Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Dopřejte si kvalitní odraz aneb co by mělo umět zrcadlo v koupelně

Info ikona
Dopřejte si kvalitní odraz aneb co by mělo umět zrcadlo v koupelně

Nedílnou součástí koupelny je zrcadlo. Je třeba si uvědomit, že není jen prostředkem, který nám nabízí náš vlastní odraz, ale také pomáhá dotvářet harmonické prostředí koupelny.

Promotion | 31. 05. 2024

Zrcadlo superman

Zrcadla do koupelny jsou samostatnou kategorií zrcadel. Důvodem je specifické prostředí koupelny, kterému musí dlouhodobě čelit. Nejenže se zde často střídají teploty, ale vybavení, včetně zrcadla, se musí s grácií vyrovnat také s vlhkostí a zvládnout opakovaný přímý kontakt s vodou. V neposlední řadě je třeba, aby se zrcadlo dobře a rychle ošetřovalo. Zejména, pokud se zamlží během vaší koupele. Existují dokonce varianty, které mají zabudován odmlžovací systém! Vedle jasné funkce „ukázat nám náš odraz“, zrcadlo substituuje okna. Dodává místnosti jas a lesk.

Info ikona
Zrcadlo v koupelně

Kulaté nebo hranaté?

Velkým tématem při výběru zrcadla je jeho tvar, zpracování a rám (případně jeho absence). Kulatá či zaoblená zrcadla jsou vhodná do menších prostor, jež příjemně zjemňují a nenásilně zvětšují. Kulaté zrcadlo můžete navíc zavěsit na lanko, čímž vznikne zajímavá dekorace koupelny. Hranatá zrcadla do koupelny přináší moderní vzhled a nadčasovost. Otázkou také zůstává, zda zvolit zrcadlo s rámem nebo bez. Zatímco bezrámová zrcadla pracují s lehkostí a minimalismem, rám zrcadla dodá místnosti osobitý styl. Čím výraznější rám, tím více prostoru by mělo zrcadlo dostat. Například zlatý/měděný rám zrcadla může ladit se zlatými/měděnými doplňky a vodovodními bateriemi.

Info ikona
Zrcadlo

Osvětlení zrcadla

Zrcadla v koupelně by měla být opatřena samostatným světlem. To se nejčastěji umisťuje do horní části, případně do boků, aby byl výsledný odraz co nejméně ovlivněný. Moderní zrcadla do koupelny nabízí světla zabudovaná, a to obvykle po celém jejich obvodu. Ovládání bývá přímo na těle zrcadla. Řada produktů navíc pracuje s různými teplotami světla. Zatímco bílé, intenzivní světlo (6 500 K) je vhodné pro detailní ošetření, žluté světlo (2 700 K) se hodí k navození romantiky. Pro běžné osvětlení lze využít světlo denní (4 000 K). Řada zrcadel nabízí působivou funkci stmívání. 

Kam umístit zrcadlo

Vedle velikosti, tvaru a designu je dalším důležitým bodem umístění zrcadla. Pokud jej například umístíte na kratší stěnu, prostor se příjemně zvětší a vizuálně prosvětlí. Pro zajímavost, podle feng-shui by zrcadlo nemělo být umístěno přímo proti dveřím, neboť energie místnosti se pak odráží pryč. Výška instalace je dána mnoha faktory. Všeobecně však platí, že jeho spodní hrana by měla být minimálně 120 cm od podlahy. Jediným omezením u instalace je vzdálenost elektrické zásuvky od hrany umyvadla. Je třeba pečlivě nastudovat návod, aby byla vzdálenost dostatečná a zároveň bezpečná.

Info ikona
Zrcadlo

Zrcadlo nemusí být jen jedno

Jak jsme již naznačili, zrcadlo není jen efektivní způsob nahlédnutí na náš zevnějšek, ale také nástroj, který určuje atmosféru místnosti. Zrcadla do koupelny jsou velmi efektní, pokud jsou například ve dvojici. Tuto variantu zvažte zejména v případě, že máte dvojumyvadlo. V takovém případě je vhodné pořídit zrcadla do koupelny rovnou dvě. Další z cest je sázka na různé typy zrcadel. Vedle klasického zrcadla by vám v koupelně nemělo chybět zrcadlo s funkcí zvětšení. Slouží k detailnímu ošetření pleti na obličeji a dekoltu nebo přesný make-up. Obvykle se připevňuje vedle hlavního zrcadla. Některé produkty mají již zvětšovací zrcadlo zabudované.