Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

VISION LETTER: Dopis, který vám změní život

Info ikona

Největší překážkou v sesmolení vision letteru bude zřejmě to, že doma nenajdete dopisní papír.

Už dávno odzvonilo dobám, kdy jsme své zážitky sdíleli s přáteli a vzdálenou rodinou pomocí dopisního papíru. Kolikrát jste za poslední rok sedli ke stolu a napsali pár řádků? Tipujeme, že maximálně jednou. A kolikrát jste za svůj život naškrábali dopis sobě samému? Pokud si právě ťukáte na čelo, pak vás rychle musíme zastavit. Na vision letter, neboli vizionářský dopis, nedají dopustit úspěšní lidé po celém světě. Mnoho z nich zastává názor, že právě díky němu mají přesně to, co si přáli a po čem v životě toužili.

Co je to vizionářský dopis?

Jednoduše řečeno jde o dopis, který adresujete sami sobě, a jehož platnost vyprší rok od napsání. V dopise popřemýšlíte nad tím, co od života chcete, kam by se měla posunout vaše kariéra či rodinný život. Zamyslíte se nad svými prioritami a vypíchnete, jak by za rok měl vypadat váš život. Zaměřte se na oblasti, které vás doopravdy zajímají, a ve kterých chcete udělat pokroky. Pokud jste například v práci spokojení, věnujte se ve vizionářském dopise vašemu osobnímu životu. Stanovte si cíle i kroky, pomocí kterých chcete danou oblast zlepšit.

Na jakém principu dopis funguje? 

Při psaní svých cílů aktivujete v mozku oblast RAS (retikulární aktivační systém), která je centrem naší pozornosti. Díky tomu, že si napíšete své cíle na papír, dáte mozku jasnou zprávu o tom, za čím si chcete jít. RAS následně bude věnovat mnohem více pozornosti věcem, které vám pomůžou změny dosáhnout.

Vytaste svá pera, začínáme!

1) Na papír si napište své cíle, které do jednoho roku chcete splnit. Zaměřte se na oblasti, ve kterých se momentálně necítíte šťastní (lásky, kariéra, peníze, vzdělání,…).

2) Zamyslete se nad tím, co jste pro zlepšení dosud udělali. Na co jste pyšní? Co se vám povedlo? A co byste dnes naopak udělali jinak?

3) Běžte do hloubky. Čím více detailů ve vizionářském dopise zmíníte, tím lépe. Nebojte se například pracovat s výší vaší budoucí mzdy.

4) Zapojte své smysly. Při popisu svého budoucího já zkuste vykreslit i atmosféru daného místa, na kterém se chcete za rok nacházet.  

5) Napsaný dopis zalepte do obálky a uložte na bezpečné místo. Do mobilu si vložte upomínku, která vás za rok na dopis upozorní.

Pro milovníky technologií

Dopis svému budoucímu já lze napsat také elektronickou formu. Pravda, dopis sice ztratí romantický nádech, ale na druhou stranu se nebudete muset bát, že ho někde zašantročíte a za rok po něm nebude ani památky. Stačí, když si otevřete tento web, na kterém dopis napíšete. Následně vyplňte svůj e-mail a datum, kdy chcete dopis obdržet. Jednoduché, bezpracné a navíc i trošku strašidelné. Dostat za rok dopis od vlastního já, může lehce koketovat s hororovým scénářem. A to obzvlášť, pokud nemáte paměť jako slon. 

ČTĚTE TAKÉ: 3 tipy, jak si okamžitě dodat sebedůvěru