Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Máte při usínání pocit, že padáte? Víme, co ho způsobuje i jak mu zabránit

Info ikona
Padání

Spánek a sny jsou velice fascinující. Existuje při nich přitom stále velké množství zvláštností, které doposud nebyly zcela objasněny. Padání při usínání je jednou z nich.

Tereza Čaladi | 9. 10. 2023

Nejspíš se vám to také někdy stalo. Jdete si lehnout, máte zavřené oči a když to vypadá, že konečně usnete, zdá se vám, že někam padáte. Ať už se jedná o pád z mrakodrapu, ze skály či z postele. Záleží, kam vás vaše sny zavedou. Každopádně vy sebou v tu chvíli prudce trhnete a vzbudíte se, protože to působí příliš reálně. Jak to tušíme? To z toho důvodu, že se s tímto fenoménem podle průzkumu někdy setkalo až 70 % lidí.

Co způsobuje hypnické trhnutí?

Ve spánku jsou naše těla paralyzována a zapomínáme na události ve vnějším světě. Ale naše ovládání svalů není zcela vypnuto.

Podle odborníka na spánek – doktora Christophera Wintera, který působí jako lékařský ředitel spánkového centra v nemocnici Martha Jefferson ve Virginii – může být hypnické trhnutí (či hypnagogický záškub, jak se také nazývá) způsobeno tím, že mozek vstupuje do spánkových cyklů agresivněji, ale vaše tělo to ještě nestihlo. Jedná se tak o náhodné výbuchy naší zbývající bdělé energie. Jak řekl serveru ABC News.

Mohlo by se vám líbit

Jak jsou tělesné záškuby propojeny s pocitem padání?

To, že je padání propojeno se sny, v nichž se nám zdá, že někam padáme, je podle BBC patrně pouze úžasnou schopnost naší mysli improvizovat. A je nutno poznamenat, že se jí to daří velmi dobře.

Jak tomu zabránit?

Podle odborníků k záškubům, které jsou v některých případech propojeny i s pocitem padání, dochází obvykle, když jste přetížení, nevyspalí, dlouhodobě ve stresu, pociťujete úzkost, před spaním je prováděno intenzivní cvičení či dochází k nadměrné konzumaci kofeinu během dne. Ačkoliv hypnické trhnutí není samo o sobě nebezpečné, bojovat s ním můžete tím, že budete řešit jeho zdroje, které se vás mohou týkat.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku