Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Inspirace: Zimní zahrada v rustikálním stylu

Marie Porter žije posledních dvacet let v Coloradu, ale každé léto se vrací do švédské Dalarny, kde s rodinou bydlí ve staré letní chatě, které loni přistavěli krásnou zimní zahradu. Inspirujte se!

Redakce Marianne | 2. 05. 2014

Marie Porter žije ve městě Vail v Colorado Mountains, které patří k nejznámějším a nejprestižnějším americkým lyžař- ským střediskům v zemi, kam se během prázdnin sjíždí mno- ho filmových celebrit a politických osobností. Do Ameriky Marii přivedla láska. Původně do Vail jela pouze na zimní dovolenou, ale když se tu seznámila se svým budoucím man- želem Mikem, rozhodla se v Coloradu usadit natrvalo. Bez svého rodného Švédska by ale žít nemohla, a tak každé léto odlétá společně s manželem a dětmi do provincie Dalarna, kde si před devíti lety pořídili krásnou starobylou chatu blízko jezera Runn. Tomuto červenému dřevěnému domku je neuvěřitelných sto padesát let.

byt4byt3

byt2byt6

V loňském roce se manželé rozhodli zvětšit obytný prostor. Marie přišla na to, že nejlepší způsob, jak získat prostor, je přestavět verandu na zimní zahradu, kde by rodina mohla trávit čas za hezkého i špatného počasí. Protože chata patří ke kulturnímu dědictví UNESCO, bylo nutné obstarat všechna důležitá stavební povolení. To ale naštěstí nebyl žádný problém, museli jen na úřadě slíbit, že zimní za- hrada bude ve stejném stylu, jako je zbytek domu. Sami zvládli za použití recyklovatelného materiálu opatrně zrekonstruovat všech osmnáct oken a dvoje dveře, které byly na místě původní verandy. Také vymalovali všechny místnosti v domě. Těžší řemeslné a stavební práce však obstarával místní truhlář. Při konečných pracích bylo na obložení bílých stěn použito místní dřevo. Strop je postaven z hoblovaných prken. Prkennou podlahu z borovice natřeli také nabílo. Zrekonstruovat všechny dveře a okna trvalo Marii a Mikeovi celé jedno léto. 

byt8byt10

„Pokud chcete, aby výsledek byl dokonalý, nelze to dělat jinak než opravdu pečlivě. Hodně práce jsme zvládli sami, ale pro to zásadní jsme si najali odborníka. Bylo to opravdu náročné hledání, protože pro nás bylo důležité mít někoho, kdo má skutečný cit pro detail,“ vypráví Marie. Kromě stavařských prací bylo také důležité zvolit správné vybavení do interiéru. Výhodou je, že Marie vlastní společně se svojí kamarádkou obchod se starým nábytkem. Ten se stal vyhlášený díky sortimentu, který kombinuje typický švédský nábytek venkovského stylu s autentickým nádechem amerického Divokého západu. „Naším cílem je prodávat unikátní kousky s krásnými detaily od místních řemeslníků,“ říká Marie. Hodně zařízení si do svého domu pořídila Marie právě ze svého obchodu. Například starou dřevěnou židli, kterou koupila na jedné farmářské aukci a chtěla zrekonstruovat pro svůj obchod, ale nakonec se s ní nemohla rozloučit, dala právě do své zimní zahrady.

byt9byt11

Prostorná zimní zahrada se postupem času stala srdcem celého domu. Útulnost jí dodává pohodlný gauč na jedné straně a velká jídelna na druhém konci. Místnost opticky zvětšují dlouhé, ručně tkané koberce. S kuchyní je zimní za- hrada prakticky propojená skrz okénko nad příborníkem. To dává Marii možnost během vaření konverzovat s hosty, kteří sedí u velkého jídelního stolu. „Je to úžasný prostor, kterého se nemůžeme nabažit. Snídáme zde, obědváme i večeříme.Je to naše oblíbené místo, kde se scházíme společně s kamarády a rodinou,“ říká pyšně Marie. Jedinou nevýhodou je, že se místnost špatně zatepluje. Může se využívat tedy pouze v letních měsících. „Je to opravdu nádherný pocit, chodit sem za slunečného dne s šálkem kávy v ruce a dívat se ven z našich úžasně zrekonstruovaných oken. Je to něco, na co se těším celou zimu. Tady má moje rodina svůj druhý domov,“ říká s úsměvem Marie.

byt16byt14

byt18byt19

Související články

Lidé a místa
Chytré bydlení pro čtyři: Mobilní ekologický domek šetří přírodu a nabízí překvapivý luxus v kouzelné české divočině

Chytré bydlení pro čtyři: Mobilní ekologický domek šetří přírodu a nabízí překvapivý luxus v kouzelné české divočině

Byt
Přikoupili si kus půdy a vytvořili z malého bytu rodinné bydlení

Přikoupili si kus půdy a vytvořili z malého bytu rodinné bydlení

Byt
Úžasná proměna bytu ve Vršovicích: Z 2+1 se spojením obývacího pokoje a ložnice stalo stylové 2 KK

Úžasná proměna bytu ve Vršovicích: Z 2+1 se spojením obývacího pokoje a ložnice stalo stylové 2 KK

Dům
Z kamenné zříceniny vznikla tadiční selská chata

Z kamenné zříceniny vznikla tadiční selská chata