Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Klasický švédský domek skrývá nejeden poklad

Okouzlující vila z 20. let minulého století teprve na svou rekonstrukci čeká. Už teď je ale jasné, že bude stačit jen pár změn a dům bude dokonalý.

Terezie Benoni | 13. 02. 2023

Uprostřed listnatých lesů nedaleko švédského Göteborgu je osada zvaná Långedrag - Eckran. Právě zde stojí okouzlující vila, která byla postavená před více než sto lety. Jejím architektem byl Gösta F. Engström, který pomohl zpopularizovat národní romantický architektonický styl. Dům je postavený na skále a je jedním z nejstarších v celé osadě. Stavební materiál na místo přivezli koně a v roce 1921 byl hotový k nastěhování. Dodnes se majitelé mohou těšit z dobových prvků, jako je mansardová střecha, z původních truhlářských výrobků, nebo stále funkčních kachlových kamen.  Villa Eketorp vypráví příběh Grety a Ivara Mattssonových, kteří v roce 1919 pečlivě vybrali místo pro svůj vysněný dům. Trvalo rok, než se podařilo vykopat základy a postavit kamenné části domu. O další rok později byl dům dokončen. Základy z žulových kamenů jsou natolik pevné a dobře postavené, že dodnes nemají žádné trhliny a dům nebojuje s vlhkostí. Většina zařízení, která je v domě pochází už z dvacátých let.

Galerie: Stoletá švédská vila
Mohlo by se vám líbit

Světlé dřevěné podlahy, odhalené cihlové zdi a moderní design

Jak to dopadne, když se v interiéru potká design dvacátých let minulého století, s tím z padesátých let? A co když se do toho přimíchá i něco ze současnosti? Nechte se inspirovat!
marianne.cz

Funkční a praktické i po sto letech

Po staré štěrkové cestě se dostanete k malé vstupní verandě. Ze zádveří vejdete nejdříve do malého pokoje a pak do hlavního obývacího prostoru s litinovými kamny, v druhé místnosti je veliký krb. Prostor je spojený také s jídelnou. Celému prostoru dominují původní dubové parkety. Starý dřevěný nábytek je zcela nadčasový, často mořený tmavým mořidlem. Mezi jídelnou a kuchyní se nachází malá chodba s praktickými skříňkami a skříněmi. Kuchyň je místem, kde majitelé plánují začít s rekonstrukcí. Dosud se ale nerozhodli, zda původní linku pouze nezrenovují. Má totiž opravdové kouzlo, a navíc je velmi praktická. Má velkorysé úložné prostory, i praktickou spíž. Také zde jsou robustní litinová kamna. V přízemí je ještě technická komora a toaleta. Sklep má ideální podmínky pro dlouhodobé skladování potravin. Po schodech se dostanete do patra se dvěma oddělenými místnostmi. Hlavní ložnice má vstup na balkon orientováný na západ. Místnost je prostorná a také zde najdeme stylová bílá kachlová kamna s lesklými mosaznými dvířky. Ložnice sousedí s koupelnou a šatnou. V druhé ložnici jsou sloupová kachlová kamna a z místnosti vede schodiště nahoru do podkroví. Zde je možné vytvořit další ložnici. K domu náleží také zahradní pozemek má rozlohu 751 m², kde dřív rostl jabloňový sad.

 

Mohlo by se vám líbit

Nenápadný dům v krajině je kompletně pokrytý přírodním cedrovým obkladem

Cílem architektů ze studia La Shed Architecture bylo vytvořit dům, který dokonale zapadne do krajiny a bude maximálně nenápadný. Exteriér z cedrového dřeva celkovému vyznění zásadně pomohl.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

Dům
Z předchozích staveb a od rodinných příslušníků jim zbyl stavební materiál a svépomocí postavili dokonalé místo pro odpočinek

Z předchozích staveb a od rodinných příslušníků jim zbyl stavební materiál a svépomocí postavili dokonalé místo pro odpočinek

Dům
V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu