Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Záhadné záškuby během usínání. Odborník na spánek vysvětluje, proč k nim dochází

Info ikona
Spánek

Už, už propadáte do sladké nevědomosti, když vtom vás ze spánku probudí nepříjemné škubnutí. Proč k tomuto projevu těla dochází? A jak na nekomfortní zážitek zapomenout a opět usnout?

Přemýšleli jste někdy nad usínáním? Ruku na srdce, jde o velmi zvláštní proces. Každý den uleháme do postele a dříve nebo později propadneme do hlubokéko spánku, během kterého jsme nejméně sedm hodin zcela „vypnutí“. Jenže, občas je sladký spánek narušen nepříjemným trhnutím nebo škubnutím. Této nenadálé zápletce v našem spánkovém cyklu se odborným názvem říká hypnagogický záškub. Pojďme se na nočního hosta podívat zblízka a odhalme, proč vchází do naší ložnice bez pozvání.

Hypnagogický záškub jako „nedorozumění“

Hádáme, že každý člověk někdy na vlastní kůži zažil hybnagogický záškub. Ať už jste sebou v noci rychle škubli, nebo vás probudil rychlý pohyb ruky či nohy, rozhodně nejde o nic neobvyklého. Podle Sleep Foundation zažilo hypnagogický záškub až 70 % lidí. Ačkoliv nejde o žádný závažný problém, rozhodně je dobré vědět, proč k těmto nepředvídatelným nočním pohybům dochází. „Během REM spánku (fáze spánku, kdy nastává snění) je naše tělo, kromě očí a svalů zapojených do dýchání, naprosto paralyzováno. Tato paralýza nám brání provádět během snění jakékoliv pohyby. Abyste mohli vstoupit do hlubších fází spánku, aniž byste se úplně probudili, mozek vysílá signály dolů přes míchu a uvolňuje svaly po celém těle. Včetně těch, které by během bdění byly aktivní, ale v této fázi nejsou potřeba. Tento proces tedy umožňuje vašemu tělu přejít do hlubšího stavu spánku. Pokud přistoupíme na tuto teorii, pak hypnagogické záškuby vznikají ve chvíli, kdy systém přestane správně fungovat - signály v nervech jsou vysílány nesprávně a nakonec způsobí trhavý pohyb,“ vysvětluje Martin Seeley, odborník na spánek pro Stylist.

Mohlo by se vám líbit

Mezi další faktory, které mohou přispět k hypnagogickým záškubům, patří dlouhodobý stres, úzkost, intenzivní cvičení prováděné před spaním nebo nadměrná konzumace kofeinu během dne. Jak už ale bylo řečeno, jde jenom těžko odhadnout, zda vás během noci přijde hypnagogický záškub navštívit, nebo ho několik měsíců nezažijete. I naše tělo má svá tajemství a ne vždy funguje jako švýcarské hodinky.

Co dělat, když prožijete hypnagogický záškub

Jak už jsme zmiňovali, hypnagogický záškub není žádný závažný problém. Přesto se může stát, že po nenadálém trhnutí máte nepříjemný pocit a nemůžete se znovu ponořit do sladkého spánku. V takovou chvíli se zhluboka nadechněte a vydechněte. „Vědomé dýchání je důležité pro uklidnění mysli i těla,“ říká Martin Seeley. Pokud se vám nedaří ihned usnout, v žádném případě si do ruky neberte mobilní telefon nebo jiné elektronické zařízení. „Modré světlo vyzařované z telefonu může narušit produkci spánkového hormonu, melatoninu. Navíc, jakmile uvidíte na telefonu čas, může vás vystresovat skutečnost, že za pár hodin vstáváte,“ doplňuje Seeley. Věříme, že po pár minutách se vám podaří usnout a na nepříjemný hypnagogický záškub zapomenout.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku