Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Navštivte s námi tajemnou švédskou vilu, kde se na dlouhá desetiletí doslova zastavil čas

Info ikona
Navštivte s námi tajemnou švédskou vilu, kde se na dlouhá desetiletí doslova zastavil čas

Tato jedinečná stavba dýchá kulturou minulých staletí a nabízí vzrušující putování historií spojené s mistrovskou architekturou. Architekt Hugo Rahm a firma Ligna stáli za návrhem vily, která se poprvé představila na světové výstavě v Paříži v roce 1889.

Terezie Benoni | 21. 09. 2023

Na malebném ostrově Trehörningen v Nynäshamnu vykukuje mezi stromy skvostná švédská vila, která se zdá, že na dlouhá desetiletí doslova zastavila čas. Kořeny této montované dřevostavby sahají až ke konci devatenáctého století. Jedná se o jedinečnou stavbu s poutavou historií, ze které dýchá atmosféra minulých staletí a svým vzhledem nepřestává ohromovat. Architekt Hugo Rahm a stockholmská firma Ligna stojí za návrhem vily, která se podle dochovaných pramenů poprvé představila na světové výstavě v Paříži v roce 1889. Její výjimečný charakter spočívá v švýcarském architektonickém stylu a důrazi na detail. Vyniká především v precizním tesařském a truhlářském provedení, vévodí jí nádherná okna a působivé arkýře. Původním záměrem bylo vytvořit dům, který bude sloužit mladému páru a jejich rozrůstající se rodině. Dispozice vily je promyšlená tak, aby byla flexibilní a přizpůsobitelná různým potřebám a měnícímu se počtu členů domácnosti.

Galerie: Švédská tajemná vila
Mohlo by se vám líbit

Historie švédské vily je zahalena tajemstvím

V domě je šest prostorných pokojů na obytné ploše 128 m², doplněných o dalších 40 m² v suterénu. Každý pokoj má jedinečný charakter a atmosféru, kterou umocňují dřevěné dobové prvky. V prvním patře jsou společné obytné prostory s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a prosklenou verandou. Jednotlivé místnostni zdobí kachlová kamna a krby. Historie vily je zahalena tajemstvím, protože většina dokumentů shořela při požáru místní továrny v padesátých letech minulého století. Dochované materiály zmiňují, že původní výstava v Paříži byla pouze začátkem dlouhého putování domu. Vila se přesunula do Gävle a nakonec se usídlila na nynějším místě u moře na Trehörningen. Nyní je kvalifikovaná jako významná kulturní památka, která čeká na nového majitele. Renovace se stavba dočkala naposledy před padesáti lety, tak majitele čeká nejen hodně práce, ale také četné konzultace s kulturními historiky a památkáři. Odměnou jim ale bude jedinečné místo s kouzelným výhledem na moře, které vypráví desítky lidských příběhů.

Mohlo by se vám líbit

Se svolením Historiska Hem, historiskahem.se

Zdroj článku