Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Jak vnést do svého domova více tepla (a ušetřit)?

Info ikona
Žena s kávou

V letošním roce se slovo šetření objevuje snad ve všech konverzacích a speciálně částky za energie jsou velmi žhavé téma. Možná i vy jste už pocítili, že musíte nosit o jednu vrstvu oblečení navíc, abyste ulevili měsíčnímu rozpočtu. Přinášíme vám pár tipů, jenž mohou vaší domácnosti ulevit.

Promotion | 30. 11. 2022

Jsme zhýčkaní?

Do jisté míry ano. Optimální teplota v domácnostech by měla být okolo 20°C, ale zdravý člověk by se měl cítit komfortně i při 18°C. A v ložnici, během spánku, dělá našemu tělu dobře teplota dokonce mezi 15°C až 18°C. Pokud byste chtěli trochu vykročit ze své komfortní zóny, lze si i na takové teploty krásně zvyknout, pokud na to půjdete postupně. Pokud vás ale představa 15°C v ložnici upřímně vyděsila, zkuste ušetřit třeba následujícími změnami.

Zkontrolujte okna

Všeobecně totiž platí, že právě okny uniká nejvíce tepla. Zkuste je tedy co nejvíce utěsnit. Skvělým pomocníkem mohou být termoizolační závěsy. Ale pozor, ty by neměly překrývat radiátor, zkuste je tedy zkrátit zhruba 5 cm nad topením. Kdyby topení závěsy překrývaly, bránili byste naopak pronikání tepla do místnosti.

Info ikona
Termoizolační závěsy

Zajistěte dveře

Vzniká vám pod dveřmi škvíra, kterou dovnitř táhne? Zkuste polštářky proti průvanu. Mají tvar nudle a vypadají velmi esteticky, pokud je sladíte s dalšími barvami, které už v místnosti jsou. Můžete je použít i k utěsnění oken.

Info ikona
Polštářky zabraňující úniku tepla

Zachumlejte se

Dává se do vás zima, když si sednete ke knížce nebo k televizi? Zkuste místo přikrytí klasickou dekou obléknout pončopléd. Je vyroben z příjemného mazlivého materiálu a jeho součástí jsou kromě kapuce i všité rukavice. Pokud už přemýšlíte o vhodném dárku k Vánocům, možná by tento pončopléd udělal někomu radost. K vašemu oblíbenému gauči položte předložku s kožíškem, ať máte v teple i nohy. Tento kousek poskytne navíc vašemu interiéru další prvek a místnost pak bude zase o něco zajímavější.

Info ikona
Hřejivý pončopléd

Vytvořte správnou atmosféru

Prostředí, kterým se obklopujete, má obrovský vliv na vaší psychiku. A protože psychika úzce souvisí s fyzickými projevy, můžete i barvami, do kterých zahalíte místnosti ve vašem bytě či domě zařídit, že se budete cítit více v teple. Doplňky proto laďte do hřejivých odstínů, jako je třeba khaki, žlutá, bronzová, terracota a spoustu dalších, které vás chytnou za srdce.

Příjemnou třešničkou na dortu jsou určitě svíčky, které mají samy o sobě neopakovatelné kouzlo vytvořit domácí pohodu a navíc některé váš domov ještě příjemně provoní.

Měření