Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Stylový dům, kterému vládne černobílý kontrast​

Švédská designerka Maliin Stoor vytvořila interiér svého domu v bílé barvě kombinované s odstíny šedi, a tím se jí podařilo docílit působivého celku.

Redakce Marianne | 14. 08. 2014

Stavět od základu dům je běh na dlouhou trať, který se neobejde bez problémů. Maliin Stoor a její manžel však věděli, jak na to. „Už jednou jsme stavěli, takže jsme měli dost zkušeností, abychom neopakovali chyby, kterých jsme se tehdy dopustili. Ale i tak se samozřejmě objevily menší komplikace. Aby šlo všechno jako po másle, to bychom museli mít za sebou nejméně tři stavby,“ konstatuje Maliin.

11057258_P11057262_P

Dům se nachází v kraji Dalarna ve Švédsku. Toto místo si získalo věhlas díky jezeru Runn v krásné nedotčené přírodě, vyhledávanému lyžařskému středisku a také měděnému dolu, který do této oblasti přinesl v 17. století bohatství a dal lidem práci. Z mědi se vyráběla i červená barva, která je velmi typická pro švédská stavení. „I my jsme ji použili, ale teď přecházíme k černé barvě,“ říká Maliin. Její Vila Stoon je roz- dělena na čtyři obytné části. Společenský prostor je tvořen kuchyňským koutem, obývacím pokojem a jídelnou. Dětská část zahrnuje oddělené ložnice, z nichž každá má vlastní koupelnu a místnost, kde si děti mohou hrát. 

living4media_11057231living4media_11057232

Ložnice manželů má také vlastní koupelnu a k tomu ještě šatnu. V prvním patře má majitelka ateliér, kde se věnuje designování. Všechny místnosti jsou podle jejího přání prostorné a vzájemně propojené, jsou vlastně spíše účelovými zónami. „Otevřené prostory vytvářejí v domě společenskou atmosféru, která nás stmeluje. Všichni jsme neustále spolu, ale přitom si nepřekážíme,“ vysvětluje designérka.

11057241_Pliving4media_11057245

„Velkou výhodu to má například ve chvílích, kdy si děti píší domácí úkoly. Zatímco připravuji večeři, mám dokonalý přehled o tom, co zrovna dělají. K přehlednosti prostoru přispívá i vytvoření dostatku úložného prostoru. Nelíbí se mi, když je domov zahlcený věcmi, které se všude povalují. Pokud má každý předmět své místo, vyhnete se zbytečnému nepořádku. A pro mě je uklízení něco, co mě zdržuje od mnohem důležitějších věcí. Naše děti se už také naučily po sobě ukládat hračky do skříně, takže dům vypadá pořád uklizeně a elegantně. 

living4media_1105725411196336_P

“Všechny místnosti osvětlují samostatně visící bílé žárovky. „Mám ráda chladné bílé světlo, které bílý interiér ještě více rozzáří. Mám pak pocit, že je dům zasypaný sněhem, a ten já miluji. Navíc – jednoduché žárovky vypadají skvěle,“ říká Maliin. Ačkoli je zatížená na symetrii, čistotu a jednoduchost, najde se v domě spousta zajímavých a nápaditých detailů. Například venkovní jídelní stůl vyrobený ze starých dveří nebo postel z palet.

living4media_1105724411057235_P

Policová sestava kolem kamen v obývacím pokoji vznikla naskládáním obyčejných dřevěných desek na kozy pořízené v Ikea. „Ráda vymýšlím věci, které mohou druhé inspirovat k účelnému, prostému řešení,“ říká Maliin. „Mohou to být i úplné maličkosti. Například když připravuji oběd pro návštěvu, dávám na stůl místo obyčejných ubrousků starožitné utěrky sepnuté vykrajovátky na perníčky. Klasické kroužky by byly možná praktičtější, ale je zajímavé pozorovat, jak na mé nápady hosté reagují.“

living4media_11057249living4media_11057248

Související články

Lidé a místa
Chata Brücknerův dům v Prášilech prošla neuvěřitelnou rekonstrukcí a dnes dům postavený již v roce 1750 hledá nového majitele

Chata Brücknerův dům v Prášilech prošla neuvěřitelnou rekonstrukcí a dnes dům postavený již v roce 1750 hledá nového majitele

Byt
 Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční

Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční

Dům
Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Lidé a místa
Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem