Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

3 způsoby, jak snížit spotřebu energií

Info ikona
Žena na home office vyhlíží z okna.

Rostoucí ceny energií nutí české domácnosti přemýšlet, jak snížit výdaje za energie. Možností je hned několik, ať už se jedná o nepřetápění, nebo naopak snížení teploty v místnostech, což může udělat každý a dosáhne tím velkých úspor. Rovněž je vhodné uvažovat o výměně starých, nevyhovujících oken a celkovém zateplení budovy.

Promotion | 7. 12. 2022

Největší částku v platbách za elektřinu a plyn představuje v českých domácnostech položka za vytápění domu či bytu a je jasné, že při současném výrazném zvyšování cen energií je nutné začít tuto situaci aktivně řešit. Náklady na vytápění lze nejjednodušeji stáhnout několika prvky: dobrou izolací, zamezením úniku tepla i snížením teploty. I nepatrné snížení teploty v místnosti, tedy o přibližně 2–3 stupně, povede k velkým úsporám nákladů,“ vysvětluje Zdeněk Okáč, marketingový manažer společnosti VELUX v České republice.

Info ikona
Žena vstává z postele

Přemýšlejte o budoucnosti

Jak už bylo řečeno, snížit teplotu v místnostech může opravdu každý, výměna starých oken za nová má ještě větší benefity. Ukázat si to můžeme na příkladu podkrovního bytu o velikosti 95 m2 se starými střešními okny a částečnou izolací. V takovém bytě se bude průměrná spotřeba energií na vytápění pohybovat okolo 2 MWh ročně. Díky kompletní rekonstrukci by ale spotřeba energií klesla na 760 kWh. Úspora nákladů by tak byla 62%, což může v současné situaci zastropovaných cen elektřiny znamenat i 10 tisíc korun ročně, v případě nezastropovaných cen i částku v řádu vyšších desítek tisíc korun.

Info ikona
Muž v kuchyni

Pokud by se jednalo pouze o výměnu oken starých zhruba 25 let, pak by se spotřeba energií snížila asi o 24 %. „Díky novým oknům s trojsklem a dokonalým těsněním lze v místnosti snížit teplotu o dva stupně, aniž by došlo k pocitovému snížení komfortu. A zároveň tím snížit spotřebu energie o dalších 35 %,“ osvětluje architektka společnosti VELUX Klára Bukolská. Samotná výměna oken je na rozdíl od celkové rekonstrukce méně časově náročná a odborná firma ji zvládne i během jediného dne.

Info ikona
Děti v dětském pokoji

Nová okna poskytnou více než jen minimalizaci úniku tepla

Výměnou starých nevyhovujících oken lze navíc vyřešit i problém s nedostatkem denního světla a špatnou ventilací čerstvého vzduchu. Ve starých okenních rámech se také často vyskytuje hniloba. Nevhodné vnitřní klima, které podle průzkumů trápí asi 22 % Čechů a každého třetího obyvatele Evropské unie, tak s sebou může přinášet řadu zdravotních potíží, ať už těch fyzických, nebo psychických. O tom, jak vnitřní prostředí a dostatek světla ovlivňují psychiku, hovoří architektka Lenka Maierová

Info ikona
Rodinná domací pohoda

Nebojte se zažádat o dotace

Ať už se rozhodnete pro celkovou rekonstrukci, nebo pouze pro výměnu oken, bude se jednat o investici, která se v průběhu let mnohanásobně vyplatí. „Na celkovou rekonstrukci, ale i jen výměnu oken lze využít dotace z programu Nová zelená úsporám,“ říká architektka Klára Bukolská. Více o tom, jak lze šetřit energiemi a vytvořit si tak udržitelný domov, prozradil ve videu architekt Martin Barič

Bližší informace o možných úsporách i tipech, jak na střešní okna, naleznete na www.velux.cz.

Měření