Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Chatka v Polsku sice připomíná klasické áčkovky z komunistické éry, požitek z pobytu je zcela odlišný

Info ikona
Chatka v Polsku sice připomíná klasické áčkovky z komunistické éry, požitek z pobytu je zcela odlišný

U našich polských sousedů se jim říkalo „Brda“, u nás jednoduše áčkovky podle jejich typického tvaru. Tyto chatky se opět začínají těšit velké oblibě. Domek, který dnes navštívíme, oslavuje spojení mezi interiérem a exteriérem pohrává si s veselými barvami.

Terezie Benoni | 27. 10. 2023

Chata nazvaná Wolin byla postavena jako prázdninový domek, který je zasazený do pastevecké krajiny na pobřeží Baltského moře v Polsku. Tato áčkovka vychází z typického tvarosloví a je inspirovaná klasickými montovanými dřevěnými domky, které se hojně za komunistické éry stavěly v Polsku, ale také u nás. Zejména v rekreačních oblastech byly velmi oblíbené pro své nízké stavební náklady. Dnes zažívají velký boom a architekti se předhánějí, jakou zajímavou inovaci vymyslí a jak áčkový objem lépe využijí. Dnes navštívíme chatku z pera architektů ze studia Pankowska & Rohrhofer, jejíž obytná plocha je 59 m².

Galerie: Áčkovka u polských sousedů
Mohlo by se vám líbit

Plynulý přechod mezi interiérem a exteriérem a hravé barvy

Základní myšlenkou architektů bylo absolutní propojení exteriéru s interiérem, kde se téměř stírají hranice mezi okolní přírodou a obytným prostorem. Dům se skládá ze tří úrovní, z nichž každá má své charakteristické atributy. Přízemí se otevírá do přírody a sousedí s ním dvě rozlehlé terasy, které rozšiřují obytnou část a vytvářejí plynulý přechod mezi interiérem a exteriérem. Koupelna a technická místnost jsou umístěné v suterénu chatky. Spací prostor je umístěný v nejvyšší úrovni, kde velkoryse dimenzované okno otevírá výhled na hvězdnou oblohu. Materiálovou paletu domu charakterizuje borovicové dřevo. Překližkové desky z borovice jsou použity jak na fasádu, tak na vnitřní stěny a stejný materiál je použitý i na nábytek a skříňky. Podlahu tvoří lamely z borovicového dřeva. Barva zde hraje významnou roli. Dřevěné lamely a terasy v přízemí jsou melounově žluté, koupelna má zemitou červenou barvu, překližkové panely v ložnici a balkonová podlaha v horním patře jsou namořeny v uklidňujícím odstínu modré.

Architekti: Pankowska & Rohrhofer
Plocha: 59 m²
Fotografie: Rasmus Norlander
Hlavní architekti: Kasia Pankowska, Manuel Rohrhofer

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku