Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Moderní provensálský styl sází na minimalismus a kvalitní materiály

Info ikona
Provensálský moderní dům

Dvousetletý statek byl v padesátých letech minulého století necitlivě zrekonstruován. Přesto se podařilo stavbu zachránit a vytvořit z ní vícegenerační moderní bydlení.

Terezie Benoni | 6. 01. 2021

Dům se nachází v Les Baux de Provence, což je 15 minut jízdy od Arles. Budovu současní majitelé koupili před několika lety od rodiny, která objekt vlastnila už od 18. století. Ale od padesátých let minulého století farma pouze chátrala. „Místní vegetace byla tak vzrostlá, že jste neviděli části domu,” popisuje architektka Anki Linde, která dodává, že kamenné zdi byly prorostlé náletovými dřevinami. Noví majitelé si tedy pozvali architekty ze studia LSL, aby jim s rozsáhlou rekonstrukcí pomohli. „Dům byl před sedmdesáti lety necitlivě zrekonstruovaný a byla sem přidaná okna, která nemají s jeho architekturou nic společného. Rozhodli jsme se tedy domu vrátit ztracenou identitu a dodat mu moderní vzhled," vysvětluje Anki Linde. Původně se jedná o tradiční francouzskou farmu v typickém provensálském stylu. Budova sloužila jak lidem, tak zvířatům, byla postavená z místního kamene a střechu pokrývaly terakotové střešní tašky. Tyto stavby byly vždy orientované na jih, aby odrazily nepříjemný chladný mistral vanoucí ze severu.

Galerie: Provensálský moderní dům
Mohlo by se vám líbit

Citlivá rekonstrukce

Už při vstupu víte, že jste se ocitli v unikátním interiéru. Uvidíte bílo hnědou dlažbu značky Carocim z Aix-en-Provence a restaurované teracové schodiště. V interiéru najdete hodně nábytku a dekorací ve stylu vintage, ale nechybí ani moderní detaily. V obývacím pokoji se podařilo zachránit původní krb. Jídelní stůl obklopují ratanové židle, typické pro zdejší oblast. V celém interiéru byla vkusně vybraná dlažba v retro stylu, často je tu také betonová podlaha s pryskyřicí. Původní dům se stával ze dvou objektů, které spojovala vlnitá střecha. Prostor pod ní sloužil jako kryté stání pro koňské povozy a později traktory. Dnes jsou ve spojovacím traktu útulné místnosti. Architekti při rekonstrukci spolupracovali s místními řemeslníky a tesaři a používali tradiční metody restaurování. Dům dnes patří staršímu manželskému páru s dospělými dětmi. Farma je obklopena olivovou plantáží, která byla také kompletně zrekonstruována. Rodina se chystá sklízet své první olivy a lisovat svůj první olivový olej.
 

Mohlo by se vám líbit