je zkrátka chytrá strategie.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku