Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Čtyři trendy naší doby: na čem si ujíždí architekti i designéři?

Možná stavíte dům, možná si chcete koupit něco pro radost nebo jen přemýšlíte, jak přežít horké léto. Máme pro vás čtyři témata, která řeší architekti, designéři i obyčejní smrtelníci. Podle jakých trendů vznikají nejmodernější stavby?

Olga Procházková | 31. 05. 2019

Trend první: koupelna plus ložnice

Je to varianta, která se objevuje v interiérových řešeních stále častěji. Tohle propojení poskytuje komfortní pocit velkého prostoru a luxusu a kombinuje místnosti, kde je klid a soukromí. Má ovšem i své nevýhody. V koupelně chceme mít obvykle tepleji, zatímco v ložnici chladněji, ani vlhkost není vždy vítaná a vybavení včetně svítidel je dobré volit tak, aby odolalo případnému kontaktu s vodou. Čili, jde o řešení trochu náročné na finance a design. Varianta, která eliminuje spoustu zádrhelů, je oddělit koupelnu skleněnou příčkou – kování a rámy volte subtilní a černé, jsou krásné a v kurzu. Nebo můžete obě místnosti oddělit výškově pódiem či částečnou příčkou nebo zídkou. 

Stínění proti horku

Znáte venkovní screenové rolety? Jsou moc fajn řešením nejen pro ty, co nechtějí mít doma klimatizaci. Mají totiž jednu skvělou vlastnost: odrážejí teplo, ale zároveň si můžete zvolit kromě barevného designu i jejich průhlednost. A když přestane svítit slunce, jednoduše je stáhnete. Všem stínícím systémům dnes vládne vysoká automatika. Určitě ale nevybírejte nejlevnější varianty, protože se u nich dá očekávat poruchovost, která vám zničí nervy i peněženku. V případě pomůcek chránících před horkem je dobré mít u exteriérových prvků také světelné čidlo nebo časovač, abyste horko z domu nevyháněli až když přijdete z práce. Obecně platí, že čím více vně umístíte clonu proti horku, tím větší účinnost má. Venkovní screenové rolety jsou proto parádní řešení.

Tělocvičné nářadí jako nábytek

Funkcionalismus, industry a retro. Ke všem těmto stylům se hodí kus tělocvičného nářadí z předrevolučních dob a pořizuje si je stále více lidí. Dají se sehnat buď ty staré, původní, a musíte si je upravit, nebo jejich napodobeniny. Pokud jde o koně, kozu či švédskou bednu, skvěle poslouží jako lavice, švédská bedna i jako odkládací stolek a úložný prostor. V každém případě to bývají těžké kusy, takže nepočítejte, že s nimi budete šíbovat po koberci. Na druhou stranu, vydrží úplně všechno, řádění dětí i domácích mazlíčků a brzy se stanou velmi oblíbenou částí domácnosti. Nejen v dětském pokoji můžete využít žíněnky, žebřiny nebo kruhy. I když se vám tyto doplňky líbí, myslete ale na to, že nic se nemá přehánět. Na celou domácnost si vystačíte třeba jen s jedním kusem (lavice z koně) a malým akcentem v podobě kruhů využitých třeba jako držák na utěrky nebo starou tenisovou raketou připevněnou na stěně (nebo se můžete podívat, jak si udělat DIY žebřiny z úvodního obrázku).

Zeleň do obýváku i na střechu

Živých rostlin není nikdy dost! Nejen, že vypadají hezky, ale je vědecky dokázáno, že snižují stres a pocit úzkosti a zlepšují klima ve svém okolí. Na poptávku po interiérových rostlinách reagují i prodejci a můžete si tak koupit třeba set rostlin pro čistší vzduch. Zeleň v interiéru zvládne kompenzovat i vysoké teploty, ale musíte mít šest a až osm rostlin v jedné místnosti. Stále více se rostliny využívají i na tvorbu zelených střech – existují buď bezúdržbové, nebo ty, které se opravdu podobají normálním zahradám a vyžadují péči. V každém případě mají skvělé vlastnosti: zadržují vodu a postupně ji vypařují, čistí okolní vzduch, v létě nepustí přes střechu horko do domu a v zimě fungují jako izolace. 

Tak co, který ze čtyř aktuálních trendů, oblíbených bytovými designéry i architekty je vám nejbližší?

Související články

Dům
V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Byt
Fantastická proměna pražské garsonky sloužící k pronájmu: Za minimum nákladů se interiér zabarvil v duchu české trikolory

Fantastická proměna pražské garsonky sloužící k pronájmu: Za minimum nákladů se interiér zabarvil v duchu české trikolory

Dům
Zdědil dům po předcích ve Vysokém Mýtě a poklady z půdy znovu oprášil a použil v rekonstruovaném interiéru

Zdědil dům po předcích ve Vysokém Mýtě a poklady z půdy znovu oprášil a použil v rekonstruovaném interiéru