Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Oversharing aneb Když toho o sobě náhodně prozradíte daleko více, než jste chtěli

Stalo se vám někdy, že jste jste v jednu chvíli sdíleli s někým, koho by to vůbec nemuselo zajímat, své četné životní složitosti, a jakmile jste si to uvědomili, tak jste toho litovali? Pak v tom rozhodně nejste sami. Ovšem pokud se vám to děje v poslední době častěji, může to naznačovat problém, který tkví jinde.

Tereza Čaladi | 3. 08. 2023

Při upřímné konverzaci s kolegyní jí povíte o svém posledním nevydařeném rande a následně jí už vyprávíte, že se vám to vlastně děje pořád. Na svém dalším rande z ničeho nic začnete mluvit o svých traumatech z dětství (Jo, to bude taky nejspíš nevydařené). Nebo se začnete náhodně svěřovat realitnímu makléři při prohlídce bytu, když on se snažil být pouze milý. Takhle může vypadat oversharing, neboli v překladu „přílišné sdílení“.

Diagnóza oversharingu

Je nejasné, kde je hranice oversharingu, tedy kdy toho říkáte tak akorát, a kdy to je už příliš. Magazínu Stylist to ale nedávno objasnila koučka Annamaria Papayova zaměřující se na nastavování hranic, podle níž záleží především na kontextu: Vždy je to situační. Něco, co by mohlo být považováno za nadměrné sdílení v jednom prostředí, řekněme s kolegou nebo známým, může být běžnou konverzací o vašem životě s někým z vašeho vnitřního kruhu, jako je vaše kamarádka,“ vysvětluje. Koneckonců, dává smysl, že je vhodnější diskutovat o svých pochybnostech ve vztahu s někým, koho znáte a důvěřujete mu, než s někým, koho sotva znáte.

Proč máte tendence svůj život příliš sdílet a pak pociťujete lítost?

Je jasné, že se to občas stane. Zejména po nějaké té skleničce; když vás vaše děti celý týden vytáčí doběla; nebo když se s někým zkrátka cítíte nečekaně velice komfortně. Navíc u někoho to může být zkrátka součástí jejich osobnosti. Ale pokud je to pro vás poněkud neobvyklé a vždy, když oversharujete, tak následně cítíte lítost, může to být známkou něčeho docela jiného.

  • Přemoženi emocemi

Je to docela běžné, když se vám toho v poslední době jednoduše děje hodně a na vás je to už příliš. Potřebujete nějak vyventilovat své emoce. Pokud se to ovšem opakuje, namísto náhodných lidí můžete vyzkoušet nějakého odborníka. Ačkoliv je pohled někoho nezávislého obvykle přínosný, psycholog či terapeut vám nejspíš nabídne konstruktivnější vhled do situace.

  • Hledání potvrzení

Někteří lidé mají tendence sdílet příliš informací ze svého života, když si nejsou jisti nějakou situací či sami sebou. Vlastně jim pomůže, pokud jim někdo jiný řekne, jak to vidí, čímž potvrdí, nebo vyvrátí to, jak to vidí oni. To je zcela pochopitelné, ale zároveň to může souviset s nízkým sebevědomím.

  • Snaha udělat dojem

Nakonec může být oversharing i trik, jak zapůsobit na druhé. Někdo jej využívá k tomu, aby byl více středem pozornosti. Zde ovšem stojí za zvážení, zda vám to za to stojí. Přeci jen se tak stáváte totiž velmi zranitelnými.

Mohlo by se vám líbit

Nahraďte „nechceš“ výrazem „chceš“: Jak naši psychiku ovlivňuje negativní formulace otázek

Když použijete negativní výraz v otázce, tak se na něj jednak špatně odpovídá, druhak může naznačovat, že si sami sebe dostatečně nevážíte a další psychická trápení. Pokud tedy patříte k těm, kteří mají tendence to dělat, je načase zjistit proč a změnit to.
marianne.cz

Jak se s oversharingem vypořádat

Když si situace sedne, může být oversharing poměrně dobrá zkratka k emocionální intimitě (tak že by to rande přeci jen nakonec vyšlo?). Otevřenost a autenticita jsou přeci jen velmi oceňované vlastnosti. Ale ne vždy žádoucí. A pokud se vám to děje v poslední době častěji a poté u vás převažují spíše pocity lítosti, možná vám pomohou následující body:

  • Pokud cítíte nějakou lítost, řešte ji

Kromě oversharingu je tu i overthinking, který znamená, že nad jistými věcmi přemýšlíte více, než je to nutné. Možná se tak nyní cítíte špatně ohledně toho, co všechno jste o sobě někomu vyzradili, a říkáte si, co si teď asi tak myslí. Ale pokud chcete uklidnit – spoustu lidí přemýšlí daleko více o sobě a o tom, zda oni působili na druhé dobře, než že by řešili, co jste jim řekli vy. Pokud vám to ale nedá a opravdu se cítíte špatně, můžete se s dotyčným spojit a omluvit se mu. Jistě vás uklidní, když vám řekne, že si toho ani nevšiml, stává se mu to také, nebo to chápe.

  • Nastavte si hranice sami se sebou

Pamatujte, že jste to vy, kdo má kontrolu nad tím, co o sobě ostatním řekne. Pokud budete mít jasné hranice sami se sebou ohledně toho, co rádi sdílíte a co byste raději drželi v soukromí, budete si moci udržovat zdravý odstup od ostatních.

  • Více se ptejte

Pokud máte pocit, že upadáte do známého vzorce nadměrného sdílení, ale chcete se mu vyhnout, výše zmíněná odbornice Annamaria Papayova doporučuje, abyste namísto toho zkusili klást více otázek druhé osobě. Pokud cítíte zoufalou touhu postěžovt si na svou práci, proč se dotyčného místo toho nezeptat na jeho kariéru, zda ho jeho práce baví, a pokusit se otevřít dialog? I v tomto případě se vám dostane nějakému novému pohledu.

Mohlo by se vám líbit

Jaké je vědecké vysvětlení déjà vu? A je v pořádku, když ho zažíváte často?

Působí to jako nadpřirozený jev. Člověk se náhle ocitne v situaci, o níž má pocit, že v ní již byl, ale nebyl. Co za tím tedy je? Magie to není.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Životní styl
Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Životní styl
Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Životní styl
Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?