Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Budovu určenou na zpracování zeleniny a obilovin přestavěli v kouzelné bydlení

Info ikona
Budovu určenou na zpracování zeleniny a obilovin přestavěli v kouzelné bydlení

Z břidlice a žuly s mlatovou podlahou. Takový byl domek před zásahem architektů, kteří dostali za úkol přetvořit prastarou stodolu na moderní bydlení, aniž by narušili její původní venkovský ráz.

Terezie Benoni | 22. 05. 2023

Dům nazvaný JS House se nachází v Gondomaru v severní části Portugalska. „Před naším zásahem se jednalo o stavbu, která sloužila jako zázemí při zpracování zeleniny a obilovin a byla postavená z břidlicového a žulového kamene,“ popisují prvotní stav architekti ze studia Pedro Mosca & Pedro Gonçalves Arquitectos. „Jen kousek od této stodoly se nachází dřevěný raccard - tradiční sýpka typická pro sever Portugalska. Celé nádvoří bylo vydlážděné břidlicí. Cílem našeho zásahu bylo přeměnit stávající budovu na byt s jednou ložnicí. Co se týče prostorového uspořádání nového domu, zachovali jsme dvě již existující podlaží. Přízemí je určeno pro společenské prostory a je zde kuchyň s obývacím pokojem, první patro je soukromé s ložnicí a koupelnou.“

Galerie: Ze stodoly moderní bydlení
Mohlo by se vám líbit

Tradice na prvním místě

„Naším hlavním záměrem bylo reinterpretovat prvky, které se vyskytovaly v tradičních stavbách, které jsme našli v bezprostředním okolí opravovaných budov a snažili jsme se je zakomponovat současným způsobem. Klademe důraz na zpracování okenních a dveřních otvorů. Rozhodli jsme se použít červenou barvu, protože bývala charakteristickou barvou přítomnou v tomto typu staveb; stejně jako břidlicový kámen, který jsme použili na schodišti, jako odkaz na materialitu břidlicového mlatu. Přepracovali jsme také tradiční prvky, jako jsou rozdělené dveře v přízemí a malá branka ve venkovních dveřích, kterými se vstupuje do ložnice,“ uzavírají architekti.

 

Mohlo by se vám líbit

Zdroj informací: Pedro Mosca & Pedro Gonçalves Arquitectos, archdaily.com

Zdroj článku