Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Horská chata z betonu. Rakouská stavba působí jako přelud

V rakouské vesnici Laterns stojí horská chata, kterou by v malebné alpské krajině čekal asi málokdo. Tvoří ji dvojité stěny z hrubého betonu a zdálky vypadá jako panák s očima. Její autoři Stefan a Bernhard Marteovi už za ni získali řadu ocenění.

Redakce Marianne | 27. 01. 2014

Když se řekne horská chata, každý si většinou představí klasickou dřevěnou roubenku. Betonová kostka proto působí tak trochu jako fata morgána. Stavba, která z určitého úhlu vypadá jako hranatá postavička s hlavou, tělem a očima, je ale ve skutečnosti mimořádně úspěšný projekt studia Marte.Marte Architects. To na přání klienta navrhlo horskou boudu, která i přes svůj minimalistický vzhled splňuje veškerý komfort a poskytuje nádherný výhled do okolí. Pohled na ni je působivý jak v zimě, tak v létě. V teplých měsících vytváří krásný kontrast se zelenými kopci a v zimě naopak splývá se sněhovou pokrývkou. Terén byl kolem chaty ponechán ve své původní podobě, a tak se téměř zdá, že tu vyrostla jako houba po dešti. 

chata_1chata_2

Zdroj: Marte.Marte Architects; foto: Marc Lins  

Chata má čtyři patra. Přízemí slouží jako technické zázemí, v dalším patře je ložnice a koupelna. Uprostřed se dům zužuje na dva podpůrné sloupy, čímž vznikla krytá terasa, a poslední patro je věnováno obývacímu prostoru a kuchyni. Důvod, proč je společenská místnost situovaná do nejvyššího patra, je prostý – zaručuje nejhezčí výhled. Okna jsou zevnitř zasazená do masivních dubových rámů, takže ten, kdo se kochá krajinou, nabývá dojmu, že se dívá na živý obraz. Přírodní materiál vytváří ve spojení s betonem krásný kontrast, a tak jsou z dubového dřeva nejen okna, ale také nábytek, podlahy a dveře – včetně těch venkovních. Tuto harmonickou kombinaci doplňují černé kovové prvky jako například stropní světlo v kuchyni. Dekorace a doplňky byste tu hledali marně. Majitelé chtěli strohý interiér, který nevyžaduje častou údržbu. Architekti zkrátka vytvořili výjimečnou stavbu, která díky stavebnímu materiálu odolá změnám klimatu, a tím přetrvá na věky.