Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Nechte domácí mazlíky býti zvířaty III

Při příchodu nového člena domácnosti nastavte jasná a neměnná pravidla, rituály a zvyky a rovnou mu připravte jeho místo a hračky. Domácí zvířata se snadno přizpůsobí podmínkám, které jim poskytnete, nesmíte je ale měnit.

Redakce Marianne | 14. 04. 2013

Klidný život

Pojištění

Zmírnit finanční zátěž návštěvy veterináře může pojištění léčebných výloh nemoci či úrazu, nákladů na veterinární léčbu, pro případ uhynutí či utracení. Nabízí je Česká pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna, Slavia pojišťovna a podmínky se u jednotlivých institucí mírně liší. Pojistit však lze pouze zdravé očkované zvíře identifikovatelné tetováním či čipem. Výše pojistného závisí na stáří zvířete, rase, velikosti, váze a limitu výše plnění. To si zvolíte sami, nejčastěji 15 000–30 000 Kč se spoluúčastí. Na služební a asistenční psy se vztahují slevy. Pojištění neproplácí prevenci, ale pouze zákroky. „Velcí psi trpí na onemocnění kyčlí a kloubů, ortopedická operace stojí 30 000–40 000 Kč, pojištění se tak určitě vyplatí,“ doporučuje Jitka Bednarz. I zvířeti můžete sjednat cestovní pojištění pro úhradu nákladů na léčbu v zahraničí, buď ke svému cestovnímu pojištění, nebo jako připojištění k jeho zdravotnímu pojištění. Pojištění může krýt i nehody způsobené vaším zvířetem (lze pokrýt i vaším pojištěním odpovědnosti).

Zvířecí au-pair

I domácí mazlíčci občas potřebují pohlídat, zejména při vaší dovolené, kde je jejich přítomnost nežádoucí. Můžete zkusit přemluvit přátele či rodinu nebo ochotné sousedy, ale nemáte jistotu, že je nebudou tajně rozmazlovat bůčkem či cukrovím. To se vám nestane ve zvířecím hotelu, který nabízí profesionální péči. Pobyt stojí okolo 500 Kč/den. „Mám štěstí, že našeho havanského psíka Jenny hlídá slečna z psího salonu, kam chodíme na stříhání (400 Kč). Vím, že je v dobrých rukou,“ říká Dagmar Kutilová. Hlídání vyjde zhruba na 100–500 Kč/den. Nemůžete-li se o psa přes den starat, a přesto mu chcete dopřát výcvik, dejte ho do školky. „Pejsek se ve školce zabaví, a navíc se naučí vycházet s ostatními, což je zvláště ve městech nedocenitelné,“ říká Denisa Salátková.

Největší potěšení

Své mazlíčky zaručeně potěšíte svou pozorností. „Kromě procházky několikrát denně si s nimi alespoň chvilku pohrajte, pomazlete, odměňte dobrotou. Vždyť jsou to také členové domácnosti a vaše pozornost jim udělá dobře mnohem více než stovky hraček a oblečků,“ říká Dagmar Kutilová. Nezapomínejte na výcvik, který vám ušetří nervy i peníze. Odborníků je dostatek a dobře vedený výcvik baví psa i jeho pána. „Mnozí psi jsou velmi hraví a rádi s vámi budou podnikat nejrůznější aktivity a výlety. Začněte cvičit třeba agility, čas a pozornost, kterou psovi věnujete, nenahradí v zásadě vůbec nic,“ konstatuje Linda Bilal. „Zjistila jsem, že méně je někdy více. Místo drahých pamlsků naši chlupáči nejvíc ocení pořádnou morkovou kost od řezníka nebo vepřové nožičky,“ směje se Denisa Salátková. Nezapomeňte ani na sebe a stále se vzdělávejte, ať svému miláčkovi rozumíte! S vážnými problémy může pomoci zvířecí psycholog, který odhalí možná traumata.

Spolu i na cestách

Dle vyhlášky musí být pes v autě připoután. Sedí-li pes na sedačce, podložte jej kvalitním přehozem či dekou nebo jej uložte do vany či přepravky. Poutací postroj vyjde na několik set korun. Nebo oddělte interiér od kufru speciální přepážkou. Nezapomínejte ani na ostatní zvířata a pořiďte jim pohodlnou a bezpečnou přepravku (zhruba 1000–6000 Kč). „Ceny všech těchto pomůcek se velmi liší, doporučuji však investovat do kvality. Vše pořídíte jednou a navždy. Aby s vámi pes rád cestoval, nezapomínejte i na dostatečné pohodlí, pokud na něj po cestě spadne kufr, asi ho příště do vozu již nedostanete,“ říká Linda Bilal. Pro nemohoucí psy existují nejrůznější kočárky a vozítka na vycházky.

239-c03

  • Přepravní taška Zanzibar poskytuje kočkám pohodlí a lze ji složit, za 257 Kč na www.svetchovatelu.cz
  • Košík na kolo Pod I Love slouží i jako cestovní přepravka, www.madeforpets.cz

Související články

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Proměny
Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Dům
Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Dům
Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem