Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Vyrobte si krásné dekorace z papíru!

Hedvábný či balicí papír, čtvrtku, staré noviny i popsaný papír proměníte při troše šikovnosti a trpělivosti třeba v něžné květy, vtipnou mísu či krajkový ciferník.

Redakce Marianne | 27. 01. 2015
Bělostné chrizantémy

Na každý květ budete potřebovat 48 listů hedvábného papíru o rozměru 55×27cm, tužku, pravítko, provázek a nůžky.

Snimek_obrazovky_2015-01-27_v_14.26.00_copy

Na pracovní plochu položte na sebe vždy šest listů papíru. Ujistěte se, že jsou všechny hrany dobře zarovnané, a pak papíry po délce rozstříhejte na proužky široké 3cm a dlouhé 55cm. Uprostřed je pevně svažte provázkem. oba konce každého svazku sestřihněte do špičky a pak roztřepejte. Každý květ je tvořen osmi takovýmito svazky. Menší květy vytvoříte z papíru o rozměru 27×45cm.

Netradiční mísa

Vyrobíte ji ze čtvrtky formátu A2. Kromě ní si připravte lepidlo na papír (například Herkules), pravítko, nůžky, kancelářské sponky a širší kuchyňskou mísu.

Snimek_obrazovky_2015-01-27_v_14.25.32

Papír rozstřihejte po kratší straně na centimetrové proužky. Stáčejte je kolem prstu do různě těsných ruliček a konce slepte lepidlem. Než lepidlo zaschne, sepněte konec každé spirálky kancelářskou sponkou, kterou pak odstraníte. Mísu otočte dnem vzhůru a směrem od středu na ni těsně vedle sebe pokládejte jednotlivé spirálky a lepte je dohromady. Lepená místa zpevňujte až do zaschnutí lepidla sponkami. Nakonec kuchyňskou mísu odstraňte.

Květinové hodiny

Na ciferník použijte čtvrtku A3, pravítko, tužku, kružítko, nůžky, lepidlo na papír, kancelářské sponky a hodinový strojek (www.stoklasa.cz).

Snimek_obrazovky_2015-01-27_v_14.25.45

Papír po délce rozměřte a poté nastřihejte na osm proužků širokých 2cm. Každý proužek uprostřed do poloviny nastřihněte a pak je po čtyřech spojte nastřihnutím proti sobě. rozložte je do tvaru hvězdice a začněte vždy po dvou ve stejné vzdálenosti slepovat. Nejprve asi 10cm od středu a pak vždy po pěti centimetrech, až se postupně vytvoří krajka, jakou vidíte na obrázku. Než lepidlo zaschne, zpevněte spoje kancelářskou sponkou. Pak doprostřed připevněte strojek a přední stranu překryjte kolečkem ze zbylého papíru

Papírová dečka

Budete potřebovat staré noviny nebo časopisy, bílý kancelářský, případně balicí papír formátu A3, pravítko, tužku, nůžky a lepidlo na papír.

Snimek_obrazovky_2015-01-27_v_14.25.05

Noviny i druhý papír nastříhejte po delší straně na centimetr široké proužky. Proužky novinového papíru položte těsně vedle sebe a proplétejte je střídavě bílým, balicím a novinovým papírem (jako když zašíváte ponožky) vždy asi 10cm od kraje k sobě proužky papíru přilepte, aby po krajích dečky vznikly třásně.

Zrcadlo jako slunce

Opatřete si noviny, kulaté zrcadlo o ø 30cm, dřevotřískovou desku silnou 2cm, bílou barvu, oboustrannou lepicí pásku, lepidlo, smirkový papír, pilku, háček, tužku, nůžky a pletací jehlice.

Snimek_obrazovky_2015-01-27_v_14.24.50

Vyřízněte z dřevotřísky rám zrcadla o vnějším průměru 36 a vnitřním 20 cm a smirkem začistěte hrany. Rám natřete. Až zaschne, zezadu k němu připevněte lepicí páskou zrcadlo a přišroubujte háček. Noviny nastřihejte na různě široké a asi 40cm dlouhé proužky. Těsně je srolujte a po kraji slepte. Až zaschnou, zatlačte do jejich středů jehlici, aby vznikly hůlky. Přilepte je po obvodu zrcadla.

Stínidla z papíru

Budete potřebovat čtyři listy bílého kancelářského papíru formátu A4 a jeden barevný papír A4, tužku, nůžky na manikúru, lepidlo na papír a pět objímek na žárovky. 

Snimek_obrazovky_2015-01-27_v_14.25.20

Na delší okraj papíru překreslete libovolný krajkový vzor a prostřihejte ho manikúrovými nůžkami. Poté papír stočte do širokého kornoutu tak, abyste jeho užším koncem protáhli kabel, ale objímka držela uvnitř. Až budete do svítidla dávat žárovku, hlídejte si velikost, aby se nedotýkala papíru.

Související články

Byt
Byt s krásnou kuchyní, tradičním krbem, dřevěnými podlahami a kouzelným dětským pokojem

Byt s krásnou kuchyní, tradičním krbem, dřevěnými podlahami a kouzelným dětským pokojem

Lidé a místa
Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek

Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek

Dům
V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu