Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nespresso a kolumbijská designerka Johanna Ortiz zachycují esenci lesa pro letošní sváteční sezónu

Na sváteční kolekci, která se tentokrát nese v duchu udržitelnosti a ochrany lesů, spolupracovala značka Nespresso s kolumbijskou módní designérkou Johannou Ortiz. Kde se při tvorbě inspirovala a co pro nic znamená udržitelnost?

Kolekce „Gifts of the Forest“ z řady Festive od Nespresso se inspirovala krásou lesů a zároveň se zavázala k ochraně míst, kde se pěstuje káva. Kolekce zahrnuje několik kávových směsí v limitované edici pro systémy Original i Vertuo stejně jako sváteční příslušenství, které může být skvělým a inspirujícím dárkem pro rodinu a přátele. Milovníci kávy také mohou své blízké obdarovávat s vědomím, že značka Nespresso jejich dar vrátí lesu, protože pomáhá chránit 10 milionů stromů v amazonském pralese.

Na realizaci této kolekce v limitované edici značka Nespresso spolupracovala s kolumbijskou designérkou luxusní módy Johannou Ortiz, která je známá inovativním designem a zaměřením na přírodu a udržitelnost. Zeptali jsme se ji, 

Info ikona
Nespresso

Proč jste se rozhodla spolupracovat s firmou Nespresso?

Vždy jsem byla velkou fanynkou kávy Nespresso. Kávovar této značky používám každý den a s hrdostí se prohlašuji za mistra přípravy cappuccina. Nejraději mám ale na Nespresso hodnoty celé značky, její závazek udržitelnosti a lásku a péči, jež věnuje každému šálku kávy. Už od prvního kontaktu bylo zjevné, že z hlediska našich hodnot a priorit v oblasti udržitelnosti, promyšleného rozhodování a ohledu na naši komunitu jsme dokonale sladěni, takže naše spolupráce byl velmi přirozený proces. Nemůžu se dočkat, až uvidíte, co jsme pro vás připravili.

Čím jste se při přípravě kolekce inspirovala?

Můj proces designu vždy začíná volbou barevné palety, která mě bude inspirovat. Rozhodli jsme se pro nádherně bohaté zemité a sváteční odstíny, které nás přivedly k přírodě a ke kráse a bohatství lesní klenby, aby mohlo vzniknout něco skutečně kouzelného.

Jak se v této kolekci popojuje váš cit pro design a láska ke kávě?

Kolekce ztělesňuje význam a důležitost toho, aby člověk zůstal věrný svým kořenům a ocenil krásu kolem sebe, a zároveň vzdává hold kolumbijským pěstitelům kávy. To, že přitom můžeme do celého světa přinést trochu sváteční radosti prostřednictvím mých návrhů, kávy a přírody, je jedinečná příležitost, za kterou jsem velmi vděčná.

Který kousek z kolekce máte nejraději?

Mám ráda adventní kalendář, protože se stává součástí našeho každodenního života. Velmi mě bavilo navrhování kávových kapslí, protože jsem si představovala miliony lidí na celém světě, kteří si vychutnávají svůj ranní kávový rituál, což mi dělalo velkou radost. Adventní kalendář zároveň dokonale vyjadřuje ducha sváteční doby – doby, kdy jsou lidé spolu jako rodina a rozdávají si dary.

Info ikona
Nespresso

Kolekce se zaměřuje na udržitelnost. Co znamená udržitelnost pro vás?

Mnoho věcí. Planeta od nás potřebuje závazek, abychom se naučili každý den ve všem jednat tak promyšleně a zodpovědně, jak je to možné. Musíme pomáhat lidem na místní i globální úrovni, abychom ochránili prastará řemesla, umění a kulturní dědictví.

Jaké změny jste provedla ve svém životě, aby jste žila udržitelněji?

Udržitelnost je součástí všeho, co děláme. Je součástí našeho obchodního modelu a řídíme se jí v našem rozhodování. Maximálně se snažíme zvýšit procento upcyklovaných a certifikovaných materiálů v našich kolekcích, ale především se podle mého názoru odlišujeme od ostatních důrazem na sociální aspekty udržitelnosti a tím, že vyrábíme místně, vytváříme pracovní místa, investujeme do rozvoje žen a rosteme spolu s našimi řemeslníky. Také věříme, že to, že vyrábíme naše produkty v Kolumbii, má svou hodnotu. Pečujeme o každý jednotlivý detail a podporujeme sociální inkluzi, protože víme, že je potřeba růst spolu s našimi lidmi.

Prostřednictvím mnoha dílčích kroků malých i velkých musíme uchránit krásu naší přírody pro příští generace.

Máte tři děti. Mluvíte s nimi o udržitelnosti?

Chci, aby moje děti měly svůj ideál pro to, jak má vypadat péče o planetu. Proto každý den mluvíme o maličkostech, kterými můžeme začít ve svém každodenním životě a které budou mít z dlouhodobého hlediska pozitivní dopad. Také se jim snažím ukazovat, jak je důležité vracet dary, které jsme dostali, svým lidem, své zemi a celému světu. Věřím v nové příležitosti a v sílu, kterou může mít, když všichni máme stejný cíl, což se jim snažím předat každý den

Zapojujete udržitelnost i do chodu své firmy? Jak?

Prostřednictvím naší školy nabízíme místním ženám z mého rodného města Cali bezplatné kurzy vyšívání a šití. Učíme je dovednosti, které jim umožní nastartovat důstojnou profesionální kariéru, a zároveň jim nabízíme emocionální, mentální i psychosociální podporu, protože často pocházejí z ohrožených prostředí. V rámci programu je také učíme různé osobnostní dovednosti, jako je emoční inteligence a sebedůvěra, stejně jako základy finanční gramotnosti, které využijí ve své domácnosti.

Po dokončení programu se účastnice buď mohou stát součástí rodiny Johanna Ortiz, nebo se vydat kamkoliv v rámci celého našeho průmyslu. Cílem programu je mít pozitivní dopad na naši komunitu a zlepšit udržitelnost naší činnosti. Také se zavazujeme pracovat s eticky získávanými a přírodními látkami a vždy, když to jde, provádíme upcycling látek ze starších kolekcí.

Můžete se podělit o své tipy, jak čtenářky mohou žít více udržitelně?

Při nakupování věnujte pozornost tomu, odkud daný předmět přišel, z čeho je vyroben a kdo ho vyrobil. Pokud to odpovídá vašim hodnotám, kupte si to. Podporujte malé firmy, které mají jasný cíl a nabízejí řemeslné výrobky. Jako zodpovědní spotřebitelé toho můžeme dělat hodně.

Kterou z káv Nespresso máte nejraději? 
Moje oblíbená káva je Master Origin Colombia, protože její ovocné a sladké tóny a aromata červených bobulí mi připomínají domov. Ze sváteční kolekce je mojí oblíbenou kávou Forest Black, což je kořenité espresso, které je oslavou ve stínu pěstovaných káv Arabica z Kolumbie a dalších zemí.

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě