Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Plastické operace jako fenomén 21. století! Touží po nich už patnáctiletí teenageři

Už dávno odzvonilo časům, kdy teenageři toužili po novém mobilním telefonu, herní konzoli nebo značkovém oblečení. Vypadá to, že momentálně se na jejich seznamu přání objevují plastické operace a liposukce. Podle odborníků jsou na vině především sociální sítě, které holdují nereálnému ideálu krásy.

Sociální sítě v posledních letech určují trendy a ukazují, jakým směrem se vyvíjí lidská krása. Bohužel, mnoho teenagerů si neuvědomuje, že výsledná instagramová fotografie je častěji výplodem šikovných filtrů než skutečným odrazem „dobrých“ genů. To vede k tomu, že teenager začne pochybovat o svém zevnějšku, a následně se pustí do hledání vhodné plastické operace, díky které by vypadal jako Kim Kardashian nebo Gigi Hadid.

Zajímavé poznatky o dopadu digitálních technologií na estetickou medicínu ukázal nedávný průzkum Asociace americké akademie plastických chirurgů. Podle něho zavítalo do ordinací plastických chirurgů o 15 % více klientů, kteří chtěli plastickou operaci proto, aby vypadali lépe na selfie fotkách. Dokonce vznikl i nový termín Snapchat Dysmorphia, který odkazuje k lidem, kteří chtějí v reálném životě vypadat tak, jako kdyby měli na obličeji filtr ze své oblíbené sociální sítě.

Mohlo by se vám líbit

Nová sociální síť, která pobláznila české teenagery. Mají ji i vaše děti?

marianne.cz

Trend, kterému podlehli i čeští teenageři

Pravdou zůstává, že po plastické operaci netouží jenom mladí Američané. Podle odhadů tvoří mladí lidé mezi 18 až 30 lety až třetinu všech pacientů estetické chirurgie v Česku. Přičemž v poslední době mírně narůstá jejich počet na spodním okraji této věkové hranice. Po operativním vylepšení svého těla ovšem touží, nebo o něm alespoň uvažují, i výrazně mladší dívky a chlapci. Ve věku okolo patnácti let se prostřednictvím internetových poraden často dotazují plastických chirurgů na různé zákroky. „Až na výjimky podmíněné fyzickým a psychickým traumatem si ovšem musí počkat až na své osmnácté narozeniny. Plastičtí chirurgové totiž estetické zákroky provádějí pacientům po završení plnoletosti, časnější výjimky jen se souhlasem zákonného zástupce. Zcela výjimečně před dovršením plnoletosti provádíme operace nosu či korigujeme vrozené vady prsu, které omezují jejich nositelky v prožívání a vnímání jich samých a ony tak mají problémy například s navazováním partnerských vztahů,“ vysvětluje plastický chirurg MUDr. Lukáš Frajer z Perfect Clinic.

Info ikona
Teenager

Prsa, nos a liposukce

K nejčastějším zákrokům u mladších žen se řadí zvětšení či korekce prsou, operace nosu a liposukce. Tyto zákroky ostatně zajímají i dívky okolo patnácti let, stejně jako operace genitálu neboli labioplastika, která upravuje přirozeně větší stydké pysky. I když v České republice nemáme přesná data, která by ukazovala, kolik náctiletých lidí podstupuje plastickou operaci, můžeme nahlédnout do amerických statistik. Právě ty ukazují, že každý rok zavítá do čekárny plastických chirurgů okolo 200 tisíc nezletilých pacientů. Nejvíce se dle sdružení The American Society of Plastic Surgeons chodí na operace nosu. Mezi mladými dívkami tvoří významné procento studentky vysokých škol či jejich absolventky. Do dvaceti let jim obvykle operaci hradí rodiče, poté často partner či ony samy. V některých případech jsou si i ochotné vzít operaci na splátky.

Chci „je“ stejné jako kamarádka

Typická je i návštěva plastického chirurga v doprovodu zkušenější kamarádky. Případně touha po identických proporcích, jako má kamarádka. „Kamarádka má 325 mililitrů (pozn. - velikost implantátů) a říkala mi, že mi budete chtít dát menší a ať to nedopustím, že ona by si dneska nechala dát větší,“ reprodukuje typický požadavek dvacetileté dívky plastický chirurg Frajer. Poté je na něm, aby případné nereálné představy pacientky korigoval. Každý hrudník, tělesné proporce a postava jsou totiž jiné a co sluší jedné, nemusí druhé. „Naštěstí jsou mladí klienti přístupní diskusi a nechají si poradit. Díky internetu mají na druhou stranu hodně správných informací a stačí je jen utřídit,“ dodává MUDr. Lukáš Frajer.

Mohlo by se vám líbit

Hikikomori: Rezignace na společenský život, kterou trpí nejen teenageři

marianne.cz

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky