Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Dřevostavba inspirovaná severskou architekturou

Info ikona
Česká dřevostavba v severském stylu

Jana Boušková, architektka interiérového studia Miramari Design, zatoužila po klidu a soukromí. Postavila dům, jehož hlavní výhodou je jednoduchost, rychlá realizace, nízká cena a minimální energetické nároky.

Terezie Benoni | 21. 06. 2023

Zatoužili s manželem po životě v souladu s přírodou, a tak se pustili do nové životní etapy. Opustili Prahu a ideální místo na bydlení našli v Kersku, které je od Prahy vzdálené jen půl hodiny autem. Představu o domě měli od začátku jasnou. Jana si oblíbila severské dřevostavby, které jsou jednoduché, dají se postavit za nízkou cenu, a navíc mají velmi příznivé náklady na energii. Spíš, než klasický dům, se rozhodli postavit byt v přírodě a skloubit tak všechny výhody klasického bytu i domu.

Galerie: Česká dřevostavba v severském stylu
Mohlo by se vám líbit

Na velikosti nezáleží

Dům má dřevěný obklad, díky kterému dokonale zapadl do okolní krajiny. Architektka nepovažuje za stěžejní počet obytných metrů, ale účelně zařízený interiér. Výhodou dřevostaveb je velmi krátká doba výstavby. Pokud máte všechna povolení, může být stavba hotová už za čtyři měsíce. Dům stojí na čtyřech železobetonovýchh pásech, které jsou oproti klasickým deskám levnější, a navíc zajišťují spodní provětrávání domu. Jako zdroj vytápění byl vybrán chytrý systém rekuperace, který pracuje na principu zpětného využívání tepla z odváděného vzduchu. Tento systém dokáže ohřívat vodu a rozvádět teplý čistý vzduch průduchy do všech místností. Dalším významným zdrojem tepla je krb. Výrazně pomáhá fakt, že jsou okna situovaná na jih, takže stačí, aby zasvítilo a dům se ohřeje. Dům je navržen jako přízemní, podkrovní prostor je využíván a otevřen z přízemí nade dvěma pokoji. V domě jsou čtyři místnosti— kuchyň s obývacímm prostorem, pracovna, ložnice a pokoj, který je k dispozici návštěvám. Hlavním dekorem všech místností je smrkový obklad shodný s fasádou domu.
 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku